Norsko – země fjordů, hor a trolů


Norsko, nejhornatější země Skandinávie nabízí nesčetná dobrodružství především pro nadšené turisty, ostřílené horaly, ale i dobrodruhy začátečníky. Pokud se rozhodnete vydat do země vikingů, určitě je dobré zvážit, ve kterém ročním období pojedete. Ideální jsou letní měsíce, kdy máte šanci, že budete mít větší část dovolené krásné počasí a budete si užívat výhledy.

Cesta do Norska

Jaro i podzim bývají v Norsku poměrně chladné a deštivé. Cesta do Norska záleží na vašich možnostech. Dá se letět letadlem do Osla nebo některého z přímořských měst a na další cestování si půjčit auto, ale pokud máte k dispozici druhého řidiče, je dobré zvolit cestu vlastním autem do německého Rostocku, využít trajekt do švédského Trelleborgu a dále pokračovat přes Švédsko do Norska, další možností je trajekt z německého Kielu do švédského Göteborgu, který vám ušetří velkou část cesty přes Švédsko, ale může se prodražit.

Ubytování v Norsku

Co se týče ubytování, při cestování po horských oblastech doporučuji využít místních kempů, které jsou na velmi vysoké úrovni a většina z nich má možnost ubytování v chatkách. Dobře přístupná a zároveň jedna z nejzajímavějších částí je oblast středního Norska s národními parky Rondane, Dovrefjell či Jotunheimen.

Národní park Rondane

Nejstarší národní park v Norsku se pyšní vrcholky nad 2000 m.n.m., rozsáhlými náhorními plošinami, menšími jezírky a říčkami, které na jaře při tání sněhu značně rozšiřují svá koryta. Je zde pouze nízký porost keřů a spousta lišejníku, který slouží jako potrava pro divoká zvířata včetně sobů. Tato oblast je známá především díky hře Peer Gynt dramatika Henrika Ibsena. Jedna z nejkrásnějších a nenáročných tras je cesta od jezera Høvringsvatne k chatě Peera Gynta, cestou potkáte tři ledovcová jezera, můžete se vyfotit s vodopády v hlubokých proláklinách a na konci vás čeká útulná chaloupka s občerstvením. Pro náročnější sportovce je výzvou výstup od centrálního jezera Rondvatnet na nejvyšší horu národního parku – Rondeslottet, která se tyčí do výšky 2178 m.n.m.

Národní park Jotunheimen

Jotunheimen znamená v překladu „domov obrů“, přestože toto označení dostal až v posledních letech, skutečně si v této krajině připadáte, jako v domovině skalních obrů. Historicky toto území sloužilo lovcům a díky několika jezerům i rybářům, dnes se jedná o vyhledávanou turistickou oblast. Nejkrásnější a zároveň nejvyhledávanější místa si přiblížíme.

Horský hřeben Bessegen

Po příjezdu do Gjendesheimu máte dvě možnosti, vyjít na Bessegen přímo odtud nebo jet lodí přes jezero do Memurubu a jít trasu z druhé strany. Po vystoupání na hřeben se vám naskytne jedinečný pohled na sousedící jezera Gjende a Bessvatnet, která od sebe dělí skoro 400 výškových metrů a jejich rozdílná barva vás uchvátí na první pohled. Zelenou barvu jezera Gjende způsobuje přítok vody z ledovců, která obsahuje hlínu a způsobuje zelené zabarvení. Jezero Bessvatnet je oproti tomu typicky modré. Doporučuji minimálně jednu cestu absolvovat lodí, cesta přes hřeben je středně náročná a vyjížďka po jezeře je sama o sobě zážitek.

Vrchol Galdhøpiggen – nejvyšší hora Norska

Nejvyšší vrchol Norska a celé Skandinávie je Galdhøpiggen s výškou 2469 m.n.m. je o pět metrů vyšší než známý Glittertind. Oba se nacházejí v Národním parku Jotunheimen. Galdhøpiggen je poměrně dobře dostupný i pro běžného turistu. Pro výstup lze zvolit jednu ze dvou cest. Doporučuji cestu z Juvasshytta. Vychází se z vyššího bodu, takže si ušetříte výškové metry a budete k sobě mít horského průvodce, protože se prochází přes ledovec a je nutné jít v rámci větší skupiny, která je navázaná na laně.  Na vrcholu na vás kromě úžasného pocitu a nezapomenutelného výhledu čeká i něco teplého na zahřátí v místní chatě. Pro výstup doporučuji se dobře obléct, podmínky v horách se rychle mění a vítr fouká neustále, do výbavy také turistické hůlky, celá trasa je po kamenech případně po ledovci.

Řeka Sjoa

Z jezera Gjende vytéká mohutná řeka Sjoa (v překladu „třpytivá“), která poté, co steče z náhorních plošin Jotunheimu do údolí, nabírá nebývalé síly. Pokud si chcete odvézt z Norska i nějaký adrenalin, doporučuji kontaktovat českou raftingovou základnu. Dělají sjezdy na raftech a je to opravdový zážitek. Jestli jste nikdy podobný sjezd neabsolvovali, nebojte se, místní vodáci ví, co dělají a udělají vám důkladné proškolení, takže to zvládne i úplný začátečník.

Trollstigen

Trollstigen neboli Trolí stezka jedná se o cestu skalním úbočím, která se skládá z jedenácti serpentin. Je na místě původní obchodní stezky a nejvyšší bod leží ve výšce 850 m.n.m. Nachází se zde vyhlídková plošina s výhledem na okolní vrcholy, údolí Isterdalen, vodopád Stigfossen a samozřejmě na celý Trollstigen. Jenom si musíte dát pozor, cesta je v zimních měsících uzavřena. Výlet zde je vhodný pro dny odpočinku, nahoru vyjedete autem a procházkou se vydáte k vyhlídce.

Geirangerfjord (Norsko fjordy)

Celé pobřeží Norska je rozryto fjordy, které zabíhají hluboko do vnitrozemí. Jedním z nejkrásnějších, který je zapsán i na seznamu světového dědictví UNESCO je Geirangerfjord. Na úplném konci fjordu se nachází stejnojmenná vesnice Geiranger, k níž vede příjezdová silnice nazývaná Cesta orlů a klesá z náhorní plošiny prudce dolů do údolí. Ještě, než sjedete dolů do městečka, zastavte na odpočívadle Cesty orlů a pokochejte se výhledem na fjord. V kouzelném Geirangeru si udělejte procházku a sedněte si na kávu, nebo se vydejte na vyhlídkové místo Flydalsjuvet. Určitě nesmíte vynechat plavbu lodí po fjordu, která vás zavede i ke slavnému vodopádu Sedm sester. Malý tip na konec, doporučuji se podívat na film Vlna (The Wave, 2015), který odkazuje na hrozící nebezpečí tsunami v Geirangerfjordu.

Tohle jsou pouze některé z norských krás, za vidění jich stojí mnohem více, jako například hlavní město Oslo, národní park Dovrefjell, kde můžete vidět stáda pižmoňů nebo městečko Andalsnes se slavnou a velmi fotogenickou vyhlídkou Rampestreken na mísení řeky Rauma s mořskou vodou fjordu. Cestu do Norska si naplánujte na delší dobu, ať stihnete co nejvíce z těchto míst. Opravdu stojí za to.

Fotogalerie

Zdroje:
https://www.nasjonalparkriket.no/en/
http://www.smarttravel.cz/zajezdy/rafting-na-rece-sjoa/
https://www.visitnorway.com/
https://www.visitjotunheimen.com/
https://www.fjordnorway.com/