Nesebar – nejhezčí historické město v Bulharsku


Nesebar jsme navštívili dnes jako první město zde a musím říct, že sem musíte zajet také, pokud budete na dovolené v Bulharsku.

Autobusem ze Slunečného pobřeží

Větrný mlýn v Nesebaru v Bulharsku
Větrný mlýn

Přestože jsme porušili naši rodinnou tradici – jet na dovolené do hlavního města autobusem, jeli jsme alespoň do historického Nesebaru. Hlavní město Bulharska – Sofie, je totiž odtud cca 500 km a to už by byl sakra výlet busem :)

TIP: Kde a jak vyměnit bulharské Leva.

Po snídani jsme se vydali od Avliga beach hotelu na autobusovou zastávku s číslem 15, je totiž nejblíž a je vedle polikliniky a také supermarketu Aldo.

Autobusová zastávka směr Nesebar Bulharsko
Autobusová zastávka

Směr Nesebar jedou oranžové autobusy s číslem 1, 5 a 8.  Ale také vás sem doveze výletní vláček nebo loď.

Až přijede MHD, nastoupíte jakýmikoliv dveřmi a jedete. Lístky se platí až ve voze u „průvodčího“. Cena je z této zastávky  až do města Nessebar 1,3 Leva.

V autobuse
V autobuse

Nemusíte se bát, že vystoupíte špatně, protože jedete až na konečnou.

Hned poté, co vystoupíte, doporučuji popojít kousek zpět, kudy jste přijeli a prohlédnout si větrný mlýn. Také je hned u kraje města zajímavá socha.

Promenáda přes Nesebarem
Promenáda přes Nesebarem

Staré město Nesebar a památky

Staré město Nessebar není velké, od nádraží až na konec k místu, kde se můžete vykoupat, to je dle mě necelý kilometr. Všude uvidíte historická muzea, kostely, přírodní divadlo, které už hodně pamatuje a další zajímavosti.

Historických památek je ve městě Nesebar mnoho
Historických památek je ve městě mnoho
Část starého divadla
Část starého divadla

Pro turisty zde je nalíčeno opravdu hodně „krámů“ a to doslova. Od elektroniky, hraček, obalů na mobily až po upomínkové předměty. Ceny jsou samozřejmě vyšší než jinde, takže doporučuji koupit mimo tuto turistickou oblast.

Narazili jsme i na českou hospodu se Švejkem a točenou kofolou. Jelikož jsme ale kolem procházeli před 11h, na jídlo ještě nebyla ta pravá chvíle.

Česká restaurace Praha - Nesebar Bulharsko
Česká restaurace Praha

Poté, co jsme došli na konec města Nesebr, se děti vykoupaly na zdejší mini pláži.

Mini pláž v Nesebaru
Mini pláž v Nesebaru

Po cca půlhodince jsme pokračovali dál kolem dokola města, až nás cesta zavedla opět k dětskému hřišti a kostelu, kolem kterého jsme procházeli cestou k výše zmíněné pláži.

Kde se najíst v Nesebaru

To už se ale hlad hlásil o slovo, tak jsme zavítali do Fast Food KONI – restaurace, resp. spíše takového bistra, kde jsme si dali 2x kebab, 3x pizzu (malý díl) a jednou rizoto. Jídlo jsme si snědli venku ve stínu a moc si pochutnali.

Čtěte kolik stojí jídlo v Bulharsku.

Fast food Koni jídlo
Fast food Koni

Pokud zde budete a také budete řešit otázku, kde se najíst chutně a ne draze, pak zde si pochutnáte. Celkem nás oběd vyšel na 25 Leva.

 • Kebab – 5LV
 • Pizza – 3LV/kus
 • Rizoto – 5LV
 • Cola 0,5l – 3LV

Dobré je také to, že si zde můžete skočit na wc – pro zákazníky zdarma, jinak 1leva. Ve městě se zde platí cca 0,50-1lv za toalety.

Zmrzka musí být

A co by to bylo za dovolenou, abychom si po obědě nedali zdejší zmrzlinu. Mají ji všude a cena je stejná 1,69. Ale pozor, je to cena za 100g. My jsme si dali 2x do kelímku a 2x do kornoutku, tam ale bylo snad 5 kopečků, takže jsme neplatili cenu 4 x 1,69lv, ale rovných 20 leva.

Jak ale vidíte na fotce, ta velká zmrzka by u nás asi taky stála stovku :)

Zmrzlina v Bulharsku
Zmrzlina v Bulharsku

Po půl hodině, kdy jsme ty dobroty snědli :) jsme ještě šli kousek k moři, kde je další menší pláž – do kopce a pak přes náměstíčko a doprava. Něco nafotili, pokochali se a vyrazili zpět na bus.

