Na skok do Bruselu v Belgii


V Bruselu v Belgii mělo být původně jen dvouhodinové mezipřistání při návratu z dovolené. Na poslední chvíli jsme se rozhodli, že zde strávíme alespoň jeden den a projdeme si alespoň něco. Nakonec jsme stihli vše, co jsme chtěli a ještě něco navíc. Ptáte se, jak je to možné?

Brusel hlavní město Belgie

Mnoho z Vás při vyslovení názvu představí pouze hlavní město Evropské unie, plné skleněných budov s tisíci úředníky.  Realita je ovšem jiná. Hlavní město Belgie je především město historie, architektury, čokolády a komiksů. Každý návštěvník si tedy příjde na své.

Možná to bude pro vás překvapení, ale Brusel je poměrně malé město. Svým počtem obyvatel 160 tisíc je srovnatelný například s Plzní. A mohlo být ještě mnohem menší – rovnou čtvrtinu obyvatel totiž tvoří činitelé institucí Evropské unie, která zde má své sídlo.

To je také jeden z důvodů, proč sem turisté jezdí – chtějí se vyfotit před budovou Evropské komise či Evropského parlamentu.

Nejsem sice euroskeptik, ale tyto budovy mě nijak nezaujaly. Což se nedá říci o zbytku města, ze kterého jsem byla unesená. Jsem v tomto ohledu asi trochu neobjektivní, jelikož mám slabost pro města s historií, kterým Brusel bezesporu je.

Ubytování

Ve městě najdete téměř 400 hotelů, kde se můžete ubytovat.

Brusel památky a zajímavosti, co vidět

Velké náměstí (Grand – Palace)

Zřejmě nejhezčím a jedním z nejvíce navštěvovaných míst ve městě je Velké náměstí (Grand – Palace).  Náměstí je od roku 1998 zapsáno v seznamu UNESCO. Jeho největší dominantou je věž bruselské radnice, která pochází z 15. století. V teplejším ročním období bývá okraj náměstí lemován zahrádkami restaurací, takže se každý z Vás může kochat nádherným výhledem u sklenky oroseného belgického piva.

Brusel Belgie náměstí

Pasáž svatého Huberta (Galeries royales Saint-Hubert)

Tato velmi elegantní nákupní pasáž sousedí přímo s Velkým náměstím. Galerie byla vystavěna v roce 1846 a zaujme především proskleným stropem a luxusními obchody. Naleznete zde velký výběr toho nejluxusního zboží, od kabelek až po kožichy. Mezi obchůdky s oděvy a doplňky je také několik čokotérií s pralinkami mnoha druhů a příchutí. Může si tedy pro sebe každý odnést kousek luxusu za přijatelnou cenu.

Muzeum čokolády

Belgie je světoznámá také díky své čokoládě a pralinkám. Po celém Bruselu je rozeseto několik desítek čokotérií a prodejen pralinek. Pro Belgičany je nákup pralinek denní záležitostí, kupují je ke vše příležitostem, ať už k větším nebo jen pro radost. Milovníkům čokolády doporučujeme navštívit jedno z muzeí čokolády, například Museum of Cocoa and Chocolate v ulici Rue de la Tete, která leží kousek od Velkého náměstí. Návštěvník je seznámen s výrobou čokolády, od začátku až po konec. Expozice tedy začíná samotným pěstováním kakaových bobů, jejich opracováním, až po vytváření samotné čokolády. Na konci Vás čeká živá ukázka výroby čokoládových figurek a pralinek pod vedením zkušeného Chef de Praline. Doporučujeme návštěvu !

Socha čurajícího chlapečka

Asi největší symbol Bruselu – sochu čurajícího chlapečka naleznete necelého čtvrt kilometru od Velkého náměstí, na rohu ulic Rue de l’Etuve a Rue des Grands Carmes. Chlapeček má několik stovek krojů – více než 800, do kterých je postupně oblékán, jejich počet se stále zvyšuje. Soška, která je nyní vystavena, je bronzová a pochází z roku 1619. Nahradila původní kamennou sochu z 15. století, která byla odcizena. Turisté se zájmem o fotografii se musí obrnit trpělivostí, před panáčkem je po celý den obrovský dav lidí, přes který je nutné se procpat. V únoru 2012 sochu čurajícího chlapečka postihla nemilá věc – přestal čurat z důvodu vysokých mrazů.

