Na víkend do Rigy, hlavního města Lotyšska


Riga je největší město ze všech tří pobaltských států, žije zde okolo 700 000 obyvatel. Centrum města ale není příliš velké, tím pádem stihnete všechny důležité památky i za jeden den. Přesto, já sama jsem zde zůstala přes víkend, protože je zde mnoho muzeí a také můžete navštívit hrady v okolí Rigy.

Riga hlavní město Lotyšska a památky

Město Riga Lotyšsko

Dům Černohlavců

Jedna z nejvýznamnějších budov Rigy, která se stala jejím symbolem. Pochází ze 14. století a byla postavena pro svobodné německé kupce.

Dům Černohlavců - Riga Lotyšsko

Pomník svobody

Památník, který je věnován vojákům, kteří zemřeli během Lotyšské války o nezávislost v letech 1918-1920.

Pomník svobody - Riga Lotyšsko

Lotyšské národní muzeum umění

Jedna z nejlepších galerií, kterou jsem navštívila, najdete zde velice rozsáhlou sbírku umění. Na fotkách můžete vidět, že v muzeu jsou vystavené obrazy od klasického umění, přes různé fotografie až po moderní umění.

Lotyšské národní muzeum umění - Riga

Navštivte také: Město Liepaja – třetí nejvetší v Lotyšsku.

Lotyšské národní muzeum umění - Riga 2

Lotyšské národní muzeum umění - Riga 3

Tři bratři

Další symbol Rigy, tři historické domy v centru města.

Tři bratři - historické domy - Riga Lotyšsko

Lotyšská akademie věd

Sovětský mrakodrap, který byl postaven po druhé světové válce. Architektura tohoto mrakodrapu schválně připomíná sovětské mrakodrapy v Moskvě.

Mrakodrap lotyšská akademie věd - Riga

Chrám Christova narození

Nejkrásnější katedrála Rigy.

Katedrála Chrám Christova narození - Riga

Sigulda

Pokud jste v Rize déle, doporučuji výlet do Siguldy, kde se v okolí nachází tři hrady a národní park. Můžete jet autobusem nebo vlakem. Cesta z Rigy trvá přibližně jednu hodinu a lístek na autobus je opravdu levný. Ze Siguldy jede autobus do Turaidy. Do Turaidy to je asi 5 kilometrů, takže se to dá zvládnout i pěšky. V Turaidě je první hrad, v Siguldě poté nový a středověký hrad.

Sigulda Lotyšsko

V národním parku Gauja poté můžete navštívit jeskyni Gutmanis – nejhlubší a největší jeskyni v Pobaltí.

Jeskyne Gutmanis Lotyšsko

Další místa

Z muzeí mě nejvíce zaujalo muzeum iluzí, které také doporučuji navštívit. Dále další historické budovy jako Rižský zámek, budova opery nebo Kočičí dům.

Muzeum iluzí - Riga Lotyšsko

Nakupování

Dle mého názoru, nejlepší nákupní možnost je v centru města, v obchodním domě Origo. Centrální trh je také velice populární. Nejlepší supermarkety jsou Rimi nebo Maxima a pokud hledáte levnou restauraci doporučuji Čili Pizza, kde mají mnohem více, než pizzu, za přijatelné ceny.

Muzea

V Rize je spousta muzeí! Napočítala jsem jich dokonce 26. Určitě stojí za to Muzeum iluzí a Národní muzeum umění, kde jsem sama byla, ale myslím, že stojí za zmínku, že zde najdete i muzeum porcelánu, sluníček nebo dokonce i klobouků.

Ubytování v Rize

Napsat komentář