Moravský kras trochu jinak


Moravský kras nejsou jen jeskyně a Macocha, jak si mnozí nezainteresovaní lidé myslí. S pokorou přiznávám, že jsem si něco podobného ještě před létem 2018 myslel i já. I když všech pět přístupných jeskynních komplexů bezesporu stojí za návštěvu a je dobré si na to vyčlenit nejlépe dva celé dny, najde se v jejich blízkosti spoustu méně turisticky vyhledávaných skvostů.

Rozhodl jsem se vypíchnout ty z nich, které mi v paměti utkvěly nejvíce.

Moravský kras
Pes v Moravském krasu

Zámek Rájec

V souměstí Rájec-Jestřebí nedaleko Blanska se nachází státní zámek, který bych rozhodně neváhal navštívit znovu. Poutavá a nesmírně záživná prohlídka vás okamžitě vtáhne do historie, kdy v jednotlivých místnostech (s původním vybavením, to je dnes vzácné) doslova žijete s rodem Salmů, který se o tvář a zachování budovy dokonale postaral. Poutavost prohlídky dokládá i fakt, že si bez dlouhého přemýšlení vzpomínám na „rod Salmů“, i když v drtivé většině případů nemám paměť na jména.

Zámek Rájec Jestřebí - interiér
Zámek Rájec; rozsáhlá knihovna rodu Salmů

Westernové městečko v Boskovicích

Pokud jste jako děti milovali westernové filmy plné statečných kovbojů, je pro vás westernové městečko Boskovice jasná volba, kam ubírat svoje kroky! Originální místo s doprovodným programem na každý den skvěle zabaví vás i vaši rodinu.

TIP: Za návštěvu stojí i další westernové městečko Šiklův mlýn u Zvole.

Stačí si směnit české koruny za jejich „boskovické dolary“ (kurz je 1 ku 1, takže žádný strach) a můžete začít naplno objevovat atrakce připravené pro návštěvníky, od realisticky vyhlížejících budov divokého západu, přes rýžoviště zlata, až po střelnici Mr. Santera. Mě osobně ovšem absolutně největší zážitek nepřinesla ani jedna z těchto atrakcí, nýbrž možnost si za poplatek půjčit a vyvenčit kozu na vodítku. Procházet se s kozou jako se psem mezi ostatními návštěvníky vážně nemělo chybu.

Westernové městečko Boskovice - hotel u tmavovlasé blondýny
Westernové městečko Boskovice; Hotel U Tmavovlasé blondýny

Rudické propadání

Po dvou uměle vytvořených místech bych vám rád poradil alespoň jedno přírodní. Rudické propadání najdete v blízkosti obce Rudice (asi půl kilometru za nimi). Když dojdete na místo určení, může se klidně stát, že jej budete mít celé pro sebe. O Rudickém propadání se málo mluví a málokdo o něm ví, což je dle mého názoru obrovská škoda. Je to naprosto kouzelné místo, kde se hezky projdete přírodou, nadýcháte se čerstvého vzduchu a přitom si prohlédnete krásy, které lidská ruka doufejme nikdy nezničí.

Rudice - rudické propadání
Rudice; Rudické propadání

Ubytování v Moravském krasu – hotely, penziony, apartmány

Napsat komentář