Muzeum čertů v Úštěku


Malebné městečko nabídne kromě tradičního jarmarku a koupání v jezeru Chmelař i pěkné muzeum čertů.

Čertovo muzeum Úštěk

Je jasné, že to je místo hlavně pro malé děti, ale i dospělí čerti pobaví. Přijeli jsme v neděli před 10h, kdy se i otvírá a je první prohlídka, dále pak každou hodinu až do 16h, kdy je poslední prohlídka a během oběda je hodinu zavřeno. Takže dopoledne v 10 a 11 a poo ve 13, 14, 15 a 16h.

Čert v Úštěku

Parkování

Přijedete-li autem, nechte jej na náměstí, kde hned naproti České spořitelně je ulička vedoucí k čertíkům, což značí i reklamní cedule. Podívejte se na video z procházky Úštěkem, které jsem také natočil a kde je vidět toto muzeum.

Vlakové nádraží je asi půl km od náměstí, stačí přejít hlavní, v týdnu dosti frekventovanou, silnici.

Vchod do muzea je plechovými dveřmi, kolem nichž venku posedávájí nezbedná čertiska v téměř metrové velikosti, dětem se budou líbit a fotky s nimi ještě víc :)

Čertovo muzeum Úštěk 1

Poslouchejte pozorně a raději mlčte

Vevnitř si vyslechnete vyprávění o čertících od velmi sympatické slečny, a kdo bude zlobit, a říkat slova, co se do pekla nehodí, dostane „výprask“. Mě se to povedlo 2x :D Ale nebolelo to.

Čertovo muzeum Úštěk 3

Pekelné sklepy

Po cca 10 minutách vyprávění Vás paní průvodkyně-čertice zavede do podzemí kousek od věže, kde na Vás již bude čekat další pekelník a pekelnice, v našem případě paní lucifer :) a její pomocnice.

Čertovo muzeum Úštěk 15

Čert předvedl na pekelné váze vážení duší, velmi působivé a hlasité.

Čertovo muzeum Úštěk 14

Poté sestoupíte ještě dále do podzemí, kde čekaly čertice (herečky z divadla, prý tam ale jsou jen někdy), vybranému tatínkovi rozbijí naoko hodinky kladivem na kovadlině, nevím proč, ale zase si vybraly mě (že bych se do pekla hodil? :) ) a vybraná žena je na několik minut při „výslechu“ zavřena do kovové klece. To už naštěstí „vyřešila“ jiná rodina :D

Děti to pobaví, návštěvníci si nakonec zazpívají píseň, kterou sami znají a čerti Vás odmění také jejich písní a každý návštěvník včetně dětí dostane za odměnu „čertí podpis“ černým uhlem na tvář.

TIP: Pekelné doly na Českolipsku

Poté se vrátíte zpět k věži, kde se dají koupit i dárkové předměty a průvodkyně-čertice Vám pustí pohyblivý betlém s čerty, tzv. čertlém, jak je vidět na videu.

Vyjít několik schodů nahoru do věže a prohlédnout si okolí je je pěkná třešnička na pomyslném dortu.

Čertovo muzeum Úštěk 23

Opravdu velmi se nám zde líbilo a po východu z věže jsme ještě viděli jak se startuje parní lokomotiva, také velmi působivé.

Čertovo muzeum Úštěk 33

Takže pokud nemáte plán na víkend, tak i když nebude zrovna hezky, zdejší čertí atmosféra Vám to vynahradí.

Web: www.muzeum-certu.cz

Muzeum čertů Úštěk rozhodně ještě navštívíme.

Ubytování v Úštěku

A protože nedaleko je u Zahrádek u České Lípy i turistická oblast zvaná Peklo, byla povinnost zavítat i tam a tím jsme „pekelnou neděli“ ukončili :)

Co ještě v Úštěku a okolí navštívit: