Muzeum Drahanské vrchoviny nabízí několik expozic

V městysu Drahany, podle něhož je pojmenována Drahanská vrchovina, funguje v zaniklé škole muzeum. Již druhým rokem nabízí několik expozicí – dílnu krejčího, ševce i truhláře.

Zajímavostí je ale prvorepublikové holičství.

Muzeum Drahanska

„V našem muzeu máte možnost vstoupit do holičství s vybavením z dob první republiky a starého Rakouska. Bývalo v Prostějově v ulici Pod Kosířem a mnozí obyvatelé z okolí pamatují pana Břetislava Kovaříka, který zde s prvorepublikovou důkladností stříhal ještě před několika lety,“ vysvětluje návštěvníkům drahanského muzea jeho ředitel a kurátor Pavel Moš.

Jak to fungovalo?

Cvakání nůžek, zvuk mašinky, štětka a holící mýdlo, dráždivá a štiplavá vůně barev na vlasy, rámy s novinami -to vše značí starou holičskou dílnu, s částí pro muže, kde břitvy fungovaly zejména o sobotních ránech, a s částí dámskou, kde se tvořily různé složité účesy.

TIP: Tree house Sojčí hnízdo. Ubytování v domě na stromě

Ještě v roce 1947 v Drahanech působili hned dva holiči. Už se nedozvíme, jak vypadala jejich „pracovna“, ale představu si můžeme udělat z expozice, kterou je původní oficína znovu-vybavená v roce 1939. Nepatrné restaurátorské zásahy jí vrátily původní barevnost tak, jak vypadala v roce 1939, kdy bylo vybavení obměňováno.

drahany muzeum
Muzeum Drahany

Skoro vše je původní

Zajímavá jsou rovněž původní čtyři zrcadla se stolky, kde byla sňata vrstva nátěru ze začátku 90. let minulého století. Na pracovních stolcích jsou rozmístěny nejběžnější potřeb – různé druhy nůžek a strojků, nádoby na laky na vlasy, desinfekce a kolínská. Z původního vybavení pochází také stolička na stříhání malých dětí a umývadlo na mytí hlav, které ještě nebylo napojeno na kanalizaci, a špinavá voda se musela vynášet ve vědru. Další zajímavostí je vysoušeč vlasů, který je shodou náhod rovněž z roku 1939. Původní jsou i dobové fotografie účesů.