Moravská Sázava je nepříliš známá řeka, která pramení v okrese Ústí nad Orlicí, na jihozápadním úbočí Bukové hory v nadmořské výšce 780 m. n. m. Délka toku činí 54,3 km a plocha povodí měří 508,4 km2.
Obsah článku
Horní tok
Na horním toku protéká nejprve obcí Výprachtice za níž následuje překrásné Sázavské údolí. Řeka zde pozvolna nabírá na síle a meandruje mezi nevýraznými kopečky. Podél celého toku až do obce Albrechtice vede značená turistická cyklotrasa č. 4222, která je vhodná pro všechny milovníky cyklistiky. Nenáročnou trasu zvládnou jak začínající cyklisté, tak maminky s dětmi nebo osoby vyššího věku. Místy přírodní povrch se pozvolna mění v asfalt, zajišťující plynulou a bezpečnou jízdu. Vjezd motorových vozidel je samozřejmě zakázán. Návštěvníci mohou během jízdy sledovat rozmanitou floru, která především v jarních měsících vytváří pohádkový dojem.
Střední část řeky
Moravská Sázava následně mine město Lanškroun a dostává se do obce Sázava, která nese svůj název právě po tomto protékajícím vodním toku. Poté si cestu razí přes geomorfologický celek Lanškrounská kotlina, obec Žichlínek až do Krasíkova, kde mění razantním způsobem svůj směr. Místo jižního se vydává na východ. K Moravské Sázavě se přidává zprava Lukovský potok, za jejichž soutokem vznikl rozsáhlý poldr, který je největší stavbou svého druhu ve střední Evropě.
TIP: Na kole z Prahy do Vídně: Jak nás to napadlo a co si připravit
Kolem tohoto území se dá opět projet po krásné přírodní cyklotrase č. 4190. Během relaxu na kole lze pozorovat v této oblasti četná množství nejrůznějších druhů ptactva. V těchto místech Moravskou Sázavu začne kopírovat také velmi důležitá železniční trať spojující Prahu s Olomoucí a dalšími moravskými městy.
Závěrečné kilometry
Důležitým bodem této turisticky navštěvované trasy se obec Hoštejn, odkud přes Hněvkov až do Zábřeha vede podél říčního toku překrásná cyklistická stezka, která byla vybudována na původně zrušené železniční trati. Ta byla přesunuta do zmodernizovaného systému tunelů, umožňující rychlejší jízdu vlaků. Cyklotrasa zde nese číslo 6232, má asfaltový povrch a je prakticky bez výškových zlomů či stoupání. V Hoštejně se pak z levé strany vlévá do Moravské Sázavy řeka Březná a společně vytváří silný tok, vyhledávaný především milovníky vodáctví. Za zmínku zajisté stojí také přítok říčky Nemilky, na níž je vybudována stejnojmenná vodní nádrž. Turisty pak zaujme železniční skanzen s volně přístupnou parní lokomotivou, ležící přímo u cyklotrasy. Nyní jsme prakticky na konci Moravské Sázavy, která hned za Zábřehem u obce Zvole ústí zprava do řeky Moravy.
Věřím, že všichni, kdo se ve volné chvíli rozhodnout navštívit tento malebný region Pardubického kraje budou nadšeni a ve spojitosti s cykloturistikou nabudou jen a jen pozitivních dojmů.