První prázdninovou neděli jsme vyrazili s dětmi na výlet do Prahy do Národního muzea na prohlídku výstavy Noemova archa a Retro.
Obsah článku
Kde najdete Pražské Národní muzeum
Do Prahy jsme jeli vlakem na Hlavní nádraží. Poté, co z něj vyjdete, dáte se doleva a po cca 400 metrech dojdete na místo, které je jedno z nejznámějších v Praze a tím je Václavské náměstí. Jeho horní část, kam dojdete, je na dohled Národního muzea. Je zde původní stará budova, která se ale nyní opravuje, takže pokračujte do „krabice“ (kostky), což je budova nová a v té najdete obě výstavy.
Praha Národní muzeum – vstupné, ceny, informace
Šli jsme hlavně na výstavu Noemova archa, ale využili jsme i možnost navštívit retro výstavu.
Cena za 2 dospělé a děti 6+9 let byla celkem 300 kč.
Pokud máte batoh či velkou tašku, musíte si ji nechat v šatně, do prostor, kde je expozice, je možné jít pouze s malou taškou (pytlíkem na záda, který se dnes nosí :)) a samozřejmě s foťákem. Je ale nutné fotit bez blesku.
Národní muzeum Praha expozice – výstava Noemova archa
Výtahem vyjedete do 4.patra, zdejší zaměstnanec vám popíše, kudy k expozici – z výtahu doprava a pak ještě jedno doprava a na konci chodby už uvidíte, kam jít – také vpravo :).
Tolik vycpaných zvířat, jako zde uvidíte, jste jistě ještě nikdy nikde neviděli.
Představte si zoo, kde by ale všechna zvířata byla vycpaná. No podívejte se sami na fotky.
Expozice je ve dvou patrech, v prvním nás zaujal hlavně tygr, vlk a sob a v přízemí zebra, pes hřivnatý, ptakopysk a medůza.
Také zde je kino s českými a anglickými popisky u zvířat, kde si užijí zážitek nejen návštěvníci z Čech, ale i ze zahraničí.
Nás zde kromě, opravdu velmi dobře zpracovaných zvířat, zaujal herní koutek, kde si děti mohou kresli nebo skládat 3d puzzle. Největší a celkem často obsazená byla loď, kterou jste mohli kormidlem řídit a vše na obrazovce sledovat. Takže taková reálná počítačová hra, jak všechna zvířata dostat na Noemovu archu.
Poté, co jsme v této expozici prošli, jsme pokračovali dále opět výtahem do přízemí.
Retro výstava
V přízemí hned vedle šaten je výstava z mého dětství ( jsem ročník 1977) a pár kousků zde bylo naštěstí ještě starších :)
Disko-koule, Michal David z repráků, dobové oblečení, motorky Jawa ze 70-80 let minulého století, hračky i potraviny, které mnozí pamatujeme osobně, jídlo, které se v mírně obměněných obalech prodává dodnes, to vše zde najdete.
Poté stačí popojít kousek dál do další místnosti, kde najdete plakáty Čtyřlístek, staré televize a další vybavení domácnosti, také další hračky i hry – videohru „Nu Pagadi“, počítač Atari připojený k barevné televizi, kde si můžete zahrát starší verzi hry, kterou dnes můžete znát jako Crossy Road z tabletu či hraní na mobilu.
Také se můžete projet na dobovém kole Favorit, kde se před vámi na plátno promítá film, jako byste jeli do zámku a děti mohou jet na tříkolce.
Můžete se zde i vyfotit „na plátně“ s Oldřichem Novým a také si užít, jak to vypadá, když mluvíte do mikrofonu před mnoha lidmi – to nás bavilo nejvíc :)
Na podobné výstavě už jsme byli v Ústí nad Labem v muzeu, zde se jmenovala Jak se žilo za Husáka, ale byla tedy podstatně menší.
Jaká je otevírací doba, kolik stojí vstupenky, kde se nachází další pražská muzea, to vše najdete na stránkách www.nm.cz
Protože po dobu rekonstrukce je hlavní budova muzea přístupná pouze částečně a není možné procházet všechny expozice, prohlédnout si fotografie můžete i doma na počítači, mobilu či tabletu. Koho zajímají například minerály, zde si je prohlédne obrázky (3d foto) pěkně z výšky.
Národní muzeum wikipedie – Fotografie, historie, kontakty, lapidárium, obrázky, kdy a v jakém roce vzniklo Národní muzeum hl. města na Václaváku, rekonstrukce, oprava, požár i kdo byl architekt muzea, to vše zde najdete.
Koho zajímá, na kterém náměstí se nachází Národní muzeum hlavního města Prahy, pak vám pomůže tato mapa.
Bylo to super nedělní odpoledne, sice je hned vedle muzea restaurace, ale ceny moc lidové nejsou – aby ne v centru Prahy. Naštěstí vás hned naproti zasytí McDonald.
Vědět, kde se v centru Prahy dobře najíst a neutratit tisíce, by bylo dobré. Pokud máte tip, díky za komentář pod článkem.