Muzeum železnice na vlakové stanici v Břeclavi


Vlakové nádraží v Břeclavi si v roce 2019 prošlo celkovou rekonstrukcí a modernizací. Cestující mají nově možnost si zpříjemnit své čekání na dopravu zajímavou expozicí, která se nachází přímo v nádražní hale. Ta se nachází na poměrně malé ploše a dokumentuje historii železniční dopravy na Břeclavsku od počátku 19. století do současnosti.

Muzeum železnice Břeclav

Expozice je spravovaná Městským muzeem a galerií Břeclav. Návštěvníci mají k dispozici průvodce, který jim rád podá doplňující informace ohledně interaktivních prvků, modelů lokomotiv a vagónů i dobových předmětů souvisejících s životem na železnici (jízdenky, uniformy, telefony, lucerny).

Muzeum železnice Břeclav

Součástí expozice jsou také informační tabule i stylové pexeso pro děti. Do expozice můžete vstoupit z perónu i z nádražní chodby.

Zajímavosti

Vstoupíte-li do expozice z perónu, vaši pozornost upoutá interaktivní panel s modely lokomotiv, které mají v historii břeclavské železnice své místo a některé jsou v provozu příležitostně dodnes (Šlechtična, Hurvínek).

Filmová prezentace umístěná do vlakového okna vám poví více o historii Severní dráhy císaře Ferdinanda a ukáže podobu vlakového nádraží v minulém století.

Muzeum železnice Břeclav 2

Jedinečným exponátem je zvětšený model parní lokomotivy Moravia, který najdete v druhé části expozice. Ta se pyšní svým prvenstvím z roku 1839, kdy byla zahájena železniční doprava mezi Vídní a Břeclaví (Lundenburgem). U modelu najdete technické údaje a na informační tabuli za ním je popsaná historie příjezdu prvního vlaku do Břeclavi.

TIP: Pavlov – oblíbená vinařská obec u Břeclavi

Na opačné straně si můžete prohlédnout zmenšené modely vlaků ze sbírky Mgr. Milana Zachodila. Mezi modely jsou vložené dobové jízdenky, které někteří z vás možná z dětství ještě pamatují. Ty muzeu věnoval pan Miroslav Zachara. Pod modely je vyznačená časová osa, která mapuje významné momenty ze života železnice i města Břeclavi.

Muzeum železnice Břeclav 3

Otvírací doba a vstupné

Expozice je přístupná denně v čase od 10,00 do 17,00 hodin a prozatím zdarma, což zvyšuje její atraktivitu. Svůj vůz můžete zaparkovat před budovou nádraží.

Web: www.muzeumbv.cz/muzeum-zeleznice