Neuschwanstein – pohádkový zámek v Bavorsku

Na území Bavorska se nachází řada staveb, které jsou neodmyslitelně spjaty s králem Ludvíkem II. Bavorským. Mezi ně patří i Neuschwanstein, jenž nadchne všechny milovníky historie i architektury.  Tento skvost je zasazen do kopců krásné bavorské přírody v oblasti Schwangau u Füssenu a je zcela určitě nejnavštěvovanější památkou v celém Německu.


Historie

Jako dítě, král Ludvík II. Bavorský vyrůstal a pobýval na zámku Hohenschwangau. Z něj je výhled na vyvýšený vrchol, kde stála zřícenina středověkého hradu z dob, kdy místem procházela obchodní solná stezka. Ze své komnaty malý Ludvík rád tento hrad pozoroval a fantazíroval o tom, jak mohl ve středověku vypadat. Jak asi vypadaly jeho komnaty a kdo hrad obýval. V dospělosti pak na tomto místě nechal vystavět velkolepý zámek Neuschwanstein, který měl sloužit jako jeho útočiště a úkryt před světem.

Parkování

Parkoviště je v obci Hohenschwangau.

Kudy na zámek Neuschwanstein

Pokud se chcete vyhnout davům turistů, je dobré si přivstat. Na zámek vede přibližně 2 km dlouhá, strmá cesta do kopce. Cestu si můžete usnadnit projížďkou v povozu taženém koňmi, kterých zde jezdí desítky. Na samotném vrcholu je pak krásný výhled do okolní krajiny. V okolí je také pěkná procházka. Po cestě narazíte na most Marienbrücke, který je vystaven na ideálním místě pro pořizování fotografií. Stezkou se můžete projít i k menšímu vodopádu.

Za návštěvu určitě stojí interiéry zámku, které hýří přepychem a luxusem. Výzdoba všech místností je propracovaná do detailu a je kombinací různých stylů. Ludvíkova ložnice patří mezi nejkrásnější místnosti, je hojně zdobená s ručně vyřezávaným obložením a postelí s nebesy, celá v královské modři, jež byla Ludvíkovou oblíbenou barvou. Nechal zde vybudovat i jeskyni, jenž je celosvětovou raritou. Úžasné výhledy do okolí nabízí zimní zahrada. Slavný trůnní sál, který je bohatě zdobený, vysoký dvě patra, je však bez trůnu, na který panovníkovi již nezbyly při výstavbě finance. V celém zámku je zavedena elektřina, horkovzdušné topení ve všech místnostech, elektrický zvonek, kterým si král přivolával služebnictvo a také rozvody teplé a studené vody i splachovací toalety. Neuschwanstein je moderní stavbou a je postaven z klasických cihel, což není na první pohled zřejmé. Cihly jsou obloženy vápencovým obkladem, který má dodat starodávný romantický vzhled.

Král Ludvík II. Bavorský byl ze zámku odveden poté co byl prohlášen za šíleného ve svých čtyřiceti letech. Byl přijat do léčení, ale pár dní na to zemřel za nevyjasněných okolností. Jeho tělo bylo totiž nalezeno v jezeře společně s tělem lékaře, který jej doprovázel.

Neuschwanstein určitě stojí za návštěvu, dozvíte se zde spousty zajímavých věcí o exteriéru, interiéru i samotném panovníkovi.

Neuschwanstein filmy a Disney

Jeho pohádkový vzhled se stal předlouhou mnoha filmařů, Waltu Disneymu sloužil jako předloha pro zámek Šípkové Růženky, který můžete vidět v Disneylandu.

Fotogalerie

Ubytování v okolí

Kam dál na výlet:

Eibsee – ledovcové jezero v Německu

Napsat komentář