Město Lomnice je na první pohled nepříliš lákavý cíl turistů, opak je však pravdou. Pokud si chcete udělat zdravotní procházku a trochu se i pobavit, naučná stezka Járy Cimrmana je ideální volbou a je připravená přesně pro vás.
Stezka Járy Cimrmana Lomnice
Začíná na náměstí v Lomnici, u zastávky autobusů. Zde se nachází také plastika Nohy Járy Cimrmana. Vedle ní naleznete naučnou ceduli, která vás zasvětí do tzv. plahočení a vysvětlí vše nejasné. Jednotlivá stanoviště se tedy nazývají plahočiny. Dozvíte se také základní informace o trase, která je dlouhá 4,5 km, a počet zastávek – těch je 5 + 1 cílová. Jakmile se poučíte, můžete vyrazit po žluté turistické značce směrem na konec obce Lomnice, na plahočinu číslo 1. Tato plahočina se věnuje pokrmu známému jako boží milosti a můžete si zde opsat i recept.
Druhá plahočina už se nachází mimo obec Lomnice a poučuje o vzniku pětitaktního motoru. Zde se můžete pokochat výhledem z výšky do širé krajiny. Dále se také dozvíte, v jaké nadmořské výšce se nacházíte.
Plahočina třetí se jménem Sání, ve které se seznámíte s historií stezky, popisuje odposlechnutý rozhovor o Cimrmanovi. Čtvrtá plahočina se nazývá Komprese a vy se dozvíte něco málo o Cimrmanově plostice. Odtud pokračujete dále rozcestím pod Synalovem, až na pátou plahočinu zvanou Výbuch. Zde se možná již budete zadýchávat únavnou cestou, která vede kopcovitým terénem, a tak je pátá plahočina věnovaná Písni plahočivců, díky které si můžete zlepšit náladu a společně si zanotovat. Melodie písně je vypůjčená ze známého počinu Jaromíra Nohavici „Když mě brali za vojáka“.
Na šesté plahočině nazvané Výfuk se již ocitáte v 620 metrech nad mořem a povídá o Cimrmanově vztahu ke sportu a tělovýchově. K poslední plahočině – Pohlaví Járy Cimrmana – vede cesta kolem myslivny. Tady se nachází Cimrmanova údajná podoba a stezka je tímto zakončená.