Národní park Wrangell-St. Elias, USA


Národní park Wrangell-St. Elias je největším národním parkem ve Spojených státech amerických. Je dokonce šestkrát větší než americký národní park Yellowstone. Rozkládá se v jihovýchodní části Aljašky. V pohoří St. Elias se tyčí stejnojmenná nejvyšší hora tohoto národního parku Mount Saint Elias (5 489 m. n. m.), která je druhou nejvyšší horou Spojených států.

Spolu národními parky KluaneGlacier Bay a Tatshenshini-Alsek tvoří součást světového přírodního dědictví UNESCO.

Pohoří Wrangell Mountains tvoří vulkanické jádro parku. Vulkanické pole pokrývá přes 2 000 čtverečních mil a zahrnuje horu Mount Wrangell, což je jedna z největších aktivních sopek na světě.

Těžba na území parku

Na počátku 19. století získávala společnost Kennecott Mining Co. měď z dolů u obce McCarthy. V letech 1911 až 1938 se zde těžila ruda, což poskytovalo řadu pracovních příležitostí. Dále bylo v oblasti Nabesna získáváno zlato. Těžba dosud probíhá, však na soukromých pozemcích. Díky těžbě byla v minulosti vybudována nová městečka, která přibyla ke starým atabaskánským osadám.

Národní park Wrangell-St. Elias, USA

Nejlepším způsobem, jak prozkoumat tento národní park, je vyrazit po jedné ze dvou cest, které byly v minulosti využívány těžaři – McCarthy Road a Nabesna Road. Počítejte s tím, že cesty nejsou asfaltové, ale štěrkové a se spoustou výmolů.

Čtěte další cestopisy z Ameriky v sekci USA.

Informační centrum Wrangell – St. Ellias National Headquaters & Visitor center poblíž města Glennallen vám poskytne ty nejlepší a nejaktuálnější informace a také zde získáte mapky a tipy na výlety v rámci národního parku

McCarthy Road

McCarthy Road začíná na konci dálnice Edgerton v Chitině. Cesta je štěrkovitá a často velmi hrbolatá. Tato trasa kopíruje dráhu již zaniklé po dráze Northwestern Railway. Jedná se o jednu ze dvou cest vedoucích do národního parku Wrangell – St. Ellias. Cesta vede do vesnice McCarthy, odkud se kyvadlovým autobusem můžete dostat do cca 5 kilometrů vzdálených opuštěných měděných dolů v Kennecottu.

Nabesna Road

Tato silnice je dlouhá 68 kilometrů a stejně jako McCarthy road je štěrková a plná výmolů. Zajistí vám ale přístup do srdce národního parku.

Tip na výlet

Jedním z nejhezčích výletů je túra k ledovci. Ledovec Root Glacier se nachází několik mil za městečkem Kennecott. Jedná se o poměrně nenáročnou túru, která vás dovede až k ledovci Root. Pokud máte s sebou mačky, můžete se po něm i projít.

Národní park Wrangell-St. Elias, USA - ledovec

Nej z národního parku Wrangell-St. Ellias

  • Největší národní park ve Spojených státech (National Park).
  • Největší oblast divočiny chráněná v systému National Wilderness Preservation.
  • V parku se nachází čtyři hlavní pohoří: Wrangell, St. Elias, Chugach a východní část Alaska Range.
  • Najdete tu horu Mt. St. Elias, druhý nejvyšší vrchol ve Spojených státech a dále devět z 16
  • Nejvyšších vrcholů ve Spojených státech.
  • Mt. Wrangell  – jedna z největších aktivních sopek v Severní Americe.
  • Ledovec Malaspina je největším nepolárním piedmontským ledovcem v Severní Americe.

Ubytování – booking

Napsat komentář