Národní památník na Vítkově v Praze


Národní památník na Vítkově je jedním z nejvýznamnějších historických a kulturních památek v Praze. Nachází se na kopci Vítkov, který je nejvyšším bodem v Praze 3.

Památník Vítkov parkování

V Praze je bohužel díky modrým zónám všeobecně problém s parkováním, takže jako ideální možnost se jeví obchodní centra, kde se dá zaparkovat. Pokud chcete výlet spojit s nakupováním, lze auto nechat v OC Palladium a odtud dojít pěšky. Jsou to ale skoro 2km a trasa vám zabere 40 minut.

Podle mě lepší možnost, kterou jsme využili i my, je podzemní parkoviště u supermarketu Billa v ulici Lukášova, kde je cena za parkování „jen“ 50kč/hodinu a pokud si v Bille nakoupíte, máte 1 hodinu zdarma. My celý výlet zvládli za 1:30h i s menším nákupem, takže jsme platili jen hodinu jednu místo dvou.

Jak se dostat na Vítkov

Od výše zmíněného supermarketu jděte do ulice Koněvova, po které pravděpodobně přijedete, přejděte silnici a dejte se doleva (z kopce) a hned na první odbočce u indické restaurace se dejte doprava. Zde sejděte na cyklostezku a máte 2 možnosti. Buď jděte nahoru po schodech, které vidíte ve fotogalerii, nebo jednodušší trasa je vlevo po stezce a následně pak doprava do kopce kolem dětského hřiště až ke památníku. Dojdete k jeho zadní části (v galerii fotka č.5), je třeba dojít kolem něj až ke „koňovi“.

Národní památník na Vítkově

Nachází se v bývalém kasárenském areálu, který byl postaven v letech 1928 až 1938 podle návrhu architekta Josefa Gočára.

Památník je věnován památce československých legionářů, kteří bojovali během první světové války na straně Dohody proti mocnostem Trojspolku. Legionáři byli složeni z českých a slovenských dobrovolníků a byli organizováni v armádě, která bojovala v Rusku, Sibiři a dalších oblastech. Legionáři se stali klíčovými aktéry vzniku samostatného Československa v roce 1918.

Vítkov památník je navržen tak, aby symbolizoval věčnou památku na oběti války. Stavba je vysoká 55 metrů a má tvar masivního bloku, který je založen na osmi sloupech. Vnitřek památníku je navržen jako svatyně a obsahuje řadu uměleckých děl, které připomínají hrdinství a oběti československých legionářů.

Jednou z nejznámějších vnitřních částí památníku je Sarkofág, který je umístěn v centrální části budovy. Tento monumentální sarkofág je vysoký 6 metrů a je zhotoven z bílého mramoru. Na jeho stěnách jsou vytesány reliéfy a nápisy, které připomínají hrdinské činy legionářů.

Další částí památníku je Muzeum československých legií, které se nachází v přilehlé budově. Muzeum obsahuje řadu historických artefaktů, dokumentů a fotografií, které připomínají účast legionářů v první světové válce.

Národní památník Vítkov je významnou památkou nejen v kontextu české historie, ale také v evropském kontextu. Památník připomíná oběti války a zároveň je symbolem svobody a nezávislosti Československa.

Kromě významné historické a kulturní hodnoty nabízí památník také úchvatný výhled na Prahu a okolní krajinu.

Kromě toho je zde také několik galerií, které pořádají výstavy a kulturní akce. Pro turisty jsou k dispozici průvodcovské služby, které poskytují informace o historii a významu památníku. V letních měsících je také možné využít výtah, kterým se lze dostat až na střechu památníku a vychutnat si nezapomenutelný výhled na Prahu.

Návštěva Národního památníku na Vítkově je skvělou příležitostí pro každého, kdo má zájem o historii, kulturu a architekturu. Je to místo, kde můžete pocítit atmosféru minulosti a uctít památku hrdinů, kteří bojovali za svobodu a nezávislost.

Ubytování Praha

Fotogalerie

Zajímavosti v okolí:

Napsat komentář