Mumlavské vodopády jsou nejoblíbenější cíl výletu, pokud navštívíte Harrachov. Byli jsme zde s rodinou 2x s odstupem 13 let, tak máme co porovnávat. Aktuální informace pro čtenáře jsou zde.
Obsah článku
Parkování
V Harrachově je mnoho možností, kde zaparkovat. Nejlevnější parkoviště je u sportovní haly. Dostanete se sem po obchvatu města. Poté, co přijedete k Centrálnímu parkovišti, odbočte vlevo. Je zde sice zákaz vjezdu mimo dopravní obsluhu, ale pokračujte dále a před „opravdovým“ zákazem vjezdu odbočte ještě jednou doleva a pak doprava a jste na místě. K parkování je tu dle mého odhadu cca 30 míst, podívejte se na fotku, jak to zde vypadá.
Určitě nejdůležitější je zmínit, že cena za parkování za celý den je poloviční proti tomu, kolik zaplatíte jinde. V létě 2024 to bylo 100kč vs. 200 na parkingu centrálním.
Jestli chcete mít parkování zcela zdarma, pak je možné auto nechat u supermarketu Norma. Ten je nedaleko sklárny v části obce Nový svět, je to ale k vodopádům odtud 3 km. Ale lze si tady po výletě třeba nakoupit za „normální ceny“.
Trasa na Mumlavské vodopády
Cesta vede kolem Hornického muzea po modré turistické značce, je to cca 1 kilometr až v vodopádům.
Když jsme zde byli poprvé s malými dětmi a šli s kočárkem, tuto trasu jsem neznal. Hotýlek u hraběte Harracha byl naším výchozím bodem výletů do okolí. Šli jsme tedy před lety z Harrachova kolem autobusového nádraží po aslfaltové silnici, kde kočárek, případně i invalidní vozík nebude mít problém.
Na trase je také dětské hřiště a i Liščí stezka, kde se děti dobře zabaví. Na ní se dostanete také po „nové trase“ od sportovní haly, je ale třeba odbočit po 400 metrech doleva. Poté, co projdete tu stezku, se dáte doprava po silnici a dojdete k vodopádům. Trasa po modré pak vede přes opravdu velké kořeny a mnoho rodičů ty kočárky nechávaly několik set metrů od vodopádů.
Ten největší Mumlavský vodopád má 10 metrů na výšku a řeka Mumlava přes něj protéká. Jméno dostal od charakteristického zvuku, německy se tomu říká murmeln, v češtině to znamená mumlat. Až zde budete a zaposloucháte se, sami uslyšíte, že to je pravda.
Na řece je několik dalších vodopádů, nám se líbily i ty pod ním. Jsou 2, ne tak vysoké, ale na fotkách také vypadají dobře.
Mapa
Co vidět v Harrachově
Město je celkem dlouhé, od auta až ke sklárně to je 2,5 kilometru. Ideální je si vyhradit na prohlídku minimálně půl dne.
Popíšu vám okruh, tak jak jsme to šli my. Nenavštívili jsme vše, co jsem nafotil. Jsou místa, která někoho zajímat budou více a někoho méně. Záleží i na věku dětí, případně zájmech dospělých.
Hornické muzeum
Hornické muzeum je na začátku trasy kousek od auta, pokud ho necháte na místě, které doporučuji v úvodu.
Lesnická a myslivecká expozice Šindelka
Místo hlavně pro milovníky lesa. U vybraných částí expozic se můžete podívat i na video.
Ski muzeum
Další muzeum na trase. Kdo se zajímá o historii lyžování, ten sem určitě musí zavítat.
Informační centrum KRNAP
Infocentrum v dolní části obce je větší, mají větší výběr map a různých předmětů. Součástí je i několik interaktivních her. Tady se bude dětem určitě líbit.
Je zde ještě jedno infocentrum, v horní části Harrachova vedle pošty v budově městského úřadu.
Kostel sv. Václava
Ten uvidíte cestou vpravo a je to kulturní památka. Uvnitř kostela si můžete prohlédnout skleněný empírový oltář z roku 1864 a velký barokní lustr vyrobený v roce 1828.
Nápis Harrachov
Půjdete-li dále do centra obce, uvidíte vlevo v menším parčíku tento nápis. Parádní místo na focení, je zde dřevěný stativ – držák na mobil i fotoaparát, takže se vyfotíte celá rodina i bez cizí pomoci. V pozadí jsou velké skokanské můstky, toto místo se mi líbilo opravdu dost, chválím nápad.
Skokanské můstky
Stát přímo pod nimi a vidět tu majestátnou velikost, to stojí za to. Obdivuju všechny letce na lyžích, kteří se nebojí postavit úplně nahoře a natož se pak rozjet a skočit.
Dále jsme šli po hlavní ulici až k městskému úřadu, zde dobočili doleva za hotelem Šedý Vlk.
Dětské hřiště Vlek Hilbert
Tady jsme také s dětmi, když byly malé, jezdili na velkých tříkolkách z kopce. Stále tady tuto atrakci nabízí, dole pak je trampolína a další atrakce.
Naše cesta poté vedla po cestičce doprava do lesa.
Fitness park – venkovní posilovna
Cvičení je zdravé a protáhnout si unavené tělo po cestování autem není nikdy na škodu. Zde máte příležitost v lese, v chládku, parádní umístění.
Odtud to je k bobové dráze už jen kousek cesty lesem z kopce.
Bobová dráha
Na zdejší bobovce jsme s dětmi jezdili už v roce 2011 při naší první návštěvě Harrachova. Letos, po 13 letech, jsme ji „projeli“ znovu, tentokrát jsem to zaznamenal na video. Bobová dráha v Harrachově je dlouhá 1 km, je v lese, takže ideální místo, když budou velká vedra. Ta byla i v den naší návštěvy.
Vedle bobovky je také zip line a lanové centrum Monkey Park, stačí míst s sebou dost peněz a můžete si užít všechny zdejší atrakce.
Naše trasa Harrachovem pokračovala přes říčku Kamenice a poté doprava po silnici. Tudy jsme došli téměř ke kapli.
Kaple sv. Alžběty
Kaplička je známá tím, že se můžete vevnitř podívat na skleněný zvon z roku 1916. Váží 10 kg, je vysoký 50 cm a vyrobil jej sklář Julius Klinger.
Muzeum skla, sklárna a pivovar
Více než 5000 exponátů ze sbírky harrachovské sklárny s historií 300 let je k vidění právě zde.
Kde se v Harrachově najíst
Ověřenou máme restauraci Roubenka, krásné prostředí i chutné jídlo. Jak je ale v poslední době tradicí, neberou karty, takže na hory jedině s hotovostí.
Kde nakoupit
Kde je prodejna Norma už jsem popisoval v úvodu. Nově je zde také prodejna Jip – kousek pod Normou u křižovatky. Pokud chcete koupit jen pečivo, pak vedle sklárny je Cukrárna a pekařství Panský dům.
Ubytování
Před lety jsme bydleli v Hotýlku u hraběte Harracha. Moc pěkné to tam bylo a hlavně dělali luxusní snídaně. Stále se zde můžete ubytovat, určitě to ze své zkušenosti doporučím.