Národní park Mljet v Chorvatsku


Chorvatsko, destinace pro letní dovolenou přímo stvořená. Neutichající zájem návštěvníků o tuto zemi je toho skutečným důkazem. Budete-li se však chtít u Jadranu, alespoň na pár hodin skrýt před davy turistů, uskutečněte výlet na ostrov Mljet, který je zároveň národním parkem.

O Mljetu lze téměř s jistotou říci, že se jedná o nejkrásnější a nejzalesněnější ostrov, který se v Jaderském moři nachází. Pro jeho návštěvu můžete zvolit jednu z  výletních lodí, které vyplouvají z přímořských letovisek.

Trajekt Mljet

Pokud byste po ostrově rádi cestovali autem, na kole, pěšky či na motocyklu, můžete zvolit dopravu trajektem. Nejlépe pro tento účel poslouží přístav Prapratno – Sobra. Plavba odtud trvá zhruba 45 minut a je cenově vcelku příjemná.

Mljet národní park Chorvatsko

Mljet národní park Chorvatsko
Mljet národní park v Chorvatsku

Před obdivováním národního parku, musíte zaplatit vstupné. To je možné na místech Crna klada, Pomena a Polače. Pokud budete potřebovat s čímkoli poradit, u vstupu se pohybují zaměstnanci parku, kteří mluví anglicky, ale lze se s nimi domluvit i naší mateřštinou.

Na ostrově se jistě budete chtít podívat k Malému a Velkému jezeru (Malo a Veliko jezero), kolem kterých jezdí vláček.

Také můžete využít kolo nebo si kolem vody udělat hezkou procházku. U Velkého jezera se nachází několik míst, na kterých je umístěna červená vlajka. Důvod bychom mohli označit až skoro za prozaický. Když s ní zamáváte, připluje pro vás loďka, kterou doplujete na ostrov uprostřed vodní plochy. Za tento způsob však musíte zaplatit. Ovšem v ceně vaší vstupenky budete mít dopravu na stejné místo loďkami, které vyplouvají z malého přístaviště podle plavebního řádu.

Mljet památky a zajímavosti

Na zmíněném ostrově stojí románský benediktinský klášter z 12. století s kostelem Panny Marie. Byl přestavován v gotickém, renesančním i barokním slohu. V chorvatských dějinách tato stavba představuje významnou památku. Opatství bylo sídlem umění a vzdělanosti. Nacházela se zde i jedna z nejrozsáhlejších benediktinských knihoven v Evropě. Budete-li cestovat s dětmi, jistě jejich pozornost upoutají osli v ohradě za klášterem.

Mljet národní park Chorvatsko 2
Klášter z 12.století

Velkým zážitkem by pro vás mohlo být i navštívení obdivuhodného přírodního útvaru s názvem úzce spjatým s řeckými mýty. Tímto úkazem není nic jiného než Odysseova jeskyně. Slavný hrdina prý na tomto krásném ostrově ztroskotal a několik roků zde žil po boku Kalypsó. Za sedm let si u nejvyššího boha Dia vyprosil, aby ho nymfa z ostrova propustila, přestože mu slibovala nesmrtelnost a byl otcem jejích dvojčat.

K jeskyni nyní dojdete z vesnice Babino Polje přes olivové háje. Potě k ní můžete doplavat, ovšem pouze pokud jste dobří plavci. Při velkých vlnách štěstí nepokoušejte a návštěvu jeskyně raději vyškrtněte ze svého plánu. Mohla by být v takových podmínkách opravdu nebezpečná.

Ač Mljet není tak proslulý jako chorvatské národní parky Plitvická jezera a Krka, jistě to neubírá na jeho půvabu. Nabízí spousty přírodních i architektonických krás, které prozatím nezastiňují davy turistů. Pokud se tedy rozhodnete pro návštěvu Mljetu, rozhodnete se tak i poznat jeden z nejkrásnějších koutů Chorvatska.

Ubytování na ostrově Mljet

Související: