Nejlevnější letenky – kde a kdy je koupit?


Pokud jste jako my, tak to jediné co Vás na letence zajímá je její cena. Potřebujeme se dopravit z místa na místo a jestli nám během letu dají studenou bagetu nebo pečenýho krocana, na tom tak nějak nezáleží.

Nejlevnější letenky do USA

V principu si to chce udělat 30-60 minut čas a naházet svůj let do všech vyhledávačů letenek. Pokud letíte do USA na méně než 90 dnů (což není náš případ), pak je dobré vyčkávat na akční letenky.

My se ve smlouvě vážeme ke 3 podmínkám.

  1. Letenka musí být zpáteční – Zkrátka ještě před odletem musíte mít koupenou i cestu zpět, což zvyšuje počáteční náklady. Ale dává to smysl, vízový sponzor přece nebude řešit situaci, že nemáte peníze na cestu zpět.
  2. Letenka musí být měnitelná – Pokud by se cokoliv stalo a museli jste letět jiný termín. Je to opět podmínka vízového sponzora. Měnitelné letenky jsou samozřejmě dražší než ty nejlevnější, které vám vyhodí vyhledávač.
  3. Letenku musíme koupit přes Czech-us letenky, předem se platí záloha 500 kč, která propadne, pokud koupíme letenky jinde.

Czech-us letenky jsou dobrý vyhledávač. Navíc když už máte předplacenou zálohu, pak se to přes ně vyplatí a i já bych to přes ně koupil.

Problém cesty Praha – Houston je v tom, že nejlevnější letenku nabízí Turkish Airlines za 14 000 korun a druhá nejlevnější varianta od jiných společností vychází od 22 000 korun výše.

Turkish Airlines letadlo
Turkish Airlines letadlo

Czech-us letenky vám Turkish Airlines vyhledá, ale společnost vám je nesmí prodat z důvodu, že tyto letenky jsou neměnitelné a došlo by k porušení podmínky číslo 2. Zbývá vám tedy buď za letenku dát 22 000 korun nebo hledat jiné alternativy.

Alternativa existuje například u serveru GoToGate.com

Abyste na GoToGate dostali nejlepší cenovou nabídku použijte Momondo a přes něj na GoToGate přejděte.

Zde si vyhledáte letenku od Turkish Airlines, ale ihned v prvním bodu objednávky máte možnost si přiobjednat měnitelnost za 3 000 korun. GoToGate si ještě účtuje 700 kč příplatek za platbu kartou, takže se vám letenka prodraží o 3 700 kč a dáte za ni tedy 17 700 kč. Ovšem i tak je to o více než 4 000 levnější varianta než si kupovat měnitelnou letenku přes Czech-us.

Možná Czech-us brzy tuto příplatkovou službu také zavede, ale momentálně nic takového nenabízí.

Jinak pochopitelně někteří účastníci Work and Travel podmínku číslo 2 porušují a kupují si pouze neměnitelnou letenku. Není způsob jak zjistit, jestli jí máte měnitelnou nebo ne, pokud nekupujete přímo u Czech-us. Na druhou stranu je v tom to riziko, že pokud něco nevyjde a budete potřebovat okamžitě odletět z Ameriky, tak nákup letenky na poslední chvíli může vyjít klidně na 20 000 korun + vám samozřejmě propadne letenka, kterou jste již zaplatili.

Kdy letenku koupit?

Často padá dotaz, kdy letenku koupit. Agentura doporučuje po obdržení papírů na ambasádu od vízového sponzora, protože víza dají vysoce pravděpodobně každému. Ti opatrnější si mohou počkat až obdrží samotná víza. My a několik dalších jsme začali vybírat letenky ihned po prekurzu, úspěšném pohovoru a podpisu smlouvy s vízovým sponzorem. Je to samozřejmě risk, ale každým dnem a týdnem jsou letenky dražší. Takže toto rozhodnutí je čistě na Vás.

Už jste četli?

Napsat komentář