Nedokončený most Baťovy dálnice – Ludkovice

Nedaleko Luhačovic v obci Ludkovice najdete jednu zajímavost a tou je most, přes který nikdy auta nejezdila. Jeli jsme tudy, foto muselo být.


Nedokončený most Baťovy dálnice v Ludkovicích

Nedokončený most v Ludkovicích je pozoruhodným a zároveň trochu tajemným technickým památníkem spojeným s ambiciózním projektem Baťova dálnice. Tento projekt byl zahájen ve 30. letech 20. století podnikatelem a zakladatelem obuvnického impéria Tomášem Baťou. Cílem bylo vybudovat moderní silniční síť, která by propojila Zlín, centrum Baťova podnikání, s dalšími částmi Československa a podporovala tak rozvoj průmyslu a obchodu.

Konstrukce mostu začala, ale v důsledku druhé světové války a následných politických změn v Československu byl projekt Baťovy dálnice přerušen a nakonec zcela zastaven. Most tak zůstal nedokončený, a dnes stojí jako odraz doby a připomínka velkorysého, avšak nedokončeného plánu.

Tunel Ludkovice je vysoký 8 metrů.

Je zajímavý nejen svou historií, ale i jako technická památka. Přestože neplní svou původní funkci, stále vzbuzuje pozornost svou impozantní konstrukcí a připomíná inovační ducha a vizionářství Tomáše Baťy. Místo je přístupné a často navštěvované turisty, historiky i obdivovateli architektury a průmyslového dědictví.

Zaparkovat je možné vedle něj, je tam místo pro několik aut.

Nedokončený most Baťovy dálnice – Ludkovice

Nedokončený most Baťovy dálnice – Ludkovice 2

Související odkazy:

2 komentáře u „Nedokončený most Baťovy dálnice – Ludkovice“

Napsat komentář