New York – průvodce městem, které nikdy nespí

New York snad snad ani není třeba představovat, nicméně nějak začít musíme, proto ho alespoň krátce charakterizujeme: New York můžeme směle nazvat ,,hlavním městem světa“- i když co do počtu obyvatel a rozlohy  je na prvním místě japonské Tokio, v kulturní a národnostní pestrosti se New Yorku nevyrovná žádná metropole na planetě.

Ale právě pestrá směsice obyvatelstva je, resp. bývala důsledkem vysoké kriminality, kterou je město neblaze proslulé a která dlouho přidělávala vrásky na čele všem počestným občanům – než se rozhodlo vedení  města se zločinci řádně zatočit. I tak je pořád lepší se některým čtvrtím jak za denního světla, tak v noci raději vyhýbat.

Na druhou stranu je na New Yorku skvělé to, že zdejší podnebí je relativně příznivé ve všech čtyřech ročních dobách a navíc se tu neustále něco děje, tudíž návštěva této živoucí metropole stojí za to v jakémkoli období. I nad ,,betonovou džunglí“ můžeme za hezkého počasí spatřit neskutečně   modré nebe, za což město vděčí blízkosti oceánu i tomu, že jednu sedminu jeho rozlohy zaujímají parky, dokazující, že i uprostřed hlučícího velkoměsta lze slyšet uklidňující šum větru a zpěv ptáků.

New York památky

Historie New Yorku není tak dlouhá jako historie většiny evropských měst, a proto je jasné, že zde starobylé památky hledat nemůžeme, ale i mezi mrakodrapy a supermoderními budovami lze sem tam narazit na odkazy minulosti – jedním z nich je

Katedrála svatého Patrika (St. Patrick´s Cathedral) – sídlo newyorského katolického arcibiskupa   bylo přímo uprostřed Manhattanu vystavěno v letech 1858 až 1906 podle vzoru evropských gotických katedrál. Každoročně se tu na svátek svatého Patrika (17. března) koná slavnostní mše zahajující sezónu newyorských přehlídek.

Svatý Jan z Boha (St. John the Divine) – kupodivu největší gotický chrám na světě nestojí v Evropě, nýbrž právě v New Yorku. Je známý hlavně díky tradičnímu požehnání zvířatům první neděli v říjnu, kdy se tu sejde více než 6000 lidí i se svými domácími mazlíčky.

New York

New York zajímavosti

Upustíme od svatostánků a na následujících řádcích se zaměříme na známé newyorské turistické atrakce.

Brooklyn Bridge

Přestože jednotlivé části New Yorku spojuje spousta mostů, Brooklynský je zdaleka nejznámější a nejobdivovanější. Otevřen byl roku 1883 a představoval nejdelší visutý most na světě. Jeho prostřední pruh je vyhrazen pro chodce (vchod v City Hall Park) a obzvláště působivý je výhled na centrum Manhattanu při západu slunce.

Central Park

Park nazývaný ,,zelenými plícemi New Yorku“ se rozkládá na 4 km široké a 800 metrů dlouhé ploše Manhattanu a je vyhledávaným místem pro odpočinek jak obyvateli města, tak jeho návštěvníky. Každé léto se ve zdejším Delacorte Theater konají představení pod širým nebem, v červnu pak proudí desetitisíce lidí na ,,Velkou louku“, aby zhlédli Metropolitní operu a poslechli si světoznámé operní pěvce.

Chinatown

Vedle ortodoxních Židů si také čínská komunita izolovala od okolního města a vytvořila si ,,město ve městě“.Při návštěvě čínské čtvrti si nebudete připadat jako v New Yorku, ale jako v Šanghaji či Pekingu. Nevynechejte buddhistický chrám  na Pell Street a Čínské muzeum na Mott Street, jídlo si dejte v některé z čínských restaurací, kde se srocuje hodně Číňanů, což poukazuje na kvalitu nabízených pokrmů.

Empire State Building

Od roku 1931 až do roku 1970 to byla s výškou 380 metrů (nepočítáme-li šedesátimetrovou anténu) nejvyšší budova na světě. Ale i teď je unikátem: pracuje tu cca 15 000 lidí, funguje přes 70 výtahů a z vyhlídkových teras lze za dobrého počasí dohlédnout až do vzdálenosti 70 km.

Statue of Liberty (Socha Svobody)

Původně dárek od Francouzů z roku 1886 dnes představuje symbol města a snad i celé Ameriky. Návrh konstrukce 225 tunové sochy pochází od známého Gustava Eiffela. Na ostrov, na němž ,,slečna Svoboda“   stojí, se dá přijet lodí z Battery Parku, ovšem hlavně v létě může trvat klidně i dvě hodiny, než se přes davy lidí dostanete až do její koruny.

