Panská skála – národní přírodní památka


V obci Prácheň v Lužických horách se nachází tyto kamenité varhany, které jste mohli vidět například v pohádce Pyšná princezna. Panská skála leží u Kamenického Šenova.

Mnoho let jsem pracovně jezdil okolo, ale nikdy nebyl čas se zde zastavit a prohlédnout, co matka příroda vytvořila. Nedávno jsme sem zavítali s rodinou, takže konečně jsme si vše mohli prohlédnout.

Kde najdete Panskou skálu

Obec Prácheň, kde se tento skalní čedičový útvar nachází, je na hlavní trase mezi Děčínem a Novým Borem. My jeli z Ústí nad Labem, přes Děčín, Českou Kamenici a Kamenický Šenov, odkud to je ani ne 3km.

Národní přírodní památka Panská skála 6

Pokud pojedete z druhé strany od Nového Boru, je to asi 6km, z České Lípy cca 10km.

Parkování

Parkoviště najdete hned vedle silnice, vyjde vás na 20kč/hodina, což je v pohodě, protože to je jediná platba, neboť vstup na Panskou skálu se neplatí.

Národní přírodní památka Panská skála 18

Turistický okruh má asi půl kilometru, ale stejně nikdo nechodil okolo a všichni lezli na skálu, aby si mohli vyfotit krásy v okolí.

Národní přírodní památka Panská skála 8

Národní přírodní památka Panská skála 3

Národní přírodní památka Panská skála 7

Vedle skály je i rybníček, viděli jsme zde mnoho pulců.

Procházku v klidu zvládnete do hodiny, u parkoviště je i informační centrum, kde je možno zakoupit upomínkové předměty. Kdo bude mít hlad, radši vynechte stánek s rychlým občerstvením a jděte/jeďte směrem do centra obce (směr Nový Bor), kde je asi po 400 metrech vlevo Sklářská restaurace. Sice pamatuje 70-80 léta, ale jídlo i ceny velmi dobré.

Co ještě navštívit v okolí

Sdílejte článek s přáteli
  •  
  •  

1 komentář u „Panská skála – národní přírodní památka“

  1. „neboť vstup na Panskou skálu se neplatí.“

    Na Panskou skalu je vstup zakazan, je to pamatka

Napsat komentář