Muzeum Lobzy – Za příběhy dvoutaktů do Svobodnického dvora


Námět na tento výlet se dá využít po celý rok, cílem bude zajímavá expozice automobilů a motocyklů v historické usedlosti v okrajové části Plzně, zvané Lobzy.

Najdete to celkem snadno nedaleko výpadovky směr Praha na malém náměstí poblíž řeky Úslavy.

Muzeum Lobzy – Plzeň

Už samotný objekt a jeho prostory jsou pro příznivce lidové architektury zajímavé. Jedná se totiž o první stavení na katastru a jeho historie začíná kolem roku 1378.

Muzeum Lobzy Plzeň

Muzeum Lobzy 1

Přestože byl stavební památkou prohlášen již v padesátých letech minulého století, z ruiny se ho podařilo po dvacetileté obnově od navrácení v restituci vzkřísit až současnému majiteli, který je potomkem původního vlastníka z 19. století.

Kavárna Dvě buchty

Kromě muzea vás u brány přivítá stylová kavárnička s příznačným názvem „Dvě buchty“, kde si můžete zkrátit případné čekání na začátek prohlídky. Ty jsou pouze komentované s průvodcem a to jen v určitých časech i dnech, které najdete na webu provozovatele www.muzeumlobzy-cz.eu. Pokud vás bude skupina více osob, můžete se domluvit na jiné době předem.

A co tedy vlastně uvidíte?

Manželé, kteří muzeum provozují pro radost po práci, patří k dlouholetým příznivcům historie motorismu a známým organizátorům veteránského dění, se rozhodli využít zajímavé prostory bývalého špýcharu a stájí, kam před lety instalovali sbírku mapující vývoj vozidel s dvoudobými motory především německé produkce, ale i s ukázkami dobové módy, bydlení či kempování.

Muzeum Lobzy 6

Muzeum Lobzy 7

A tak se na začátku prohlídky vrátíte do 30. let minulého století, kdy se na silnicích objevila první auta a motorky značky DKW a postupně se překlenete přes poválečné období až do sklonku 80. let, kdy se éra legendárních trabantů a wartburgů ukončila.

Muzeum Lobzy 2

Expozice je doplněna mnoha fotografiemi, modely aut a dalšími materiály.

Muzeum Lobzy 5

Každý návštěvník na konci prohlídky, která trvá přes hodinu, obdrží malou pozornost, pochopitelně si dle zájmu může zakoupit turistickou vizitku, či drobné suvenýry. Za zmínku ještě stojí uvést skutečnost, že na rozdíl od mnoha podobných muzeí, jsou zdejší exponáty plně funkční, takže se často objevují na jiných výstavách či jízdách nejen v regionu.

Stálá expozice bývá občas zpestřena zapůjčenými vozidly, jako třeba žlutými expedičními vozy Dana Přibáně a v současné době se zde nachází i výstava kreseb a maleb z vyhlášené soutěže ZUŠ ke 30. výročí pádu Berlínské zdi.

Muzeum Lobzy 8

Příslušníci všech generací se zde dozvědí mnohé zajímavosti z osudů jednotlivých značek a historie různých prototypů a neuskutečněných projektů, jako i příběhy jejich konstruktérů.

Muzeum Lobzy 3

Dodáváme, že přístup do prostor je bezbariérový, uvnitř je celý rok poněkud chladněji, ale o to víc zahřeje srdce návštěvníků neobyčejný zážitek se zasvěceným výkladem.

Pavel Křovák, Rolnické náměstí 5, Plzeň

Související:

Napsat komentář