Madison Avenue

Ulice, jejíž nejvýznamější část se rozkjládá mezi 57th a 79th street, známá hlavně díky luxusním módním butiků, obchodům se starožitnostmi a uměleckým galeriím. Své peněženky tu s oblibou provětrávají příslušníci ,,horních deseti tisíc“, nicméně za krátkou procházku a podívání se to tu stojí a když už nikam, zavítejte alespoň do Whitneyho muzea amerického umění (Whitney Museum of American Art).

Rockefeller Center

Rodině Rockeffelerů se mezi Fifth a Sixth Avenue podařilo postavit skutečné centrum New Yorku: 19 architektonicky zajímavých výškových domů, jenž jsou v podzemním patře propojeny nákupním centrem. Nejvyšší budovou je 206 metrů vysoká RCA Building s vyhlídkovou terasou, součástí komplexu je mimojiné Radio City Music Hall: s téměř 6000 místy největší kino na světě, v němž se často konají kocerty a jiné kulturní akce.

Times Square

Náměstí mezi 42nd Street a Seventh Avenue je pro Američany něco jako náš ,,Václavák“- pokud je co slavit, lidé se shromáždí právě tady. Z Times Square vybíhá i slavná Broadway se svým nespočtem divadelních scén.

Wall Street

Tato ulice se spolu se svým okolím těší světovému prvenství v koncentraci bank a burz. Kdo chce okusit atmosféru nefalšovaného byznysu, měl by sem zajít ve všední den, protože o víkendu je to tu jako po vymření.

Washington Square

Nejmalebnější náměstí v celém New Yorku je také tím nejstarším, neboť domy na jeho severní straně pocházejí už ze 30. let 19. století. Budovy na východní a jižní straně náměstí patří k Newyorské univerzitě (největší americká soukromá univerzita – 40 000 studentů a 5000 profesorů!)

Muzea a galerie v New Yorku

Díky sběratelské vášni amerických boháčů nezůstávají newyorská muzea a galerie pozadu za těmi londýnskými či pařížskými, tedy hlavně co se týče výtvarného umění.

Metropolitní muzeum umění(Metropolitain Museum of Art)

Muzeum je naprostou špičkou mezi místními uměleckými sbírkami, a pokud se chcete alespoň částečně projít jeho expozici, měli byste si vyhradit minimálně půl dne. A ještě k tomu je pro návštěvníky vystaven pouze zlomek z ohromné kolekce umění, kterou muzeum vlastní, což má za následek přistavování dalších a dalších křídel budovy. Za všechny jmenujme např. Antickou, egyptskou, čínskou sbírku a sbírky evropského umění ze všech možných období. 5th Avenue a 82nd Street

Guggenheim Museum

Upozorňuje na sebe už svou architektonickou nevšedností. V muzeu se ukrývá sbírka umění 20. století, která čítí na 6000 děl. 5th Avenue/roh 88th Street, 575 Broadway/roh Prince Street

Frick Collection

Svým prostředím připomíná spíše útulný dům než veřejnou budovu, vděčí za to hlavně originální výzdobě v podobě hezkého nábytku, květin, porcelánu a emailových prací. Vystavena jsou tu díla starých mistrů, jako např. Rembrandta, Velázqueze, Tiziana, Fragonarda atd. 1 East 70th Street/roh 5th Avenue

American Museum of Natural History (Americké muzeum přírodní historie)

Jeho botanické, mineralogické a zoologické sbírky se řadí k těm největším na světě, návštěvníky nejoblíbenější jsou expozice života v oceánech, dinosaurů, afrických savců a Mexika a Střední Ameriky. Central Park West mezi 78th a 79th Street, hned vedle Central Parku.

Museum of Modern Art (Muzeum moderního umění)

Muzeum založené roku 1929 se stalo nejdůležitější sbírkou umění 20. století na světě a pyšní se také největší sbírkou fotografií a filmů v Americe – filmy se promítají ve dvou kinech, jež jsou součástí muzea. 11 West 53rd Street (mezi 5th a 6th Avenue)

Nikdo nedokáže spočítat všechny galerie v New Yorku, ale 500 nebo 600 jich bude určitě. Každopádně nejvíce galerií staršího umění je 57th Street/Madison Avenue, současné americké umění vystavují galerie ve čtvrti SoHo.