Cesta z města k autobusovému nádraží Nesebar
Cesta z města k autobusovému nádraží

Z Nesebaru na Slunečné pobřeží

Autobus jel ze stejného místa, jako jsme ráno přijeli a čekali jsme na něj snad jen 2 minuty. Zpět jel stejnou trasou, ale také i na autobusové nádraží (bulharsky Avtogara). Tentokrát jsme vystoupili na zastávce 14, ta je naproti té 15. Stačí říct poliklinik (Sunny beach). Dále pak pokračuje směr Sveti Vlas.

Zbytek dne jsme strávili připálení u hotelového bazénu a večer ulehli už v 8 :) To zde není vůbec problém, jdete spát v 8 vstáváte v 8 akorát na snídani :D

Zde vidíte mapu zastávek, pokud budete bydlet v jiném hotelu, stačí si vybrat, kde to máte nejblíž.

Mhd autobusové zastávky slunečné pobřeží bulharsko
Mhd autobusové zastávky

Autobusové zastávky

 • 1 Arda
 • 2 Arda
 • 3 Central station (autobusové nádraží)
 • 4 Continental
 • 5 Continental
 • 6 Disco orange
 • 7 Emona
 • 8 Emona
 • 9 Fregata
 • 10 Fregata
 • 11 Hotel Kotva
 • 12 Palma
 • 13 Palma
 • 14 Poliklinic
 • 15 Poliklinic
 • 16 Stadiona
 • 17 Strandzha
 • 18 Svejest

Mapa, kde leží Nesebăr (Nesebr)

Předpověď počasí na Yr.no

Druhá návštěva města autobusem mhd

Nesebar je jedno z nejhezčích měst v Bulharsku a proto jsme jej navštívili ještě jednou autobusem mhd. Tentokrát ale nejen historickou část, ale i nový Nesebar.

Bulharský autobus
Bulharský autobus

I tentokrát jsme vystoupili u větrného mlýnu na konečné, ale nešli do historické části, nýbrž se vrátili zpět kolem větrného mlýna a poté pokračovali vlevo podél pobřeží až k pláži. Opět potvrdím, že moc lepších pláží než Sunny beach v Bulharsku asi není, protože i ta, co jsme viděli dnes, byla pěkně „zelená“ od chaluh.

Zkouška další pláže ve městě
Zkouška další pláže ve městě

Sice měli všudypřítomní rackové co k jídlu, ale na koupání to bylo asi až hodně metrů od moře – raději jsme nezkoušeli.

Poté jsme pokračovali od pláže ulicí do kopce a objevili několik dětských hřišť a také malý park s parádní vyhlídkou na přístav Nesebar a také výše zmíněnou pláž.

Největší pláž ve městě Nesebar
Největší pláž ve městě

Protože cca půl kilometru od moře jsou všude skoro jen hotely a „domorodci“ moc ne, popošli jsme tedy dál do města, abychom si prohlédli, jak se zde žije i mimo turistickou oblast.

Fontána s delfínem
Fontána s delfínem

Co dodat, je to podobné jako v Čr, domy, auta, lidé.

Jen mně osobně vadí ta bulharština, která je až moc podobná ruštině. Bulharsko – český slovník najdete zde.

Měl jsem ji sice ve škole jen 2 roky, ale mnohem příjemnější jazyk už je pro mě angličtina, i když jím mluví Bulhar. Bohužel to se zde moc často nestává, jsou ale vyjímky, jako např. průvodčí v autobusu. Jeli jsme zde busem 6x a z toho 3x jela stejná průvodčí :)

Část města jsme tedy prošli, zjistili, že se sice odtud dá staré město pěkně vyfotit, ale jinak tu moc zajímavého není, proto jsme dál pokračovali opět na polostrov do starého Nesebaru.

Lunapark v Nesebaru
Lunapark
Zajímavá kašna v Nesebaru
Zajímavá kašna

Starý dobrý historický Nessebar

Protože mi od minulé návštěvy chybělo nafotit několik míst, která jsme vynechali, šli jsme tedy kolem autobusové zastávky doprava k molu, kde právě přistával katamarán.

Také zde v moři byli vidět medůzy, poprvé v Bulharsku, jinde jsme na ně nenatrefili – naštěstí.

Medůza v Bulharsku v Nesebaru
Medůza v Bulharsku

Chybějící část města jsem nafotil a na oběd jsme zavítali opět do známé restaurace Fast food. 2x pizza a light coca cola – 8leva a bonus wc zdarma :)

3 hodiny procházení na sluníčku nám stačily a tak jsme se vydali zpět. Bohužel jeden bus nám ujel, tak jsme museli čekat na další. Naštěstí jen 15 minut. Zdejší mhd jezdí celkem často a dojedete s ním až do letoviska Sveti Vlas.

Autobusové nádraží Nesebar
Autobusové nádraží Nesebar