Brusel Belgie

Atomium

Tato stavba se nachází v parku des Expositions v Bruselu, neměla mít však dlouhého trvání, měla zde být umístěna jen při příležitosti EXPA v roce 1958, ale vydržela až do dnes a  ročně ji navštíví desetitisíce lidí. Celá kontrukce představuje zvětšenou molekulu železa.

Otevírací doba: 10:00 – 18:00

Atominium Brusel Belgie

Muzeum komiksů

Belgie dala světu Tintina, konkrétně autor Hergé a Belgičané jsou na to náležitě pyšní. Pro milovníky komiksů je určené muzeum komiksů. Expozice obsahuje několik desítek tisíc komiksových vydání. Ti, kteří nechtějí platit vstupné, se mohou kochat komiksy na fasádách bruselských domů. Překvapivě se komiksové malby nachází na domech v památkových zónách, ale oživují leckdy velmi zanedbané domy, které by jindy hýzdily okolí.

Otevírací doba muzea komiksů: 9:00-18:00 (kromě pondělí)

Bruselské hospody

Nenahraditelná atmosféra, krásná architektura a výběr z několika výborných belgických ležáků – to jsou Bruselské hospůdky. Pro pivaře doporučujeme navštívit jednu z nejkrásnějších hospod ve městě – Drug opera. Točí zde slavné višňové belgické pivo Kriek, které je výborné. Cena piva není nejnižší, ale za zážitek chuťových pohárků to zcela jistě stojí.

Doprava v Bruselu (MHD)

Po českého cestovatele nepatří doprava po Bruselu mezi nejlevnější. Když opomeneme taxíky, zůstává nám na výběr MHD. V Bruselu, stejně jako v Praze je nejvýhodnější používat metro.

Mapa MHD i ke stažení i aktuální ceny MHD

Bruselem pěšky

Většinu města zvládnete hravě projít pěšky za jeden den. A kde začít? Bezpochyby u jedné z největších atraktivit města, kterou je bronzová socha čůrajícího panáčka. Ta zobrazuje způsob, jakým, dle legendy, malý chlapec zachránil Brusel od požáru. Na fotkách to vždy vypadá, jako by se jednalo o obrovskou sochu. Ve skutečnosti byla velká asi jako ty plastové čůrající panenky, kterými nás masírují televize před Vánoci. Panáček je umístěn na zdi domu na poměrně frekventované křižovatce dvou miniaturních ulic. Pořádně si toto místo najdete na mapě, snadno ho totiž přehlédnete a to by byla škoda. Dle mého je to nejvíce kuriózní památka celého světa. Kde jinde naleznete davy turistů před sochou čůrajícího dítěte?

Pokud se panáčka nemůžete nabažit, můžete si o pár bloků dál prohlédnout i sochu čůrající panenky (EU to zřejmě s genderovou vyvážeností myslí smrtelně vážně) a také sochu čůrajícího psa. Tu jsme ale vynechali. Máme doma čůrajících psů až až.

Pokud budete pokračovat dále, budete stále potkávat řadu krásných historických budov. Třešničkou na dortu je pak ale náměstí  Grande Place, které patří k nejkrásnějším historickým náměstím celé Evropy. Je celé tvořeno komplexem renesančních cechovních domů a dominantu pak tvoří gotická radnice. Nenajdete zde jediný dům, který by vás neočaroval. Pokud svou cestu naplánujete na srpen, můžete zde obdivovat také obrovský květinový koberec složený z typických belgických begonií, na který se jezdí dívat turisté z celého světa.

Belgie Brusel – jedna cesta metrem a máte hotovo

Jedinou zajímavostí, za kterou je potřeba vyrazit autem či metrem je moderní dominanta města – Atomium, která je na okraji města. Dostanete se zde však metrem. Pokud jste o Atomiu ještě neslyšeli, můžu vás ubezpečit, že jej znáte (a to nejen z učebnic chemie). Jedná se totiž o 102 metrů vysoký model krystalové mřížky železa. Zajímavostí je, že stavba byla postavena už v roce 1958 k příležitosti světové výstavy EXPO 58. Po výstavě měla být zbourána. Těšila se (a stále těší) takové oblibě, že zde zůstala už natrvalo. Můžete si ji prohlédnout i zevnitř, kde jsou v různých úrovních vytvořeny průzory.

Teď už zbývá jen ochutnat bezchybné belgické wafle, navštívit některou z řady pralinkáren a na závěr koupit pro své známé suvenýr v podobě silného belgického piva.