Naučná stezka lovců mamutů Boršice

Příjemné letní počasí nás láká vyrazit s dětmi někam na čerstvý vzduch. Jakou destinaci však zvolit? Vzít je do lesa, nebo na zříceninu hradu? Výborným tipem na rodinný výlet je Mamutí stezka ukrytá v lesíku Chrástka mezi chatovou oblastí a vinicemi v obci Boršice u Buchlovic (Zlínský kraj).


Po stopách lovců mamutů

Jedná se o poměrně nový projekt, který vznikl za přispění archeologického oddělení Slováckého Muzea v Uherském Hradišti pod vedením Mgr. Tomáše Chrástka. Ke slavnostnímu otevření stezky pro veřejnost došlo 22 září 2017.

Co naučná stezka nabízí?

Nechte se přenést do doby (tzv. moravského gravettienu), kdy se po našem území proháněla stáda mamutů a lidská společnost čelila náročným životním podmínkám. Archeologický průzkum prováděný v Boršicích podal své svědectví o této době a vy máte jedinečnou možnost se dovědět více prostřednictvím 11 informačních panelů.

Stezka vás seznámí s pracovními nástroji, oblečením, keramikou, dopravou, bydlením, hierarchií i každodenními rituály lidí ve starší době kamenné. Jejím účelem je vás pobavit a obohatit vaše dějepisné znalosti. Také si klade za cíl uvést na pravou míru některé mýty a zažité nepravdy.

Stezka měří asi jeden kilometr. Provede vás přírodní krajinou, a proto je lepší pro její návštěvu volit spíše suché období roku. Kromě informačních panelů také zaregistrujete různé stopy zvířat a v závěru se můžete těšit na stylová vyřezávaná zvířata, která doplňují její atmosféru.

Přístup ke stezce

Cesta ke stezce je označená cedulí, snažte se ji sledovat. Z hlavní cesty (směrem na Polešovice) odbočíte doprava do úzké uličky s názvem Stoprounská. Orientačním bodem je výrazný dvoupatrový růžový dům na rohu. Projedete kolem firmy Archika až k polní cestě. Zde můžete zaparkovat automobil, nebo pokračovat až k velké dřevěné lávce, kde vlastní stezka začíná. Následně se vydáte až ke vstupní dřevěné bráně.

Fotogalerie

Kam dál v okolí nejen s dětmi:

Napsat komentář