Naučná stezka Přerovským luhem


Tato výprava jistě nadchne všechny malé i velké nadšence do přírody, zvířat a rostlin. Po cestě Přerovským luhem můžete pozorovat nespočet druhů květin, travin a stromů, zahlédnout mnoho ptáků, plazů, obojživelníků i savců a nakouknout do krásného ekosystému lužního lesa Žebračka.

Základní údaje

Stezka byla zřízena městem Přerov v roce 2004. Lze se vydat po dvou okruzích. Zkrácený má 5 kilometrů a zvládnou ho i menší turisti. Klasický okruh je dlouhý 12 kilometrů, avšak terén je většinou rovinatý a procházka není nijak náročná. Na stezce je celkem 18 zastávek s informačními cedulemi, na kterých si můžete prohlédnout zdejší faunu a flóru nebo se dozvědět něco o městu Přerov a rezervaci Žebračka.

Přerovský luh

Naučná procházka Přerovským luhem začíná ve městě Přerov u řeky Bečvy. Alejí vzrostlých listnatých stromů se pak vydáte proti proudu řeky kolem městského rybníka. Dostanete se až k Malé Laguně, což je vyhlášená Přírodní památka tvořená vzácnými mokřady. Stezka pokračuje kolem Velké Laguny, která je označena jako přírodní jezero, nicméně koupání se pro špatnou kvalitu vody většinou nedoporučuje.

Naučná stezka Přerovským luhem

Kolem řeky Bečvy se pokračuje polní cestou, která končí na prostranné louce a následuje lužní les Žebračka, vyhlášený jako Národní přírodní rezervace. Stezka vede přímo středem tohoto lesa po udržované cestičce. Svoji výpravu zakončíte v nádherném městském lesoparku Michalov, jehož krásu oceníte zejména v letních měsících, kdy je promenáda bohatě osázena květinami a dominuje jí fontána se zlatými kapry a želvami.

Naučná stezka Přerovským luhem 2

Parkování

Vzhledem k tomu, že stezka začíná nedaleko od centra města, je možné zaparkovat kdekoliv ve městě. Doporučuji však parkování u Sportovního centra Mlýn, které naleznete na adrese Za Mlýnem 2 v Přerově. U centra je poměrně prostorné bezplatné parkoviště, na kterém vždy najdete volné místo. Parkoviště je poměrně dobře dostupné a viditelné z hlavní cesty, nemůžete jej minout.

Občerstvení

Pokud byste si rádi zašli na oběd, hned u parkoviště se nachází nejlepší přerovská restaurace U Labutě, která nabízí fantastická jídla za velmi příznivé ceny. Najíst se můžete také v restauraci v městském parku Michalov.

Zdroj: https://www.prerov.eu/naucna-vlastivedna-stezka-prerovskym-luhem.html

Kam dál v okolí: