Německé Krušné hory

Pomalu, ale jistě nastává letní počasí a paprsky slunce inspirují nejednoho z nás k podnikání různých výletů s rodinou či přáteli v rámci volného času. Patříte mezi ty, kteří takovéto aktivity plánují? A uvažovali jste o jedno- či dvoudenním výletu do zahraničí? Pokud ano, ráda bych Vám dnes doporučila německou oblast Krušných hor.


Tato lokalita má jednu nespornou výhodu – v každém ročním období vám má co nabídnout. Na jaře a v létě si můžete užívat pěší turistiky, babí léto a začátek podzimu jsou naopak ideální na poznávání místní historie a kultury. V zimě, především v období adventu, sem přijeďte za prvním sněhem a nádhernými adventními trhy. Malebnost tamější krajiny a horských městeček pak na vás čeká celoročně.

Annaberg

Komu se nechce cestovat příliš daleko od hranic, ten zřejmě nepohrdne výletem do Annabergu. Annaberg-Buchholz se nachází skutečně „za humny“, je to hornické město a odkazy na toto řemeslo zde naleznete v mnoha podobách. Dokonce tu občas zaslechnete i starý německý hornický pozdrav „Glück auf!“, kterým si horníci navzájem přáli štěstí při hledání nových rudných žil v dolech. Z památek a atrakcí, které zde můžete navštívit, bych ráda zmínila především kostel sv. Anny, z jehož věže se nabízí nádherná vyhlídka na město, nebo muzeum s poetickým názvem Manufaktur der Träume (Továrna snů), kde si vychutnáte obrázky z historie annaberských lidových řemesel doslova všemi svými smysly.

zvon ve věži kostela sv. Anny

A zvlášť předvánoční období je tu skutečně pohádkové!

pohled na vánočně vyzdobené náměstí     

Freiberg

Toto město leží v severovýchodní části německých Krušných hor. Jedná se o univerzitní město, které je ovšem známé též těžbou stříbra v historii. Za vidění tu stojí především dva kostely – Dom St. Marien, který vzdáleně připomíná chrám Panny Marie Sněžné v Praze a kostel sv. Petra (St. Petrikirche), který je výzdobou sice skromnější, ale zato v jeho interiéru pocítíte skutečně posvátnou atmosféru (když budete mít štěstí, tak i díky tónům Silbermannových varhan, které se v tomto kostele nacházejí). K důkladné prohlídce města samozřejmě patří i návštěva hornického muzea, kde vás kromě nových informací jistě zaujme i nádherně zdobená fasáda budovy.

Freiberg Německo

Sport

Pokud jste přijeli spíše za přírodou a sportem, určitě nebudete zklamáni. Krušné hory jsou vyhledávaným cílem pro pěší turistiku. Krásná, asi 23 km dlouhá trasa vede např. z obce Deutschneudorf (na hranicích s ČR) směrem na Seiffen a zpět. Sportovcům garantujeme, že se při překonávání různých výstupů zapotí, romantičtější duše naopak určitě potěší krásný výhled z vrcholků hor (v některých případech se jedná o výhled domů do Česka). V Seiffenu můžete udělat krátkou pauzu na prohlídku města a tamějšího muzea hraček. Na této stezce je zajímavé i to, že se postupuje nikoliv podle klasických turistických značek, ale podle zvonů. Říká se jí tedy Glockenwanderweg (Zvonová pěší trasa) a je to svým způsobem unikát, neboť spojuje sport, pobyt v přírodě a poznávání památek v rámci jedné aktivity.

Vyrazíte letos na německou stranu Krušných hor?

Napsat komentář