Morava tak trochu jinak, a hlavně vše v okruhu pár kilometrů


Nejspíš znáte místa jako Lednicko-valtický areál, Mikulov se Svatým kopečkem nebo Nové Mlýny. Morava pro mnohé z nás znamená příjemně strávenou dovolenou v nádherné krajině plné vinic a vinných sklípků. Dnes jsme si pro vás připravili typy na převážně méně známá místa, která však určitě stojí za vaši návštěvu.

Domečky jako z pohádky

Jedním z mnoha lákadel, které jsme před nedávnem navštívili jsou zajímavé domečky jako z pohádek, které zaujmou určitě vás i vaše nejmladší. Barevné domky jako z holandského přístaviště v Bořeticích v hotelu Kraví hora jsou určitě stavbou, která nás zaujala na první pohled.

Hotel Kraví hora - Bořetice

Dalším neméně zajímavým typem je pak vesnička Vrbice, kde můžete vidět nádhernou vísku plnou sklípků, jako z filmu Hobit. Vinné sklepy jsou zasazené v kopci v několika patrech nad sebou. Hobití vesnička stojí za návštěvu i z toho důvodu, že si zde můžete domluvit degustaci, takže je to jedna z příjemných zastávek i pro cyklisty.

Vrbice - vinné sklepy

Posledním typem jsou pak Velké Pavlovice, kde najdete opilé sklepy, což jsou barevné domky, ve kterých si můžete domluvit degustaci i ubytování.

Opilé sklepy - Velké Pavlovice

Všechna tato místa určitě zaujmou jak mladší, tak starší ročníky a stojí tak minimálně za kratší zastávku.

Trocha té historie

Pokud budete mít chvilku času a zároveň vás zajímají i naše kořeny. Určitě byste neměli opomenout vesničku Pavlov a zdejší archeopark. Našli jsme tu jak zajímavé exponáty z doby paleolitu, tak interaktivní obrazovky plné zajímavých informací, kosterní pozůstatky a část starého sídliště. Zároveň je součástí i krátký výukový film, ve kterém velmi zajímavou formou přibližují život našich předků.

Věstonická Venuše

Levandulová farma

Plantáže plné levandulí se nachází opět velmi blízko námi zvolených lokalit. Ve vesničce Starovičky je fialové moře začínající a končící v nedohlednu. Nadšené jsme byli i z malého obchůdku, kde jsme si nakoupili marmelády, sirupy, svíčky a zmrzlinu vše vyrobené z levandulí.

Levandulová farma

Kobylí, vyhlídka na vinice

Pokud máte rádi vyhlídky v korunách stromů a různé rozhledny, pak vás určitě nadchne i menší vyhlídka nad vinicemi ve vesničce Kobylí. S nádherným výhledem do krajiny i na plantáže plné vinné révy, na něco tak typického pro jižní Moravu.

Vyhlídka Kobylí

Nejlepší káva a nejlepší jídlo široko daleko

Pokud můžeme doporučit i nedaleké občerstvení, pak nás nejvíce uchvátilo Vinařství U Kapličky, kde se nachází jeden z největších vinařských komplexů s nádherným wellnesem, venkovním bazénem, luxusní restaurací, ruským kolem a rozhlednou Dalibor. Milá obsluha, jídlo opravdu výborné a ceny naprosto odpovídající, tím vším nás mile překvapili. Kávu jsme si následně dali v Café Fara, což je instagramem často propagovaná kavárna, kde dokonalý gurmánský zážitek podtrhuje ještě celková koncepce a genius loci tohohle místa.

Cafe Fara

Vinařství U kapličky - restaurace

Ubytování v okolí