Muzeum ve Vagónu v Ratíškovicích


Obec Ratíškovice je nachází v Jihomoravském kraji asi 8 kilometrů od Hodonína. Návštěvníci se mohou těšit na slavnou vinařskou uličku zvanou Slavín, ale také na netradiční muzeum umístěné do vagónu původně vojenského vlaku. Co muzeum na železnici ukrývá? Zajímavou historii místní těžby lignitu včetně jeho přepravy do zpracovatelských oblastí i historii železnice.

Muzeum ve vagonu Ratíškovice

Expozice muzea

Vlastní muzeum tvoří celkem 4 dobové vagóny. V prvních dvou vozech se nachází klasické dřevěné lavice bílé barvy, které jsou živou připomínkou cestování v nedávné minulosti.

Muzeum ve vagonu Ratíškovice 2

Na stěnách vozů jsou vylepeny informační materiály, jež vás seznámí s historií těžby na dole Tomáš a 1. Máj. Je zde podrobně popsaná také přeprava lignitu po vodním kanále, fungování železniční vlečky (od roku 1934) a samozřejmě i pocta osobností slavného obuvnického podnikatele ze Zlína – Tomáši Baťovi.

Další dva vagóny jsou zasvěcené problematice železnice. Můžete se z blízka prohlédnout dobové svítilny a seznámit se s historií hornictví v regionu. Svůj vůz můžete zaparkovat na malém parkovišti u přístřešku, nedaleko muzea.  Před muzeem se nachází také stylová vyhlídka na otevřeném vagónu, což je ideální místo pro společnou rodinnou fotografii.

Muzeum ve vagonu Ratíškovice 3

Otvírací doba muzea a vstupné 

Muzeum ve vagónu je kromě pondělí otevřeno denně v čase od 9, 00 – 17, 00 hodin. Vstupné pro dospělé osoby činí 30 Kč a pro děti 15 Kč. Prohlídka je samostatná.

Šlapací drezína Ratíškovice

Aktivní sportovci si mohou plně užít zajímavou atrakci spojenou se slavnou Baťovskou historií. Se správným nastavením drezíny vám ochotně vypomůže příjemný průvodce.

Šlapací drezína Ratíškovice

Na šlapacích drezínách se svezete po historické železnici asi 3 kilometry z kopce podél lesů. Nazpět však počítejte se zvýšenou zátěží, to už budete muset do kopce. Avšak tato námaha rozhodně stojí zato.

Šlapací drezína Ratíškovice 2

Drezína uveze 2 – 6 osob a vy si ji můžete zapůjčit za částku 250 Kč. Muzeum má k dispozici celkem 3 drezíny, které mohou vyrazit v podstatě najednou s mírným rozestupem. Poslední jízdu je možné realizovat v 16,00 hodin. Ovšem nejprve je nutné si svou návštěvu objednat na telefonním čísle 724 247 671.

Web: www.ratiskovice.com/pro-turisty/muzeum-drezina