Nejkrásnější místa jižní Moravy, která rozhodně musíte navštívit


Jižní Morava – kraj, jehož svahy jsou zality sluncem a posety vinicemi, jehož roviny jsou plné sadů a cyklostezek. Tamější vesničky jsou jak vymalované a vinné sklepy má téměř každý. Nemusí být zrovna burčáková sezona či vinobraní, na jihu Moravy se Vám bude líbit v kteroukoli roční dobu.

Období podzimu je však pro výlety na jižní Moravě více než ideální. A kdyby náhodou z nebe spustil déšť či kroupy, vždy se můžete schovat v některém vinném sklípku.

Která místa jižní Moravy rozhodně stojí za navštívení?

Lednice

Lednický zámek je jedním z nepopiratelných ikon jižní Moravy, centrem turisticky oblíbené oblasti Lednicko-valtického areálu. Kromě samotného zámku jsou lákadlem přilehlé zahrady, Minaret, plavby lodí k Janovu hradu či nedávno vzniklé lázně.

Zámek Lednice

V okolí Lednice můžete vyrazit na spoustu výletů jak pěšky, tak na kole. Pokud vyrazíte na Hlohovec, můžete se pokochat krajinou z Apollónova chrámu, využít ptačích pozorovatelen, prohlédnout si sousoší Tři grácie (ve skutečnosti netvořené pověstnými Gráciemi,ale řeckými bohyněmi) nebo se zastavit na jídlo v Rybničním zámečku s výhledem na celou oblast rybníků.

Valtice

Pokud řeknete, že vyrážíte na jižní Moravu za vínem, pro Valtice to platí dvojnásob.

Město Valtice na Moravě 1

Kromě vinařských škol a renomovaných vinařství zde sídlí také oblíbená vinařská pohotovost, která funguje 24 hodin denně v jakoukoli roční dobu. V sezóně zde dostanete vynikající burčák, stálá nabídka je pak tvořena stáčenými i rozlévanými víny výborné kvality a vskutku bezkonkurenční ceny. Rovnou můžete také zajít na prohlídku místního zámku, zámeckých zahrad či sklepů nebo načerpat inspiraci ve zdejší bylinkové zahrádce.

Mikulov

S Mikulovem se, stejně jako s většinou jihomoravských měst, pojí tradice vinařství a vinných slavností. Neméně ikonický je však Svatý kopeček, který je, podobně jako ten u Olomouce, vyhledávaným poutním místem.

Svatý kopeček u Mikulova

Na jeho vrchol vás zavede křížová cesta, shora pak můžete shlížet na Mikulov a jeho okolí jako na dlani. Celá oblast je také chráněnou přírodní rezervací, ve které se vyskytuje množství vzácných druhů rostlin a hmyzu. Pokud chcete obdivovat přírodní krásy, jistě byste si také neměli nechat ujít prohlídku jeskyně Na Turoldu.

Zaječí

Vinařská obec Zaječí je velmi proslulá svou pohostinností. Kromě nepřeberného množství vinných sklepů a vinařství turisty přivítají v novém informačním centru s ochutnávkou místní produkce. Za navštívení pak stojí přilehlá vyhlídková místa – přímo ve vesnici do kraje bíle září věž Daliborka, na protější Přítlucké hoře potom především cyklisté vyhledávají rozhlednu Maják. Ta se nachází přímo mezi vinicemi a výhled je z ní vskutku nádherný.

rozhledna maják přítlucká hora

Dolní Věstonice

V souvislosti s Dolními Věstonicemi se vám jistě vybaví proslulá Věstonická Venuše, soška kyprých tvarů představující ideál ženské krásy někdy z období 25 až 29 tisíc let před naším letopočtem. Ve věstonickém muzeu se však dozvíte nejenom o okolnostech a době jejího vzniku, jedna část muzea je věnovaná vzniku přehrady Nové Mlýny. Dozvíte se tak o zaniklé vesnici Mušov, ze které zůstal pouze kostel stojící na ostrově uprostřed rozlehlých vod, přečtete si také o všem, co samotnému zatopení předcházelo. V muzeu nechybí také část věnovaná místní flóře a vodnímu ptactvu.

Pavlovské vrchy

Nad vesnicí Pavlov se tyčí zřícenina hrádku Děvičky, můžete jej znát například z videoklipu skupiny Chinaski k písni “My máme rádi víno”. Výstup na vrchol je prudký, ale výhled na vodní dílo Nové Mlýny, okolní vesnice a kopce rozhodně za námahu stojí. Nejedná se však o nejvyšší bod Pavlovských vrchů, samotný Děvín nesoucí vysílač leží o kousek dál. V oblasti vrchů se nachází ještě jedna zřícenina, která stojí za návštěvu – Sirotčí hrádek. Procházet budete národní přírodní rezervací na vápencovém podloží, která slouží k ochraně specifických druhů rostlin a živočichů. Jedná se také o místa zajímavá z hlediska dějin lidstva, v době kamenné se zde nacházela významná lidská sídliště.

Ubytování na Jižní Moravě