Modlivý důl u Svojkova a skalní kaple


Modlivý důl ve Svojkově u Sloupu v Čechách je zajímavé poutní místo samo o sobě. Nejčastější cíl výletu je ale právě zdejší skalní kaple, takže pokud budete kolem České Lípy v turistické oblasti Lužické hory projíždět, určitě se zde nezapomeňte zastavit, stojí to za to.

Modlivý důl – parkování

V případě, že přijedete jako my od města Nový Bor, uvidíte velké parkoviště vpravo v obci Svojkov hned naproti restauraci Zámeček. Zaparkovat lze zdarma.

Kudy ke kapli

Od auta stačí přejít hlavní silnici, kde je na křižovatce turistický ukazatel a vedle něj kiosek s občerstvením a pěkným posezením. Odtud je to ke skalní kapli jen půl kilometru, takže trasu musí zvládnout každý.

Cestou modlivým dolem vás zaujme určitě několik věcí. První je velký kříž, poté studánka a také obrazy, celkem jich zde je 13.

Legenda

Zdejší legenda praví, kdysi žil ve vesnici Svojkov mladík jménem Franz, jenž vzplanul vášní k dceři jednoho ze svých sousedů. Franz byl po širém okolí znám svou hrubostí a závistivostí a tak není divu, že dívka dala přednost zaopatřenému muži dobrých mravů. Netrvalo dlouho a o svém sokovi se dozvěděl i Franz. Jakmile zjistil, že bydlí nedaleko a jezdí každou neděli k dívce na návštěvu, kde bývá rodinou vždy dobře přijímán, chtěl se mu pomstít. Franz věděl, že mladík chodil vždy stejnou cestou skrz údolí, zvané Smolný důl, a rozhodl se této okolnosti využít. Když se mladík jednoho nedělního večera vracel ze Svojkova domů, Franz si na něj počíhal, přepadl jej a v záchvatu žárlivosti ho v Modlivém dole ubil.

Tajemné bytosti

Od té doby procházel tímto místem každý s bázní. Nehostinnost lesa, rostoucí s blížící se nocí, působila na každého poutníka. Uběhlo několik let a v širém okolí se začaly šířit zvěsti, že ti, kdož se odvážili jít Smolným dolem po setmění, slýchávali žalostné sténání, a občas dokonce spatřili podivné zjevení. Znám je i případ jistého Melzera z nedalekého Záhořína, jenž vypomáhal ve svojkovském pivovaru. Melzer byl pověstný svou odvahou a jen tak něco jej nevyvedlo z míry. Nevadilo mu ani vracet se každý podvečer z práce domů skrz Smolný důl. Až do jednoho osudného večera roku 1750. Tehdy vystoupal jako obvykle nahoru, ale náhle jej přepadl silný pocit úzkosti. Zmocnil se jej natolik, že se strachy obrátil zpět do Smolného dolu. Proti své vůli byl donucen pohlédnout na jednu ze skal. Zděšený Melzer se rozhodl připevnit na toto místo svatý obrázek. Jakmile tak učinil, mohl se opět každý večer vydat bez obav na cestu skrze Smolný důl a u obrázku vykonat svou modlitbu.

Výjev na svatém obrázku představoval Loučení Krista s Pannou Marií. Téměř totožný je v současnosti k vidění v kapli. Místo vyobrazením Panny Marie navštěvovali od té doby všichni, kdo šli Smolným dolem, a mnoho lidí se u něj rovněž modlilo. Správa panství, která již dříve nechala v údolí vykácet vysoké smrky a borovice, dala rozšířit cestu, aby poutník nebyl vystaven nebezpečí skrývajícímu se v křovinách a prošel bezpečně údolím.

Od kaple vede ještě několik schodů k dalšímu místu, ale ušetřím vám cestu, protože tam je jen kříž – Oratorium.

Kam dál na výlet

Kdo chce navštívit další zajímavá místa v okolí, pak tu je jeskyně Hlídková a pak Poustevna. Po červené můžete dojít až ke skalnímu hradu Sloup (3 km) a cestou se zastavit u rozhledny na Stráži a také nedalekého lesního divadla. Zde jsme byli před pár lety, určitě doporučuji – klidně i jako samostatný výlet.

Při zpáteční cestě můžete pár odbočit u toho kříže vlevo a po žluté dojít až k vyhlídce Dědovy kameny. Ty jsou dobře vidět od silnice pod vámi, když přijedete od Zákup – kde je mimo jiné i pěkný zámek.

Ještě než budete pokračovat autem dál, navštivte i zdejší zříceninu hradu Svojkov, která je jen pár metrů od parkoviště.

Za návštěvu také určitě stojí i skalní stezka Brniště.

Fotogalerie

Ubytování v okolí

Související:

Parkhotel Morris Nový Bor recenze

Napsat komentář