Naučná stezka Kobzáňův chodník vede na rozhlednu Vartovna

Vydejte se po stopách známého valašského spisovatele a malíře Jana Kobzáně, autora loga firmy Baťa. Jan Kobzáň také významně přispěl ke kulturnímu a společenskému dění v obci. Podílel se na vzniku místního tanečního souboru LIPTA. V jeho výtvarné tvorbě se objevují kresby s lidovou tématikou, především zachycující život a tradice na Valašsku.

Naučná stezka věnovaná jeho osobnosti vás provede nádhernou přírodou. Na celkem pěti informačních zastaveních se seznámíte s historií kraje v okolí Liptálu, partyzánským odbojem a také přírodními zajímavostmi.

Naučná stezka Kobzáňův chodník

Je dlouhá asi čtyři kilometry a spojuje rodnou obec Jana Kobzáně (Liptál) s atraktivní rozhlednou Vartovna, která se nachází ve výšce 651 metrů nad mořem a je výchozím místem pro další naučné stezky (Portášský chodník, NS Vartovna, NS Juříčkův mlýn).

Zajímavé zastavení (číslo 4) i posezení na malém ostůvku s altánem vás čeká u rybníčku Obora, který se nachází asi 2 kilometry od obce Liptál. Rybník i dochovaná Švehlova hájenka byli v minulosti součástí bývalé dančí obory, jež příslušela liptálskému panství.

K rozhledně Vartovna můžete vyrazit po asfaltové cestě nebo se vydat lesní cestou podél potoka Syrákovka a dorazit k dalšímu zajímavému zastavení – Švehlovému srubu.

Zastavení číslo 5 je věnované tematice 2. světové války a místnímu odboji. Organizovaná odbojová činnost probíhala v Liptále od roku 1944. Dřevěný srub sloužil v tomto období jako úkryt pro partyzány. Dnes je srub volně dostupný.

Rozhledna

Cílový bod naučné stezky je 38 metrů vysoká rozhledna Vartovna. Ta byla vybudovaná v roce 2009 a poskytuje nádherné na Vsetínské, Hostýnské i Vizovické vrchy, Moravskoslezské Beskydy. Za příznivého počasí dohlédnete až na Malou Fatru. Vstup na rozhlednu je mírně zpoplatněný, ale pouze v určitém období roku.

Fotogalerie