Na hory obytným autem


V dnešním článku bych se ráda podělila o mé tipy, které se týkají cestování na hory obytným autem. Nikdy jsem na zimní dovolené nebyla ubytovaná v hotelu či na chatě. Dovolená obytňákem má své kouzlo v jakémkoli ročním období, ale v následujícím článku se dozvíte pár tipů, jak na cestování právě v zimě.

Jste flexibilní

To je asi ta největší výhoda – flexibilita. Když si dopředu plánujete kam vyrazíte, máte sice cílovou stanici kam dojet. Ale může se stát, že se po cestě rozhodnete jinak. Nespěcháte, protože na vás nikdo nečeká s klíčem v ruce od ubytování. S tím se pojí i to, když přijedete do lyžařského střediska, třeba den lyžujete a pak začne pršet. Tak se prostě sbalíte a jedete za sluníčkem. Nebo můžete v rámci lyžařské dovolené prozkoumat více středisek.

Výběr lyžařského střediska

Nemusíte hledat zrovna podle volného ubytování v okolí střediska. Stačí dojet na parkoviště a zůstáváte tam. Tady akorát doporučuji dávat si pozor na to, zda můžete s obytným autem zůstat na parkovišti i přes noc. Některé střediska to mají zakázané, volají policii a platí se vysoké pokuty. To platí zejména v zahraničí. Pokud si vyberete takový ski areál, je třeba si dopředu zjistit, kde můžete parkovat. Dnes máte k dispozici plnou autokempů. Můžete si také najít vyhrazená místa, tvz. Stellplatz.

Teplo, voda?

I s tím souvisí mapování místa, kam pojedete. Většinou jsou na parkovištích veřejné sociální zařízení, my jsme vždy nabírali vodu tam. Může stát, že to nepůjde. V tom případě doporučuji nabrat vodu na blízké čerpací stanici. Nádrž na vodu v obytných autech ale není bezedná, je třeba s ní opravdu šetřit. V koupelně je také chemické WC, na jehož vylití existují speciální jímky. Součástí obytného auta je topení, jehož vytápění si nastavíte na jakou část auta chcete.

Obytné vozy na horách

Strava

Tady se to nejspíše nebude tolik lišit, jako když jedete na chatu. Není to hotel, kde stravu máte připravenou, ale díky vybavení obytného auta máte kuchyň k dispozici. Doporučuji sbalit potraviny, ze kterých vykouzlíte rychlé jídlo, například těstoviny, rýže, maso v konzervě. Nemělo by chybět ani ovoce, na doplnění energie po celodenním sjíždění zasněžených kopců. Každé obytné auto má v kuchyni lednici, takže se nemusíte bát zkázy potravin.

Pozor na váhy

V zahraničí, zejména na rakouských dálnicích jsou váhy pro auta. Protože každé obytné auto má stanovenou svoji maximální hranici, kolik může vážit a teď pozor – naložené. Opět je třeba se trochu uskromnit. Když jedete lyžovat a máte si sbalit lyžařské a klasické oblečení, osobní věci, jídlo a mimo jiné, také veškeré lyžařské vybavení. Teď si představte, že si do auta sednete vy samotní s rodinou, věřte mi, že celková váha auta půjde rapidně nahoru. Pokud překročíte stanovenou hranici, jsou tam opět vysoké pokuty.

A co rozhodně nezapomenout?

  • Sněhové řetězy – bez nich se neobejdete
  • Elektrocentrála – zajistí přívod elektrického proudu.
  • Plyn – je třeba zkontrolovat, zda máte plné plynové lahve a ideálně mít s sebou v zásobě. Ten zajišťuje vytápění, ohřev vody a díky němu jsou v provozu vařiče s lednicí.

Být připraven

Kdo je připraven, není zaskočen. Udělejte si kvalitní přípravu vaší dovolené, protože cestujete na vlastní pěst. Věřte, že stát ráno první ve frontě na lanovku či večer sedět ve ski baru a vědět, že nikam nespěcháte, se vyplatí.

Samozřejmě v zimě to je trošku složitější, v létě stačí méně oblečení a dalo by se říct i vybavení, tak hurá na dovolenou.

Chci si pronajmout obytné auto

Související:

Napsat komentář