Na Skále stojí rozhledna, ze které uvidíte i Alpy


V kraji Plzeň – jih se nachází Železný Újezd. Obec, která je obklopena lesy a přírodou a láká například na svou rozhlednu na kopci Na Skále.

Rozhledna Na Skále – Železný Újezd

Rozhledna Na Skále byla vybudována roku 2000 v nadmořské výšce 672 m n. m. Stavba je vysoká kolem 40 metrů a vznikla pro účely přenosu telefonního signálu.

Rozhledna Na Skále - Železný Újezd

Podmínkou tehdejšího obecního zastupitelstva pro povolení stavby ale bylo, aby sloužila také jako rozhledna. To se podařilo, a tak můžete z výšky 25,7 metrů obdivovat okolní, ale i vzdálenou krajinu.

TIP: České rozhledny, které jsme navštívili.

Svůj automobil odstavite jen několik desítek metrů od rozhledny. Od maličkého parkoviště se vydáte cestou do lesa, kdy můžete posbírat hrsti borůvek či malin a usednout v blízkém altánu, který doslova vybízí k lehké svačince před sportovním výkonem, který při výstupu na rozhlednu absolvujete.

Rozhledna Na Skále - Železný Újezd 2

Na vyhlídkovou plošinu vystoupáte po 137 schodech a pozorovat můžete Krušné a Doupovské hory, Český les, Šumavu, Blanský les, Písecké hory, část Brd s hřebenem Radče a ve správný čas i Alpy. A to jak rakouské, tak německé. Bližší výhled nabízí podívanou na nespočet vesnic a měst včetně Plzně a překrásnou krajinu.

Vstupné

Vstupné na rozhlednu stojí od května do října 15 korun. Mezi listopadem a dubnem je rozhledna sice uzavřena, ale po včasné telefonické domluvě lze rozhlednu navštívit i tak. A to dokonce individuálně. U rozhledny stojí starý novinový stánek, sloužící jako pokladna. V něm zakoupíte pohlednice, turistické známky, ale i další suvenýry na památku.

Rozhledna Na Skále - Železný Újezd 3

V pokladně či jejím okolí se vždy pohybuje obsluha, která je velmi příjemná a prohodí s vámi i několik slov. Dozvědět se tedy můžete leccos zajímavého, co se v materiálech o rozhledně nedočtete. Dokonce vám zapůjčí i dalekohled. Obec, která zodpovídá za škody provozem rozhledny, nabádá návštěvníky, aby z vyhlídkové plošiny neházeli odpadky či kamení, jak to údajně někteří návštěvníci dělají.

Web: www.obec-cizkov.cz

Mapa

Ubytování v okolí Plzně

Doporučujeme:

Napsat komentář