Mumie v Klatovech. Tip na výlet i za deště

Asi čtyřicet kilometrů jižně od Plzně se nachází město Klatovy. A právě sem byste si mohli naplánovat svůj další výlet, například do katakomb.

Katakomby Klatovy a mumie

V pošumavském městě založeném králem Přemyslem Otakarem II. můžete objevovat spousty historických krás. Jedním z hojně navštěvovaných turistických cílů v Klatovech jsou katakomby.

Mumie v Klatovech - katakomby

Krypty byly vybudovány jako součást stavby kostela Neposkvrněného početí Panny Marie a sv. Ignáce mezi lety 1656 – 1676. Staly se pohřebištěm příslušníků jezuitského řádu, místní šlechty, měšťanů a vojska.

TIP: V Klatovech navštivte i barokní lékárnu.

Do roku 1783 zde pohřbili přes 200 mrtvých, než o rok později vydal panovník Josef II. zákaz k ukládání zemřelých do krypt. Posledním z pohřbených zde byl Antonín Weichs. Nejznámější tělo ukryté v kryptách je zřejmě Pater Adalbert Chanovský, misionář působící na jihozápadě Čech v 17. století.

Mumie v Klatovech - katakomby 2

Díky relativně stálé teplotě a důmyslnému systému větracích kanálů došlo k mumifikaci těl, která byla po smrti uložena do dubových rakví a obložena chmelem. Ta dnes váží kolem deseti kilogramů. Bohužel ve třicátých letech 20. století dělníci, kteří opravovali kostel, zasypali odpadem větrací šachty a kanály. Tím se zcela změnilo prostředí sklepení. Do hromadného hrobu se tedy muselo pohřbít 140 mumií, které se díky tomu rozpadly.

V pokladně katakomb si kromě vstupenek můžete zakoupit řadu suvenýrů. Pak můžete směle vkročit do krypt, kde můžete obdivovat jak zachovalost těl, tak pohlédnout do jejich tváří a představovat si, jak se tomu nebo tomu asi v předešlých časech žilo. Prohlídka probíhá samostatně a zaplatíte za ni 90 korun. Doba prohlídky se různí podle toho, jak moc se u jednotlivých mumií zdržíte, ale počítejte, že asi hodinu se zdržíte. Pro organizované skupiny je možná prohlídka s průvodcem, pokud se předem objednají.

Web: www.katakomby.cz