Moravský kras – kompletní průvodce jeskyněmi


Pokud vás láká ponořit se do hlubin země, zkoumat tisíciletou tichou krásu krápníků, divit se pestrým tvarům a barvám kamene, nechat na sebe dýchnout dlouhou historii Země a zároveň se schovat před nevlídným počasím, nasaďte si čelovku a vydejte se s námi na cestu po Moravském krasu – největším českém jeskynním systému.

Kompletní průvodce po jeskyních v Moravském krasu

U nás bylo objeveno už více než dva tisíce jeskyní, které patří pod Správu jeskyní ČR, ale turistům je zpřístupněno pouze čtrnáct z nich. Všechny jeskyně jsou chráněné oblasti a mnoho z nich se pyšní světovým unikátem. Mezi ty nejkrásnější patří právě pět přístupných jeskyní Moravského krasu.

Kde leží Moravský kras

Toto území ležící na jižní Moravě nedaleko Blanska a Boskovic je nejznámější krasovou oblastí v ČR, kde se nachází více než polovina českých jeskyní, z nichž pět je přístupných veřejnosti. Patří k největším jeskynním komplexům ve střední Evropě a nejvyhledávanějším českým turistickým lokalitám. Žádný milovník jeskyní by ho neměl minout.

Moravský kras jeskyně

Punkevní jeskyně jsou nejoblíbenější částí komplexu, protože nabízejí unikátní romantickou plavbu po podzemní řece Punkvě a přístup do propasti Macochy. Návštěvníci plují přes První, Druhé a Třetí jezero k nejkrásnější jeskyni Krasu – Pohádkovému (Masarykovu) dómu. Pohádkový dóm společně s nezapomenutelnou plavbou Vodními dómy je vrcholným zážitkem při obdivování zdejších podzemních krás.

Propast Macocha

Je více než 138 metrů hluboká a je největší propastí svého druhu v České republice a i ve střední Evropě. Na okraji propasti jsou dva vyhlídkové můstky a na její dno těsně nad zatopenou oblastí můžete vstoupit z Punkevních jeskyní. Láká i nejrůznější výzkumníky, přesto zatím nikdo nebyl schopen najít její skutečné dno.

Jeskyně Balcarka

Úchvatný labyrint chodeb, dómů a propastí s nádhernou krápníkovou výzdobou, největší atrakcí je zde Dóm zkázy, který vznikl propadem několika pater, sintropový vodopád, a krápníkové objekty Madona a Kaktus.

Jeskyně Kateřinská

Ta je bohatým nalezištěm pozůstatků pravěkých zvířat.

Sloupsko – šošůvské jeskyně

Ty jako součást Amatérských jeskyní tvoří nejdelší jeskynní systém v ČR. Za pozornost stojí především Eliščina jeskyně s dechberoucí krápníkovou a sintropovou výzdobou a vynikající akustikou, takže se využívá pro ukázky hudby.

Jeskyně Výpustek

Je zajímavá především pozůstatky nacistického muničního skladu a armádního krytu.

Fotogalerie

Moravský kras výlety a zajímavosti

Moravský kras nejsou jen jeskyně a Macocha, jak si mnozí nezainteresovaní lidé myslí. S pokorou přiznávám, že jsem si něco podobného ještě před létem 2018 myslel i já. I když všech pět přístupných jeskynních komplexů bezesporu stojí za návštěvu a je dobré si na to vyčlenit nejlépe dva celé dny, najde se v jejich blízkosti spoustu méně turisticky vyhledávaných skvostů.

Rozhodl jsem se vypíchnout ty z nich, které mi v paměti utkvěly nejvíce.

Moravský kras
Pes v Moravském krasu

Zámek Rájec

V souměstí Rájec-Jestřebí nedaleko Blanska se nachází státní zámek, který bych rozhodně neváhal navštívit znovu. Poutavá a nesmírně záživná prohlídka vás okamžitě vtáhne do historie, kdy v jednotlivých místnostech (s původním vybavením, to je dnes vzácné) doslova žijete s rodem Salmů, který se o tvář a zachování budovy dokonale postaral. Poutavost prohlídky dokládá i fakt, že si bez dlouhého přemýšlení vzpomínám na „rod Salmů“, i když v drtivé většině případů nemám paměť na jména.

Zámek Rájec Jestřebí - interiér
Zámek Rájec; rozsáhlá knihovna rodu Salmů

Westernové městečko v Boskovicích

Pokud jste jako děti milovali westernové filmy plné statečných kovbojů, je pro vás westernové městečko Boskovice jasná volba, kam ubírat svoje kroky! Originální místo s doprovodným programem na každý den skvěle zabaví vás i vaši rodinu.

TIP: Za návštěvu stojí i další westernové městečko Šiklův mlýn u Zvole.

Stačí si směnit české koruny za jejich „boskovické dolary“ (kurz je 1 ku 1, takže žádný strach) a můžete začít naplno objevovat atrakce připravené pro návštěvníky, od realisticky vyhlížejících budov divokého západu, přes rýžoviště zlata, až po střelnici Mr. Santera. Mě osobně ovšem absolutně největší zážitek nepřinesla ani jedna z těchto atrakcí, nýbrž možnost si za poplatek půjčit a vyvenčit kozu na vodítku. Procházet se s kozou jako se psem mezi ostatními návštěvníky vážně nemělo chybu.

Westernové městečko Boskovice - hotel u tmavovlasé blondýny
Westernové městečko Boskovice; Hotel U Tmavovlasé blondýny

Rudické propadání

Po dvou uměle vytvořených místech bych vám rád poradil alespoň jedno přírodní. Rudické propadání najdete v blízkosti obce Rudice (asi půl kilometru za nimi). Když dojdete na místo určení, může se klidně stát, že jej budete mít celé pro sebe. O Rudickém propadání se málo mluví a málokdo o něm ví, což je dle mého názoru obrovská škoda. Je to naprosto kouzelné místo, kde se hezky projdete přírodou, nadýcháte se čerstvého vzduchu a přitom si prohlédnete krásy, které lidská ruka doufejme nikdy nezničí.

Rudice - rudické propadání
Rudice; Rudické propadání

Levné ubytování v Moravském krasu a okolí