Moravský kras – kompletní průvodce jeskyněmi


Pokud vás láká ponořit se do hlubin země, zkoumat tisíciletou tichou krásu krápníků, divit se pestrým tvarům a barvám kamene, nechat na sebe dýchnout dlouhou historii Země a zároveň se schovat před nevlídným počasím, nasaďte si čelovku a vydejte se s námi na cestu po Moravském krasu – největším českém jeskynním systému.

Kompletní průvodce po jeskyních v Moravském krasu

U nás bylo objeveno už více než dva tisíce jeskyní, které patří pod Správu jeskyní ČR, ale turistům je zpřístupněno pouze čtrnáct z nich. Všechny jeskyně jsou chráněné oblasti a mnoho z nich se pyšní světovým unikátem. Mezi ty nejkrásnější patří právě pět přístupných jeskyní Moravského krasu.

Kde leží Moravský kras

Toto území ležící na jižní Moravě nedaleko Blanska a Boskovic je nejznámější krasovou oblastí v ČR, kde se nachází více než polovina českých jeskyní, z nichž pět je přístupných veřejnosti. Patří k největším jeskynním komplexům ve střední Evropě a nejvyhledávanějším českým turistickým lokalitám. Žádný milovník jeskyní by ho neměl minout.

Moravský kras jeskyně

Punkevní jeskyně jsou nejoblíbenější částí komplexu, protože nabízejí unikátní romantickou plavbu po podzemní řece Punkvě a přístup do propasti Macochy. Návštěvníci plují přes První, Druhé a Třetí jezero k nejkrásnější jeskyni Krasu – Pohádkovému (Masarykovu) dómu. Pohádkový dóm společně s nezapomenutelnou plavbou Vodními dómy je vrcholným zážitkem při obdivování zdejších podzemních krás.

Propast Macocha

Je více než 138 metrů hluboká a je největší propastí svého druhu v České republice a i ve střední Evropě. Na okraji propasti jsou dva vyhlídkové můstky a na její dno těsně nad zatopenou oblastí můžete vstoupit z Punkevních jeskyní. Láká i nejrůznější výzkumníky, přesto zatím nikdo nebyl schopen najít její skutečné dno.

Jeskyně Balcarka

Úchvatný labyrint chodeb, dómů a propastí s nádhernou krápníkovou výzdobou, největší atrakcí je zde Dóm zkázy, který vznikl propadem několika pater, sintropový vodopád, a krápníkové objekty Madona a Kaktus.

Kateřinská jeskyně

Ta je bohatým nalezištěm pozůstatků pravěkých zvířat.

Sloupsko – šošůvské jeskyně

Ty jako součást Amatérských jeskyní tvoří nejdelší jeskynní systém v ČR. Za pozornost stojí především Eliščina jeskyně s dechberoucí krápníkovou a sintropovou výzdobou a vynikající akustikou, takže se využívá pro ukázky hudby.

Jeskyně Výpustek

Je zajímavá především pozůstatky nacistického muničního skladu a armádního krytu.

Fotogalerie

Levné ubytování v Moravském krasu a okolí

Související:

Jeskyně v ČR. Seznam 14-ti veřejně přístupných

Napsat komentář