Nejhezčí zámky na Loiře ve Francii


Většina turistů při cestě do Francie zamíří do Paříže. Stejně pozoruhodné jsou ale zámky na Loiře. Nacházejí se v údolí této řeky. V oblasti leží přes 300 zámků, takže je vhodné si výlet rozvrhnout dopředu, aby člověk zbytečně neztrácel čas.

Nejlepší je se soustředit na části údolí, kde leží více zámků u sebe. Některé z nich se ostatně těší většímu věhlasu než jiné.

Loira zámky

Cheverny

Oblíbený zámek je například Cheverny, který náleží jedné rodině už více než šest století. Zámek se vyznačuje nejen propracovaným interiérem, ale za zhlédnutí stojí i místní botanický park, kde při troše štěstí můžete narazit i na koně.

Chambord

Mezi slavnější zámky patří i Chambord, který vznikl na přelomu středověku a renesance. Postavil ho král František I. a kromě samotného zámku je rozlehlý i jeho park, který slouží k chovu zvěře. Ostatně František I. tento zámek využíval právě jako své lovecké sídlo!

Chenonceau

Poblíž tohoto zámku leží další pozoruhodná památka, zámek Chenonceau, který kombinuje gotické a renesanční stavební prvky. Obklopují ho rozsáhlé renesanční zahrady a váže se k němu zajímavá historie. Původně zde stál zámek, z něhož v dnešní době zůstal jen žalář.

TIP: Studijní pobyt v zahraničí – Antibes Francie

Současný zámek vznikl až v 2. polovině 16. století a zajímavostí je, že jde o druhý nejnavštěvovanější francouzský zámek hned po Versailles. V minulosti ho pak využívala například milenka krále Jindřicha II., Diane de Poitiers, ale právoplatná královna Dianu ze zámku po králově smrti vyhnala.

Villandry

Posledními dvěma pozoruhodnými zámky, které rovněž leží poblíž sebe, jsou zámky Villandry a d’Ussé. Zámek Villandry vznikl v 16. století na místě, kde již stála původní tvrz. Zajímavostí je, že svého času ho vlastnil Napoleonův bratr Jérôme. Pozdější majitel vložil hodně prostředků do opravy zahrad, které jsou dnes hlavní dominantou zámku.

d’Ussé

Podobně pohádkový nádech má i nedaleký zámek d’Ussé. Ten vznikl v 15.-16. století a později se dočkal úpravy v 17. století. Jeho interiér je ve stylu francouzské renesance a nebýt tohoto zámku, neměli bychom dnes klasickou pohádku o Šípkové Růžence, protože právě atmosféra zámku autora pohádky inspirovala k napsání Šípkové Růženky. To reflektuje i výstava v zámku, která zobrazuje nejrůznější výjevy z pohádky.

Fotogalerie

Zámek d'Ussé zvenčí
Zámek d’Ussé zvenčí
Tři sudičky anebo výstava motivů ze Šípkové Růženky v zámku d'Ussé
Tři sudičky anebo výstava motivů ze Šípkové Růženky v zámku d’Ussé
Zámek Villandry okouzlí už na první pohled
Zámek Villandry okouzlí už na první pohled
Půvabné zahrady zámku Villandry překypují barvami
Půvabné zahrady zámku Villandry překypují barvami
Zámek Amboise v minulosti hostil řadu významných osobností
Zámek Amboise v minulosti hostil řadu významných osobností
Nábytek v zámku Amboise i celá staletí po svém vzniku dokáže zaujmout
Nábytek v zámku Amboise i celá staletí po svém vzniku dokáže zaujmout

Další články z Francie:

Napsat komentář