Na skok do Bruselu v Belgii


V Bruselu v Belgii mělo být původně jen dvouhodinové mezipřistání při návratu z dovolené. Na poslední chvíli jsme se rozhodli, že zde strávíme alespoň jeden den a projdeme si alespoň něco.

Nakonec jsme stihli vše, co jsme chtěli a ještě něco navíc. Ptáte se, jak je to možné?

Brusel Belgie

Možná to bude pro Vás překvapení, ale Brusel je poměrně malé město. Svým počtem obyvatel 160 tisíc je srovnatelný například s Plzní. A mohlo být ještě mnohem menší – rovnou čtvrtinu obyvatel totiž tvoří činitelé institucí Evropské unie, která zde má své sídlo.

To je také jeden z důvodů, proč sem turisté jezdí – chtějí se vyfotit před budovou Evropské komise či Evropského parlamentu.

Nejsem sice euroskeptik, ale tyto budovy mě nijak nezaujaly. Což se nedá říci o zbytku města, ze kterého jsem byla unesená. Jsem v tomto ohledu asi trochu neobjektivní, jelikož mám slabost pro města s historií, kterým Brusel bezesporu je.

Bruselem pěšky

Většinu města zvládnete hravě projít pěšky za jeden den. A kde začít? Bezpochyby u jedné z největších atraktivit města, kterou je bronzová socha čůrajícího panáčka. Ta zobrazuje způsob, jakým, dle legendy, malý chlapec zachránil Brusel od požáru. Na fotkách to vždy vypadá, jako by se jednalo o obrovskou sochu. Ve skutečnosti byla velká asi jako ty plastové čůrající panenky, kterými nás masírují televize před Vánoci. Panáček je umístěn na zdi domu na poměrně frekventované křižovatce dvou miniaturních ulic. Pořádně si toto místo najdete na mapě, snadno ho totiž přehlédnete a to by byla škoda. Dle mého je to nejvíce kuriózní památka celého světa. Kde jinde naleznete davy turistů před sochou čůrajícího dítěte?

Pokud se panáčka nemůžete nabažit, můžete si o pár bloků dál prohlédnout i sochu čůrající panenky (EU to zřejmě s genderovou vyvážeností myslí smrtelně vážně) a také sochu čůrajícího psa. Tu jsme ale vynechali. Máme doma čůrajících psů až až.

Pokud budete pokračovat dále, budete stále potkávat řadu krásných historických budov. Třešničkou na dortu je pak ale náměstí  Grande Place, které patří k nejkrásnějším historickým náměstím celé Evropy. Je celé tvořeno komplexem renesančních cechovních domů a dominantu pak tvoří gotická radnice. Nenajdete zde jediný dům, který by vás neočaroval. Pokud svou cestu naplánujete na srpen, můžete zde obdivovat také obrovský květinový koberec složený z typických belgických begonií, na který se jezdí dívat turisté z celého světa.

Belgie Brusel – jedna cesta metrem a máte hotovo

Jedinou zajímavostí, za kterou je potřeba vyrazit autem či metrem je moderní dominanta města – Atomium, která je na okraji města. Dostanete se zde však metrem. Pokud jste o Atomiu ještě neslyšeli, můžu vás ubezpečit, že jej znáte (a to nejen z učebnic chemie). Jedná se totiž o 102 metrů vysoký model krystalové mřížky železa. Zajímavostí je, že stavba byla postavena už v roce 1958 k příležitosti světové výstavy EXPO 58. Po výstavě měla být zbourána. Těšila se (a stále těší) takové oblibě, že zde zůstala už natrvalo. Můžete si ji prohlédnout i zevnitř, kde jsou v různých úrovních vytvořeny průzory.

Teď už zbývá jen ochutnat bezchybné belgické wafle, navštívit některou z řady pralinkáren a na závěr koupit pro své známé suvenýr v podobě silného belgického piva.

Fotogalerie

Ubytování v Bruselu

Doporučujeme:

Napsat komentář