Na Šumavu v zimě přes Borovou Ladu na Knížecí Pláně


Šumava už tradičně patří mezi největší turistická lákadla v České republice – a ještě nikdy to neplatilo více než dnes. Tato oblast je totiž plná přírodních skvostů, které turisté mohou při svých toulkách horami objevovat – a to nejen v létě, ale též v zimě. Díky různorodé přírodě návštěvníkům nabízí bohaté zázemí pro letní i zimní sporty, ale i nespočet příležitostí pro nenáročné vycházky či pouhou relaxaci.

Naše dnešní cesta bude začínat v Borové Ladě, odkud se vydáme na Žďárské sedýlko (995 m n. m.) a dále směrem na Knížecí Pláně. Pokud cestujete autem, můžete zaparkovat buď přímo v malé horské obci Borová Lada (sazba 50 Kč za den), nebo opodál na parkovišti poblíž Chalupské slati. Nutno ovšem poznamenat, že toto parkoviště sice není placené, ale zároveň ani příliš udržované.

Z Borové Lady se vydáme buďto přímo na Knížecí Pláně, nebo zabočíme k Pstruhové líhni (895 m n. m.) a dále zvolíme Borovoladský okruh. Jedná se o jednu z mála zimních tras pro pěší, přestože na běžkaře zřídka narazíte i zde. Okruh vede podél Vltavského potoka, mírně stoupá a měří přibližně 8 kilometrů, vzhledem ke sněhové pokrývce a nerovnému terénu je však dobré počítat s větší náročností než obvykle.

Zhruba v polovině cesty narazíme na Žďárské sedýlko (995 m n. m.), odkud se můžeme vydat rovnou na Knížecí Pláně a zpět do Borové Lady, nebo si navíc udělat krátkou odbočku ke Žďáreckému jezírku (vzdálenost cca 2,5 kilometru). Od rozcestí na Žďáreckém sedýlku je cesta dále protažená a vede paralelně s běžeckou stopou.

Knížecí Pláně (německy Fürstenhut) představují další z řady zaniklých šumavských obcí. Jak již sám název napovídá, v současnosti z obce na první pohled zbyly jen rozlehlé zasněžené pláně. Při bližším zkoumání však na několik pozůstatků přece jen můžeme narazit – kupříkladu na hřbitov a kříž, který označuje místo, na němž původně stával kostel.

Přibližně ve vzdálenosti 5 kilometrů od Borové Lady se můžeme zastavit a posilnit něčím dobrým k snědku a teplým nápojem v Hájence Knížecí Pláně. Hájenka zároveň funguje jako penzion. Zbývající úsek do Borové Lady vede po protažené silnici, a protože je cesta poměrně pohodlná a z kopce, je vhodná zejména na procházky rodin s malými dětmi nebo se čtyřnohým parťákem.

Fotogalerie

Ubytování v okolí