Nemocnice v turecké Alanyi a osobní zkušenost z návštěvy během dovolené

Občas se první den dovolené nevydaří tak, jak byste si ji představovali a proto jsme v Turecku museli navštívit nemocnici. Nebudu zde podrobně rozebírat problém, to asi není podstatné, ale šlo o mého syna.


Dobré je to, že v hotelu Gardenia beach je doktor.

Doktor - Gardenia Beach hotel - Turecko

Nejdříve nás předvyšetřila sestra, vyřídila „papírování“ a poté jsme vyčkali na příchod Mudr. Zdravotní sestra uměla dobře anglicky, doktor moc ne. Stanovil takovou diagnózu, že je nutné vyšetření v nemocnici, kde mohou napsat recept. Takže nás na podrobnější vyšetření poslali do nemocnice.

Info: Chtěli jsme problém řešit hned a proto jsme šli za místním doktorem, poté volali do české pojišťovny, kde si to sestra pomocí kartičky od cestovního pojištění ověřila, že má tato pojišťovna smlouvu, které toto hradí a až následně poté nás zdarma odvezli do nemocnice v Alanyii.

Delegátka cestovky nám skoro „vyčinila“ že jsme to neřešili přes ní, ale nakonec by postup byl asi stejný, šlo jen o to, aby se vše řešilo přes pojišťovnu, což jsme udělali, protože to nebyla naše první zkušenost s doktorem v zahraničí, takže jsme „věděli“, jak postupovat.  Sice delegátka říkala, že mají svého doktora, co umí česky (nebo českého, to už si nepamatuji), ale jak se dočtete dále, problém v jazyku nebyl.

Turecko Alanya nemocnice (poliklinika)

Nemocnice Alanya Turecko

Nemocnice v Alanyi je z letoviska Okurcalar cca 40km, ale řidič jel celou dobu 100-120 takže jsme tam byli za 30 minut :) Je to budova uprostřed města, nebýt tam cedule, ani byste to nepoznali, že to není hotel.

Nemocnice Alanya Turecko 2

Dole u recepce v nemocnici bylo asi 5 stolků, jako v bance, u každého seděl pán nebo paní a k jednomu z nich nás dovedl řidič. My popsali problém, anglicky zde umí všichni, chvíli jsme vyplňovali papíry a následně šli do druhé patra ke specializovanému doktorovi. Ten syna vyšetřil a napsal nám recept. To byl vlastně jediný důvod naší návštěvy zde. Poté jsme opět šli k človíčkovi, kde jsme byli po příjezdu, resp. šel s námi, opět jsme nějaké papíry vyplnili, vysvětlil nám co dáme v lékárně, abychom dostali léky a řekl, že to je jediné, co budeme platit, že odvoz zpět do hotelu je zdarma (stejně jako z hotelu do nemocnice). A že auto přijede za 15 minut. No, řekl to ve 3 odpoledne a už v 5 zde bylo :) Naštěstí v nemocnici jela klimatizace, takže zde bylo příjemně – o 20 stupňů méně než venku, kde bylo 35C ve stínu.

Takže díky tomu jsme si i prohlédli část města Alanye, je opravdu velké a určitě stojí za to jej navštívit.

Lékárnu jsme viděli cestou k hotelu, tak jsme tam hned šli, cca kilometr od Gardenia beach hotelu když vyjdete ven z recepce tak doprava (směrem k velkému bazaru). Má do 18h a my zde byli v 17:50. Dostali jsme 4 léky a zaplatili 102 tureckých lir (kartou) !!! Snad to pojišťovna proplatí.

Tím, jak to v nemocnici vypadalo, jak se chovali lékaři a jaký měli přístup, jsme byli nadšeni. Opravdu zde jsou o krok dále než v Čr, kde by si vás půl dne nikdo nevšimnul. Nám volali to auto jednou, a když nepřijíždělo, recepční se přišla zeptat, zda máme vše a my říkáme, že čekáme na odvoz a tak do hotelu zavolala ještě jednou aby to urychlila, takže super přístup.

Asi je lepší se nemocnici vyhnout kdykoliv, nejen na dovolené, ale když už tam musíte, nemusíte mít obavy, postarají se o vás dobře. Ale rozhodně doporučuji všem umět alespoň trochu anglicky nebo německy.

Přečtěte si: Je možné procestovat Evropu bez znalosti cizího jazyka?

Turecko dovolená a zájezdy

Napsat komentář