Muzeum na demarkační linii v Rokycanech

Ať už jste byli ještě vojnou povinní nebo ne, vojenské muzeum na demarkační linii v Rokycanech je vynikajícím tipem na výlet pro celou rodinu. Jde o největší nestátní vojenské muzeum v České republice.


Vojenské muzeum na demarkační linii v Rokycanech

Vojenské muzeum na demarkační linii v Rokycanech 2

Areál muzea byl otevřen v rámci oslav Dne veteránů 11. 11. 1997 symbolicky v čase ukončení první světové války v 11 hodin a 11 minut. Muzeum stojí v bývalých kasárnách raketového pluku přímo na demarkační linii.

Vojenské muzeum na demarkační linii v Rokycanech 1

I když je expozice zaměřena na vojenskou techniku, výzbroj a výstroj české armády do roku 1938, naleznete zde i protihitlerovské a německé artefakty z posledních dnů 2. světové války na demarkační linii. Ve venkovních prostorách uvidíte téměř dvě stovky historické vojenské techniky, která je ve většině případů plně pojízdná.

TIP: Navštivte i nedaleký hrad Libštejn.

V budovách bývalých kasáren může návštěvník obdivovat výstavy ženijní a spojovací techniky, zbraní, část židovských pozůstatků, zapůjčených například z Lidic, plakátů a letáků, figurín oblečených nejen do nacistických uniforem, rozstřílených okének různých stanovišť a spoustu dalšího.

Vstupné

Po zaplacení vstupného můžete směle vykročit kolem dvou zastřešených parkovišť s automobily, čímž se dostanete do bunkru, ze kterého vyjdete k další vojenské technice, jako jsou tanky a obrněná vozidla. Dokonce uvidíte i dva letouny.

Vojenské muzeum na demarkační linii v Rokycanech 3

Poté se dostává návštěvník do rozsáhlé budovy s vnitřní expozicí, kde minimálně v místnosti, ve které je z rozhlasu slyšet zpráva o mobilizaci, zamrazí. Máte také zdarma k dispozici počítač s databází válečných hrobů.

Nenechte si ujít i další česká muzea.

Otevírací doba

Muzeum na demarkační linii vítá své návštěvníky od dubna do října mezi 9 a 18 hodinou. Na prohlídku se nemusíte objednávat a celé muzeum si můžete projít v klidu samotní. Nutno dodat, že pokud se na výlet vypravíte za deštivého počasí, musíte počítat s nějakým tím bahnem, protože muzeum (jistě i v rámci zachování autenticity) rozhodně není vybetonováno.

Web: www.vojenskemuzeumrokycany.cz

Mapa

Ubytování Rokycany

Napsat komentář