Restaurace v New Yorku

Americká kultura se v jistých směrech podstatně liší od té evropské, poměrně velké rozdíly jsou hlavně v kultuře stolování a návštěv restaurací obecně. Chcete-li se vyhnout nedorozuměním či případným faux-pas, máme pro vás pár tipů, jak se chovat v amerických, resp. newyorských restauracích:

– je zvykem platit kreditní kartou, ovšem je třeba podotknout, že spropitné obvykle není zahrnuto v ceně a číšníci ho očekávají – spropitné by mělo činit 15% z ceny objednávky. Kdo to nespočíta z hlavy, může si pomoct jako Newyorčané: prostě vynásobit dvěma daň zvýrazněnou na účtu. Také doporučujeme si účet vždy raději přepočítat, protože někteří číšníci využívají neznalosti cizinců a spropitné (samozřejmě mnohonásobně vyšší než je v normě) k němu připočtou sami.

– Jako je u nás běžné přijít do restaurace a sednout si k prvnímu volnému stolu, v Americe je to považováno za hrubou nezdvořilost – vždy počkejte, až vás obsluha uvede na místo, a to i v případě, že nemáte rezervaci! Stejně tak je neslušné přisednout si k již obsazenému stolu.

– Ačkoliv je to překvapivé, Američané jsou v některých směrech formálnější než my, a týká se to třeba oblečení ve veřejných podnicích. Váháte-li, co si k obědu či večeří vzít na sebe, zeptejte na dress code se raději už při rezervaci, dobré restaurace totiž dbají na to, aby se v nich hosté objevili v saku a kravatě.

– Velmi oblíbené jsou pro malé občerstvení během dne tzv. coffee shopy, které najdete na každém rohu. Nabídnou vám v nich většinou pouze kávu a něco k zakousnutí.

A ještě jeden tip: pokud se chcete pokochat nezapomenutelným výhledem na Manhattan, jako dělaný je k tomu podnim River Café přímo pod Brooklynským mostem. Kuchyně je tu sice spíše průměrná, nicméně panorama, zvláště večer, opravdu stojí za to.

Nákupy v New Yorku

V New Yorku bude každý shopaholik ve svém živlu, je to totiž jednoduše nákupní ráj – seženete zde vše, na co si vzpomenete, a dokonce i věci dosud nevídané. Samozřejmě nejvýhodněji vždy nakoupíte v obchodech s cedulí ,,sale“(výprodej) , ceny zboží závisí jak na sezóně, tak na prodejci – šaty, které jste na Madison Square viděli za 1000 dolarů, seženete u židovského prodavače klidně i o čtvrtinu levněji (a doufejme, že i ve stetejné kvalitě). Co se týče obchodů s potravinami, většinou korejské ,,večerky“ bývají otevřeny 24 hodin denně, ovšem akohol mohou prodávat pouze specializované obchody s licencí, které mají v názvu slovo ,,liquors“.

Obchody se vším možným jsou rozesety po celém městě, vše na jednom místě však nabízí třeba

Macy´s (mezi Broadwayí a 7th Avenue, světoznámý obchodní dům, kde prodávají opravdu všechno.

Další je například Bloomingale´s (mezi Lexington a 3rd Avenue), ač moderní a vkusný, přece dostupný i obyčejným lidem; Saks Fifth Avenue (5th Avenue mezi 49th a 50th Street), kde nakupují hlavné ženy s vytříbeným vkusem, ale i pánové hledající kvalitní oblečení.

Doprava v New Yorku

Metro – je proslulé svou rozsáhlostí, ale také špínou a hlučností – to už naštěstí neplatí. Existují vlaky, které zastavují v každé stanici (local trains) a rychlíky(expess trains). Metro sice jezdí celých 24 hodin ndenně, ale po půlnoci si ve vlastním zájmu raději vemte taxi.

Autobus – systém autobusové dopravy je v New Yorku poměrně složitý, ale dá se v něm vyznat.

Taxi – žluté taxíky jsou známé po celém světě, na ulici je seženete v kteroukoli denní či noční dobu, volné mají na střeše svítící symbol. Cena jízdného se určuje podle taxametru, po 20. hodině se navíc platí přirážka.  Řidiči očekávají spropitné ve výši cca 15%.

Ubytování New York

Hledáte-li levné hotely nebo hostely pro svůj pobyt v New Yorku, doporučujeme odkaz výše. Výsledky vyhledávání lze vyfiltrovat dle několika kritérií, mezi které patří např. vzdálenost Vašeho hotelu od určité památky, části města nebo stadionu, dále dle ceny a dle hodnocení hostů. Při rozhodování nad výběrem hotelu se určitě pozastavte nad počtem hvězd udělených od hostů a jeho celkovým hodnocením. Čím více se známka hodnocení blíží desítce, tím je ubytování dle hostů kvalitnější.