Návštěva Tour de France, slavné Staré dámy

Vše to začalo 26.7.2014. Odpoledne jsme sbalili doklady, vyměnili peníze, natankovali plnou a hurá autem směr Paříž, podívat se na slavnou Starou dámu, Tour de France. Natěšení bylo obrovské a konečný výsledek splnil naše očekávání na jedničku. Počasí nám přálo, zážitek to byl neskutečný. Ale všechno popořádku.

ČR jsme opustili přechodem Rozvadov, kde jsme se napojili na německou dálnici a pořád rovně, až do Francie. Trochu nadsázka, když se ovšem podíváte na mapu, opravdu to vypadá, jako byste jeli přímo vpřed. Republiku jsme opouštěli v 16 hodin a do Paříže dojeli ráno v 7. Zastávky jsme dělali co chvilku, protože nás netlačil čas, měli jsme jeden den k dobru.

Tour de France na vlastní oči

Tour de France

Paříž centrum rovně

Při příjezdu do samého srdce Francie začalo pořádné drama. Motoristé, cyklisté, chodci, řidiči autobusů, aut a všech možných prostředků, doslova kašlou na jakékoliv předpisy! Nedávají na kruháčích blinkry, jezdí si z pruhu do pruhu a párkrát nám zatrnulo, aby naše auto nedošlo k úhoně. Navíc náš combík se tam opravdu „vyjímal“. Další těžkou zkouškou jsme procházeli, když jsme hledali, kde necháme auto, abychom došli pěšky do centra všeho dění  na Champs-Élysées. Po téměř tří hodinovém bloudění uličkami Paříže jsme našli to správné místo a vydali se prozkoumat ty největší krásy Paříže.

Vítězný oblouk v Paříži

Nechyběl Vítězný oblouk, nechyběla Eiffelovka ani slavná Avenue Champs-Élysées s nemálo slavnými obchody, jako je Dior, Prada, Luis Vuitton a mnoho dalších. Ovšem na vstup do obchodů jsme se necítili dostatečně „oblečeni“.

Kam v Paříži za nákupy si přečtěte v tomto článku.

Eiffelovka

Paříž

Po celém dni, kdy jsme prošli snad všechny památky, nespali již druhý den, jsme se vrátili k autu, nasedli a odjeli na benzínku na předměstí Paříže. Informace možná důležitá – spali jsme v autě. Spalo se nám líp, než v nějaké posteli.

Druhý den ráno jsme se opět přiblížili do středu Paříže, odkud jsme se vydali chytnout místa u zábradlí, které vytvořilo bariéru mezi slavnými cyklisty Tour a diváky.

Z domova jsme dostávali informace přes sms od příbuzných, kteří poslední etapu sledovali v televizi, kde se zrovna cyklisté nacházejí a tím pádem jsme měli odhad, kdy se objeví u nás. Na přímém slunci v 30ti stupních jsme stáli od 12ti hodin a příjezd kluků vycházel na šestou hodinu. Hodinu před nimi už to ale začalo. Reklamní vozy, slavný Tour lvíček a spousta zábavy a hudby.

Tour de France 1

Tour de France s maskotem cyklistou

Citroen "kachna" v ulicích Paříže

A pak to přišlo! Konečně! To, na co jsme tak dlouho čekali. Neskutečná jízda, kterou jsme si mohli užít víc, než kdekoliv jinde, jelikož účastníci Tour neprojeli kolem nás jen jednou a dost, ale okruhů bylo 10, takže jsme se vynadívali, i když rychlost to teda byla. Rozmazané šmouhy, zvlášť když jeli z kopce.

Tour de France v ulicích Paříže 2

Tour de France v ulicích Paříže 3

Tour de France v ulicích Paříže

I když to bylo jako z rychlíku, tak milovníky cyklistiky to potěší i tak, je to zážitek nepředstavitelný, vidět na vlastní oči ty, kteří jsou pro nás hvězdy v televizi.

No, a jak to tak dopadá, tak všechno hezké jednou skončí, vydali jsme se zpět k autu, koupili cestou pár suvenýrů, udělali poslední fotky a vyrazili na zpáteční cestu.

Pokud plánujete takový prodloužený víkend na Tour, tak Vám dám pár rad, mějte dostatek drobných mincí na mýtné, vezměte si sebou deku, slunečník, židličky, dostatek jídla a pití a místo si hledejte už v osm hodin ráno. Protože při našem příchodu v poledne, jsme už horko těžko hledali místo v první řadě.  Sice se podařilo, ale ostré lokty byly potřeba. Ovšem při odjezdu jsme si řekli, že letos již budeme chytřejší a připravenější. Vše je jednou poprvé, ale tahle Tour určitě nebyla naposled! Viva la France!

Sepsali a nafotili, Darina Krejčí a Jiří Toman

Ubytování v Paříži