Norské fjordy a města Tromso a Narvik


Cesta se kroutí kolem fjordů i 40 min. dlouhých, zdá se, že za další zatáčkou je konec fjordu, ale je tam další zatáčka, konečně zastávka na kopci 800 m.n.m. u Laponky a týpí, dárky domů nenalézám, čára lesa je 1.200 m.

Co jsou to Fjordy v Norsku

Na dotaz co je norský fjord říká Wikipedie: Fjord je pozůstatek po ledovcové činnosti v dobách ledových. Jedná se o dlouhý (občas desítky až stovky kilometrů) a úzký mořský záliv, který vzniká v hornatých oblastech v blízkosti moří a oceánů prohloubením říčních údolí vlivem tlaků postupujících ledovců.

norsko fjordy

Město Tromso

Ve 21.30 hod. v Tromso bydlíme v chatce pro čtyři, k večeři je kuře, ale mleté s hranolky, kolegové vylezli na kopec a stihli půlnoční slunko.

Norsko fjordy 7

V 01.30 hod. se v pyžamu fotí před chatkou. Tromso je výchozím bodem arktických expedic, fotíme moderní kostel ve tvaru sušáku na tresky, 11 desek = 11 apoštolů bez Jidáše, zajímavý most, muzeum Polaris, medvědy v bance a před knihou, soba.

Norsko fjordy 8

Norsko fjordy 9

Průvodce vypráví o stáži u prof. Stevensona – známku dával podle „ksichtu“, po pokárání zkoušel zavřen ve skříni, Einstein měl kočku a dvě koťata, do vchodových dveří udělal jednu velkou díru a dvě malé !?

Město Narvik

Narvik leží 220 kilometrů nad Severním polárním kruhem, léto tu začíná v červnu a končí na začátku září, nejsevernější železnice není paradoxně napojena na železnici Norska, ale sousedního Švédska, které přes 100 let využívá jeho nezamrzajících přístavů pro dopravu železné rudy těžené okolo města Kiruna. Narvik nebyl nacisty dobyt, ale v roce 1940 zde probíhaly těžké boje, v přístavu leží 35 potopených lodí, ve válečném muzeu přijímáme do skupiny dva Nory, aby nás bylo 20 a vstupné kleslo na 35 NK, vidíme skákající bombu Johnny Walker – skákala, dokud netrefila ponorku nebo loď – potopila Tirpitz v Altafjordu. U velkého mostu večeříme – 2x karbanátek, 2x brambor, hrachová kaše, voda a káva bez lžičky.

Ubytování

Rezervovat ubytování v Norsku, pokud pojedete sami, doporučuji na portálu Booking.com

Další díly cestopisu

  1. díl – Cesta na Nordkapp – poznávací zájezd busem
  2. díl – Nordkapp – nejsevernější místo Evropy
  3. díl – Norské fjordy a města Tromso a Narvik
  4. díl – Velrybí safari v Norsku
  5. díl – Trolové v Norsku
  6. díl – Jostedalsbreen – největší norský ledovec
  7. díl – Holmenkollen – středisko zimních sportů

Napsat komentář