Tvář třetího největšího německého města Mnichov se mění v průběhu celého roku. Na jaře vábí k posezení rozkvétající parky i zahrady, v letních dnech patří mezi nejoblíbenější aktivity surfování na umělé říčce Eisbach nebo koupel v jednom z místních jezer, s podzimem se blíží proslulý Octoberfest a zimní pochmurné dny prozáří adventní výzdoba a vůně tradičních trhů.
Obsah článku
Čtyři roční období v Mnichově
Po celý rok si pak přijdou na své milovníci umění, architektury, historie i moderního stylu života. Za tamními památkami se dostanete velice snadno přímým autobusovým či vlakovým spojením z Prahy. Cesta trvá zhruba 5-6 hodin, proto je dobré využít nočních spojů, kdy o půlnoci nasednete v Čechách a probudíte se do mnichovského rána.
Ubytování
Levné ubytování v centru města raději hledejte s předstihem. Často se stává, že jsou ubytovny plně obsazené, protože sem přijíždí turisté, cestovatelé i studenti z celého světa. Za víkend toho lze stihnout mnoho, vzhůru tedy do spletitých uliček a širokých bulvárů metropole.
Historické a zároveň moderní – dvě tváře města
Životodárnou tepnu Mnichova představuje náměstí Marienplatz s Mariánským sloupem, kde vás na první pohled učaruje novogotická radnice z konce 19. století.
Přímo v budově radnice se nachází také turistické informační centrum s nezbytnými informacemi a mapkami. V jedenáct hodin a pravé poledne nelze přes náměstí projít, zato se můžete společně s ostatními zadívat na historickou radniční zvonkohru v pohybu. Všechny uličky v centru města byly po druhé světové válce obnoveny podle původních plánů, proto město neztratilo svůj historický nádech. Mimo sakrální památky narazíte při procházce na klasicistní budovu národní opery nebo na vítězný oblouk Siegestor ze stejného období.
Kulturní tradici města potvrzuje také velká četnost muzeí, která zvou k návštěvě. Záleží pouze na vás, zda se zajímáte spíše o umění, historii nebo novodobé vynálezy. Dále od centra je povinností každého automobilového nadšence navštívit muzeum BMW a sportovní fanoušky naopak láká olympijský park a stadion z nechvalně známého roku 1972. Za zmínku stojí také mnichovská zoo uspořádaná podle kontinentů.
Sakrální památky a rozlehlé parky
Mnoho kostelů z různých období zdobí náměstí i nároží ulic Mnichova. Nejvýraznější dominantu města představuje katedrála Frauenkirche, která získala svou současnou podobu v 15. století.
Během druhé světové války bohužel došlo k jejímu poničení bombardováním, a znovuotevření se dočkala až v roce 1994. Dolů na nás shlíží téměř stometrové cibulovité věže a uvnitř je k vidění, mimo krásné výzdoby, také pověstná ďáblova stopa. Na dohled od hlavní katedrály stojí tamní nejstarší kostel Sv. Petra z 11. století nazývaný Alter Peter.
I tuto památku naneštěstí potkal za druhé světové války stejný osud. Na jeho románské základy navazuje restaurovaná gotická a renesanční architektura, kterou v hlavní lodi doplňuje bohatá pozdně barokní výzdoba. Nápadně působí úzká věž, kam lze vystoupat a kochat se výhledem na Mnichov z výšky. U paty tohoto kostela začíná trh Viktualienmarkt, kde seženete téměř vše, na co si vzpomenete. Stačí se ponořit do barev a vjemů, ochutnat místní polévku či jinou specialitu nebo jen načerpat inspiraci. K posezení lákají mnohé pivní zahrádky, téměř kdekoliv tedy můžeme okusit typické lahodné bavorské pivo.
Pryč od ruchu města utíkají místní obyvatelé i návštěvníci do klidných parků. Největší z nich Englischer Garten, který je dokonce větší než anglický Hyde Park, nabízí mnoho kilometrů stezek, posezení, zákoutí, dětská hřiště, louky, kanál na surfování a dokonce také čínskou věž nebo japonský zahradní domek. Dalším takovým parkem je Flaucher, kde se v létě lidé koupou v průzračné řece a odpočívají na pláži.
Po příjemném odpočinku zve k nahlédnutí naproti stojící kostel Sv. Lukáše nebo se rozhodneme přejet k malebnému baroknímu zámeckému komplexu s muzeem Nymphenburg.
Tímto prohlídka Mnichova zdaleka nekončí, další památky, mnohá překvapení, příjemné obchůdky a netradiční místa čekají na to, až je objevíte.
Dechberoucí krása bavorských Alp
Máte ještě jeden den k dobru a vždy jste snili o návštěvě pohádkové stavby Neuschweinstein?
Z hlavního mnichovského nádraží se vydejte do městečka Füssen, vzdáleného zhruba hodinu a čtyřicet minut cesty, odkud vás autobus zaveze do podhradí Hohenschwangau a Neuschweinsteinu. Cena jízdenky se mění v závislosti na čase, kdy vychází levněji vyrazit po deváté hodině nebo využít některé z akčních nabídek. Spíše než interiéry zámku Ludvíka II. Bavorského zaujme zasazení architektonické rarity do malebného prostředí bavorských Alp. Z nedalekého Mariánského mostu můžeme shlédnout a obdivovat celý zámek, a na stejném místě začíná také jeden z možných treků po okolí. Obzvlášť, pokud je krásné počasí, doporučuji vystoupat nahoru, užít si procházku mezi kopci a kochat se neuvěřitelným rozhledem a svěží přírodou.
Krásný den je dobré zakončit osvěžením několika tempy v průzračném jezeře, zakousnutím se do bavorského preclíku a příslibem, že se ještě někdy vrátíte.