Nedotčená divočina rumunských Karpat

S přáteli jsme zatoužili na chvíli uniknout z rušného života v Praze a naplánovali jsme si několikadenní dovolenou v divoké a nespoutané přírodě rumunských jižních Karpat. Klid, ticho a nedotčená krajina všude kolem byly balzám na duši.

Rumunské Karpaty

Na konci června jsme s krosnami na zádech nasedli do vlaku s cílem cesty v Turnu Rosu. Se smělými plány se těšíme na cestu po hlavním hřebenu pohoří Fagaraš. Její délka je vzdušnou čarou kolem 70 km a součásti cesty je i výstup na nejvyšší vrchol (hora) jižních Karpat Moldoveanu (2 544 m).

rumunské karpaty fagaraš

Karpaty v Rumunsku

V Turnu Rosu jsme zhltli snídani a plni chuti a elánu jsme se vypravili směrem k hřebenu. Cestou mizí stopy lidské civilizace, míjíme jen výjimečně malý klášter a kapličky. Jinak se noříme čím dál hlouběji do karpatského pralesa. Cesta s batohy na zádech není snadná, navíc každou chvíli musíme zdolávat nějaké překážky, obcházet strže apod.

Když ale vystoupáme až na hřeben, jsme odměněni překrásným výhledem.

První večer nocujeme v sedle pod Chica Fedelesului (1820 m). Asi nám všem už navždy uvízne v paměti první fagarašský západ slunce. Těžko se popisuje, musíte ho prostě zažít. Slova nestačí.

Většinu cesty v následujících dnech jen minimálně potkáváme nějaké turisty. Počasí na hřebenu je povětšinu dne větrné, občas mrholí. Ale i tak ta dřina stojí za to. Pro tu nádheru kolem nevnímáme rozbolavělé nohy.

rumunské karpaty fagaraš 2

V dalších dnech nocujeme např. u jezera Lacul Avrig. To, že jsme si pořídli kvalitní spacáky a stan, teď rozhodně oceňujeme. Nutností je také pořádná mapa a kompas. Člověk se tu snadno ztratí. Také fotoaparát zapínáme každou chvíli. Ranní fotografie hřebenu, který postupně vystupuje z mlhy, jsou skvělé.

Výstup na Moldoveanu

Po cestě zavítáme i k horské chatě Lacul Bâlea (2030 m). Je tu hodně živo, zvlášť po několika dnech v tiché přírodě. Doplňujeme zde u stánků zásoby a chatě se posilňuje na další cesty silným hovězím vývarem. A pak již zpět na cesty, čeká nás  výstup na Moldoveanu.

Nepřehlédněte jaký byl výlet do Rumunska autem a jaká byla dovolená v rumunských horách.

K němu přicházíme šestý den našeho putování. Převážná část cesty na vrchol je pozvolná, s minimem převýšení. Až ke konci dostaneme zabrat. Máme štěstí na počasí, svítí slunce a obloha je bez mráčku. Paráda. Nezapomeneme si udělat fotografii na vrcholu u kříže.

Často se do těchto oblastí jezdí i na motorce, protože Drákula zajímá každého, přestože to je jen legenda. I když….

Pak již nás čeká cesta domů. Sestupujeme dolinou Muchia Vistea Mare až do města Victoria. Naštěstí ani nebyli medvědi, jako když tu byla kamarádka mojí manželky Radka a natočila ho, po celou dobu máme štěstí. Podaří se nám stopnout si menší dodávku, takže závěr sestupu nám uteče. Je zvláštní ocitnout se opět v hlučné civilizaci. Autobusem se přemístíme do Sibiu, odkud už jede vlak s cílem domov.

Návrat

Ale vrátili jsme se opravdu. Často se přistihnu, že jsem myšlenkami na fagarašském hřebenu, toulám se divočinou a užívám si ticha a míru kolem a vzpomínám na ten nejkrásnější trek.

Ubytování, dovolená a zájezdy