Naučná stezka Bílá Opava: výlet do zachovalé divočiny jesenického pralesa


Dnes se vám chystáme doporučit jedno z velice atraktivních míst na procházku do přírody, a to naučnou stezku v srdci Jeseníků, s jim typicky stále divoce vyhlížející přírodou a dech beroucími výhledy. Trasou zajímavou, vedoucí po dřevěných lávkách a schodištích, s vodopády Bílé Opavy jako na dlani.

Stezka Bílé Opavy

přírodní rezervaci Bílá Opava se zachoval původní, lidským zásahem neovlivněný horský prales. Proměny místního terénu nejsou dávnou historií, ale stále aktuálním jevem. Koryto řeky se na mnoha místech každoročně mění, balvany přesouvají, skalní bloky řítí a sesouvají. Lesní „nepořádek“ – tedy spadané suché, tlející kmeny a pařezy – nejen že umocňuje dojem divočiny, ale také obnovuje život pro stromky nové. Proto se neodklízí, jde o naprosto přirozené procesy sebeobnovy. Díky těmto přírodním hodnotám je rezervace přísně chráněna a pohyb po ní povolen jen po vyznačené, naučné stezce. Zmíněné mosty, lávky i schodiště jsou navrhnuty tak, aby břehy říčky i okolí vodopádů nadále zůstalo člověkem netknuto.

Naučná stezka Bílá Opava - lávka
Naučná stezka Bílá Opava – lávka

Samotná Bílá Opava je řeka s 13 km dlouhým tokem, ležící v CHKO Jeseníky. Její první kilometry, spadající pod Národní přírodní rezervaci Praděd, jsou poměrně divoké: voda si razí cestu skalnatým kaňonem, díky čemuž je její tok bohatý na peřeje, kaskády a hned několik vodopádů. Společně s prostředím malebného smrkového pralesa tvoří údolí Bílé Opavy jedno z nejkrásnějších míst v Hrubém Jeseníku. Naučná stezka Bílou Opavou tuto řeku kopíruje nejen po jejích březích, ale také se díky četným lávkám procházíte přímo nad ní, pod nohama vidíte i slyšíte její divoce zurčící proudy.

Karlova Studánka
Karlova Studánka

Naučná stezka Bílá Opava

Výlet je ideální začít v lázeňském městečku Karlova Studánka, kam vás doveze autobus, nebo se dá, za drobný poplatek, auto nechat na jednom ze dvou dostupných parkovišť poblíž hotelu Hubertus. V jeho blízkostí, přímo vedle parkoviště, hned narazíte na první a zároveň místní největší vodopád, vysoký téměř 15 metrů. Ten byl však vytvořen uměle. Za zmínku stojí i samotné městečko, kde se můžete napít z veřejně přístupného minerálního pramenu v Pitném pavilonu, nebo shlédnout neotřelé lázeňské dřevěné stavby z 19. století.

Umělý vodopád - Bílá Opava
Umělý vodopád u parkovitě Hubertus

Z parkoviště se dá na NS Bílá Opava dostat dvěma způsoby – buď půjdete kousek po asfaltové cestě, nebo využijete značenou lázeňskou stezku vedoucí podél uměle odkloněného ramena řeky a projdete přímo nad zmíněným, umělým vodopádem. Poté se napojíte už na naučnou stezku, uvítá vás první cedule s mapou možných tras. Celkem je na stezce 13 informačních panelů, vzdělávajících o základních údajích i historii rezervace.

Cesta vede nejdříve jednotnou stezkou, po chvíli se ovšem rozděluje na trasy dvě – podle žlutého nebo modrého turistického značení. To se dá výborně využít jako okruh o celkové délce téměř 12 km, takže se nevracíte zpátky stejným prostředím.

Naučná stezka Bílá Opava - modrá trasa
Cesta modře značenou turistickou trasou

Zatímco modře značená trasa je dlouhá 5,5 km, je mírnějšího terénu, vedoucí lesní stezkou po hraně kaňonu a poskytující výjimečné výhledy, žlutě značená trasa je pak fyzicky náročnějšího, přesto turisticky velice atraktivního charakteru. Ta vede 5 km přímo údolím, skrz nespočet dřevěných můstků, schodišť a žebříků, je třeba překonávat také kluzké skalní výchozy nebo přelézat popadané stromy. Výstup žlutě značené trasy vyžaduje zvýšenou opatrnost a doporučuje se rodinám se spíše většími, nebojácnými dětmi a majitelům odvážnějších pejsků. Přesto (nebo právě proto) stojí za to ji zdolat, odměnou za námahu vám budou úžasné vodopády téměř na dotek ruky, fascinující peřeje, hluboké tůně nebo tzv. hrnce, v balvanech vířící vodou a jí unašenými částicemi vymleté prohlubně, naprosto jedinečné pro Jeseníky.

Tip na výlet: Pěšky nebo na běžkách na chatu Alfrédku v Jeseníkách.

Obě turistická značení se opět spojují na rozcestí Pod Ovčárnou, krátce po pohledu na tamní nejvyšší, přírodní vodopád o téměř 8 metrech. Pokud budete mít dostatek energie, z rozcestí se dá pokračovat dále až na vrcholek Pradědu, čímž si procházku protáhnete o pár hodin, našlapete o 5 kilometrů a 230 výškových metrů více. Přesto už pak výšlap až nahoru není tak fyzicky náročný, neboť jdete na vrchol po asfaltové cestě.

Naučná stezka Bílá Opava - hlavní kaskáda
Jeden z kaskádovitých vodopádů

Obecně se na NS Bílá Opava, kvůli složitosti terénu, doporučuje vystoupat nahoru po žluté trase a zpátky jít modrou. Obě stezky překonávají převýšení kolem 500 metrů. Ani jedna z cest však není přístupna kočárkům (i na modré trase se může stát, že budete přelézat spadlý kmen).

Stezka Bílá Opava v zimě a v létě

Schůdnost stezky v zimním období je pouze na vlastní nebezpečí. V letní sezóně si můžete podél stezky pochutnat na bohatém borůvčí.

Umělé rameno Bílé Opavy
Cesta podél uměle vytvořeného ramena řeky Bílá Opava

NS Bílá Opava patří k tomu nejkrásnějšímu, co lze v Jeseníkách vůbec spatřit. Není to jen vycházka do přírody, je to možnost přiučit se tamnímu pralesu, vychutnat si pohled na stále divokou přírodu, zažít dobrodružství klidně i s dětmi, nebo se jen pořádně protáhnout a provětrat.

Lesní cesta u Bílé Opavy
Lesní cesta u Bílé Opavy

Ubytování v okolí