Na výlet do Liberce a okolí

Liberec je stotisícové město na severu Čech, ležící cca. 100 km od Prahy na dálnici D10. Je současně pátým největším městem České republiky. Když se řekne Liberec, mnohým se zřejmě jako první vybaví Ještěd, majestátní televizní vysílač a hotel v jednom.

Tato téměř 100 metrů vysoká stavba, jejímž autorem je architekt Karel Hubáček, je díky své majestátnosti skutečnou dominantou města. Při cestě vozem se dá zaparkovat buď na parkovišti Ještědka, odkud je to nahoru zhruba 20 minut pěší chůze, nebo na některém z velkých parkovišť v městské části Horní Hanychov, odkud se dá dojít ke kabinové lanovce, která vyveze návštěvníky až k vrcholu.

Radnice, zoo i botanická Liberec

Jedním z jeho symbolů je také překrásná liberecká radnice, v jejíchž prostorách se točilo mnoho filmů, např. Obsluhoval jsem anglického krále, Milada a zahlédnout jste ji mohli i ve filmu Spiderman. Radnice se nachází na náměstí dr. E. Beneše. Významnou a moc pěknou stavbou jsou i Městské lázně, kde se v současnosti nalézá Oblastní galerie v Liberci. To se již přesouváme do Lidových sadů, oblíbené městské části Liberečanů. Zejména proto, že na jejich konci najdete libereckou zoo, mimochodem nejstarší zoologickou zahradu u nás, proslulou chovem bílých tygrů nebo nedalekou botanickou zahradu, jejímž asi největším lákadlem je největší leknín na světě – viktorie královská. Pro zajímavost, její listy jsou údajně tak pevné, že unesou i malé dítě.

Fotogalerie

Vratislavice nad Nisou

Přesuňme se nyní z centra Liberce na jeho okraj. Součástí Liberce jsou také Vratislavice nad Nisou, byť jde o samosprávný městský obvod. Dojedete sem z centra Liberce po silnici I/14, případně je možné použít vlak či tramvaj. Příjemným místem k odpočinku je lesopark Zámecký vrch, kde najdete mnoho atrakcí pro děti. Hned vedle je situován Bikepark Vratislavice, několik bikrosových drah různých obtížností, které ocení zejména milovníci adrenalinu.

Významnou pamětihodností Vratislavic je rodný dům Ferdinanda Porscheho, nacházející se na hlavní třídě Tanvaldská. V roce 1875 se právě zde narodil věhlasný konstruktér a tvůrce populárního vozu Volkswagen Brouk.

Za jeden ze symbolů Vratislavic mnozí považují i Zauhlovací a vodárenskou věž v areálu bývalé továrny na koberce Ignaz Ginzkey & Co. Svou původní funkci věž již neplní, do budoucna by ale mohla sloužit jako rozhledna a kulturní centrum.

Prosečská rozhledna

Budeme-li pokračovat po vlakové trase Liberec – Tanvald – Szklarska Poreba, nemůžeme minout malou obec Proseč nad Nisou, nad níž se tyčí překrásná rozhledna na Prosečském hřebeni Jizerských hor, vzdálená od obce cca. 3 kilometry pěší chůze. Výhled do okolní krajiny je dechberoucí. Kamenná rozhledna měří 28 metrů a vystoupáte na ní po 105 schodech. Nechybí ani výletní restaurace s rozhlehlou terasou, jež je návštěvníky hojně navštěvována zejména v letních měsících.

Jablonec nad Nisou

Náš výlet končí v Jablonci nad Nisou. Město se nachází 9 kilometrů jihovýchodně od Liberce a je proslulé zejména výrobou skla a bižuterie. V zimě je jeho okolí rájem lyžařů, je totiž doslova obklopeno Jizerskými horami a jsou zde díky tomu výborné podmínky pro provozování zimních sportů. Vyhledávaným místem aktivního odpočinku je vodní nádrž Mšeno. Z pamětihodností je zajímavý třeba kostel Nejsvětějšího srdce Ježíšova, ležící na Palackého třídě poblíž Horního náměstí, Schmelowského vila, což je jedna z nejhodnotnějších meziválečných staveb v ČR vůbec, rozhledna Petřín, nebo Muzeum skla a bižuterie. K rozhledně se dá dojít po červené od vlakové stanice Jablonec nad Nisou – dolní nádraží. Jde o příjemnou procházku o délce necelé 4 kilometry.