Neurathen – skalní hrad v Saském Švýcarsku

Největším skalním hradem ve střední Evropě je Neurathen. Najdeme ho v německé části Česko-saského Švýcarska.


Jelikož patříme k milovníkům historie a nádherných panoramat, museli jsme se na Neurathen vypravit. A nelitujeme. Ze jeho slávy sice zbyly už jen ruiny, i ty ale poskytují dostatečné svědectví o velkolepé rozloze a promyšleném uspořádání původního hradu.

Něco málo z historie

První písemné zmínky o Neurathenu pocházejí z 2. poloviny 13. století. Původně patřil českým králům a sloužil k obraně kupeckých stezek. V průběhu let pak vystřídal skalní hrad několik majitelů z řad české šlechty. V polovině 15. století ho dobyl saský rytíř Oelsnitz a usídlil se na něm. Necelá tři desetiletí poté byl Neurathen obléhán a následně i vypálen saskými vojsky. Znovu osídlen ani renovován již znovu nebyl, pouze za třicetileté války se v jeho troskách ukrývali obyvatelé Pirny před Švédy.

Kudy na Neurathen

K skalnímu hradu vede několik stezek. My tentokrát vyrazili autem a vydali se k Neurathenu nejkratší cestou. Za pár minut jsme z parkoviště pohodlně došli ke skalní vyhlídce Ferdinand, kde se nám otevřel úchvatný výhled na údolí řeky Labe s pevností Königstein a stolovými horami Lilienstein a Pfaffenstein na obzoru.

Neurathen Německo 1

Vyhlídka je s Neurathenem spojena nejstarším turistickým mostem nazvaným Basteibrücke. Ten překlenuje čtyřicet metrů hlubokou propast, je 76,5 metrů dlouhý a postaven byl již v roce 1851. Z mostu je možné obdivovat nádhernou krajinu s mohutnými skalními útvary i část hradu.

Neurathen Německo 2

Areál skalního hradu

Vstup do skalního města je hned za mostem. Vstupné je spíše lidové a projít si celý rozsáhlý areál rozhodně stojí za to. Stavitelé Neurathenu dokonale využili přirozené podmínky a základy i mnohé místnosti vytesali přímo do skály.

Neurathen Německo 4

Tyto části hradu zůstaly, navzdory požáru i zubu času, v podstatě v původním stavu. Trasa vede po dřevěných chodnících a úzkých lávkách, které spojují jednotlivé skalní věže.

Neurathen Německo 3

Kromě samotného skalního hradu tak můžeme obdivovat i krásy Česko-saského Švýcarska, které se nám mnohdy rozprostírá doslova pod nohama.

Ubytování v Česko-Saském Švýcarsku

Napsat komentář