Na Velkou Kotlinu v Jeseníkách i s dětmi

Vydejte se na jednodenní procházku po jedné z nejkrásnějších scenérií Jeseníků, po trase vedoucí na Ovčárnu přes Velkou kotlinu. Auto parkujeme v Karlově pod Pradědem. Přijíždíme brzy, protože i mimo zimní sezónu je středisko plně vytíženo, především cyklisty a turisty.


S dětmi po modré

U řeky se napojíme na turistickou trasu, přičemž vybíráme, zda se nahoru vydat po modré, nebo po žluté. Jelikož jsou s námi děti, vydáváme se nakonec po modré. Kus cesty jdeme lesem po asfaltové cestě, která se ale po chvíli mění v lesní cestu s kameny a kořeny, která je pro malé turisty mnohem zábavnější. Asi po hodině cesty se dostáváme na Jelení boudu, kde dáváme svačinu a užíváme si pohled na Velkou kotlinu, která je na jaře a v létě kouzelná, v zimě ale velice nebezpečná, kvůli lavinovému nebezpečí.

Velká Kotlina - Jeseníky

Kotel, jak se kotlině zkráceně říká, je unikátní díky vzácným druhům rostlin a hmyzu, které se zde vyskytují.

Jelikož je vstup do kotle zakázán, příroda zde dělá své.

Velká Kotlina - Jeseníky 1

Vydáváme se dál po modré a po cestě zastavujeme na odpočívadlech, kterých je po trase opravdu mnoho a občerstvujeme se vodou z pramenu. Jeseníky jsou totiž pověstné svou léčivou vodou, na jejíž pozitivní účinky upozornil již Vincenz Priessnitz. Po celé modré je také nainstalována naučná stezka s informačními tabulemi, díky kterými se (nejen) děti dozví mnoho zajímavostí o živočiších, kteří zde žijí, nebo třeba o hraničních smrcích. Dostáváme se až na hřeben a dojdeme až na Ovčárnu, kde se můžeme občerstvit. Ti aktivnější mohou dojít rovnou na nejvyšší vrchol, Praděd.

Velká Kotlina - Jeseníky 2

Z Ovčárny se část cesty vracíme zpátky a po chvíli se napojíme na žlutou, která nás dovede zpátky do Karlova. Celou cestu nám svítí slunce nad hlavou a můžeme si tak užívat pohled na tento majestátní masív. A přestože zvládly děti celou trasu hravě a s energií, zpáteční cestu v autě prospí.

Ubytování v okolí

Související:

Lurdská jeskyně ve Starém Rejvízu

Napsat komentář