Neapol Itálie – dovolená letadlem i vlakem

V létě jsme zavítali do destinace Neapol. Původně byl náš plán trošku jiný – chtěli jsme jet do Ruska – ale nějak se nám nepovedlo si včas zařídit vízum, a tak se v našem hledáčku ocitla Itálie, kde na programu byl Řím, Neapol a Pompeje.

Dovolená Itálie

Do Neapole jsme jeli z Říma vlakem, z římského vlakového nádraží Termini. Jízda trvala asi 3 hodiny, a jízdenka stála kolem 12 euro. Je třeba podotknout, že z Říma jezdí také rychlovlaky, se kterými můžete být z Říma v Neapoli za hodinu, ale ceny jsou rozhodně daleko vyšší.

Nicméně cesta vlakem byla velmi krásná. Míjeli jsme malé italské vesničky a rozličná italská obydlí. Část cesty vedla dokonce i kolem mořského pobřeží, což se nám obzvlášť líbilo.

Neapol Itálie

Po třech hodinách jsme dorazili na hlavní nádraží v Neapoli. Moc dobrý dojem to na nás neudělalo. Pokud jsme si v Římě mysleli, že tam byl chaos, slovo pro toto město ještě nevymysleli. Našli jsme autobusovou zastávku, ze které by nám měl odjíždět autobus do hotelu. Ani doprava v Neapoli nebyla dobře zvládnutá. Doprava fungovala tak, že jste přišli na zastávku a prostě jste čekali a doufali, že nějaký autobus dorazí. Někdy dorazil, jindy ne….

Ubytovaní jsme byli v hotelu Hobit na pokraji města. Cena byla více než přijatelná, ale byla tu jiná úskalí. Pokoje byli vybaveny nepříliš moderně, spíše se zasekli někde v socialismu. Personál na recepci se tvářil nicméně mile, ale pokud došlo na řešení našeho hlavního problému, otočili se k nám zády a jen se vymlouvali na to či ono. Během pobytu nám totiž bylo z hotelového pokoje zřejmě některou z pokojských ukradeno 40 euro. Neřešili jsme to hned, protože jsem se vraceli vlakem do Říma abychom na letišti Leonarda da Vinciho chytili letadlo zpátky do Prahy, ale když jsme to začali řešit z České republiky, personál byl nanejvýš hrubý a vulgární. Rozhodně nás už v tomto hotelu nikdo neuvidí.

Co vidět v Neapoli

Samotné město je nicméně krásné. Rozkládá se v zálivu, nad nímž se majestátně tyčí sopka Vesuv.

Neapol Itálie - sopka Vesuv

Město bylo odedávna oslavováno malíři a básníky, což mi není jasné až do dneška. Mezi hlavní lákadla, která přitahují návštěvníky z celého světa, patří světová muzea, úžasná architektura a rušné ulice a hlavně skvělé jídlo. Víte že v Neapoli se zrodila slavná a dnes velmi oblíbená pizza? Neapol je také skvělým východiskem do dalších turistických cílů, jako je například Národní park Vesuv a starověké město, které bylo zasypáno popelem z Vesuvu, Pompeje.

Pompeje Itálie

Neapol průvodce

I my jsme se nechali zlákat několika turistickými cíli. Navštívili jsme například katedrálu Duomo, jejíž základy pocházejí už ze 4. století.

Katedrála Duomo - Neapol Itálie

A uvnitř této katedrály lze najít bezesporu dechberoucí nádheru – portréty světců, které se nacházejí na malovaném stropě, nebo kaple sv. Januária, ke které se váže pověst. Januárius byl umučen a vypráví se, že po jeho smrti nějaká prostá žena naplnila malou skleněnou lahvičku jeho krví, které jsou dodnes spolu s jeho lebkou uloženy v kapli. Lahvička je obestřena tajemstvím – třikrát do roka totiž již zaschlá krev zkapalní. Děje se tak na svátek sv. Januária, v sobotu před první květnovou nedělí a 16. prosince. Každý rok sem zavítají tisíce a tisíce poutníků.

Další zajímavou věcí je Via Toledo. Via Toledo je spíše nákupní třída, plná obchodů s oblečením, kosmetikou a suvenýry.

TIP: Poznávací zájezd Řím + Vatikán + Pompeje + Vesuv letecky z Prahy

Dominantou města je bezesporu Castel Nuovo. Je to hrad s masivními hradbami s pěti kulatými věžemi. Stavba byla zahájena v roce 1279. Brzy poté se stal hrad sídlem královského dvora, kam přicházeli i slavní umělci.

Castel Nuovo - Neapol Itálie

Dále, co stojí za vidění, je Piazza dei Plebiscito, kterému byla velmi nedávno vrácena jeho původní krása – bylo odstraněno zdejší parkoviště a platí zákaz vjezdu motorových vozidel. Kolonáda, kterou tvoří dórské sloupy, byla zhotovena v roce 1809, kdy zemi vládli Francouzi.

O Neapoli se říká, že jí buď budete milovat, a nebo nenávidět. My jsme se rozhodli ji asi spíš nenávidět, hlavně kvůli tomu, že místní lidé nejsou příliš přátelští a kvůli chaosu, který je zde všudypřítomný. Ani město samotné nás příliš neoslovilo, a to i přesto, že se zde nachází nespočet památek a dalších cílů. Je tu dobré moře. Nacházejí se zde písčité pláže s černým pískem. Nicméně, jako východisko například do Pompejí nebo na Vesuv, je to místo dokonalé.

Ubytování v Neapoli