Novalja, Zrče beach – tak trochu jiné Chorvatsko

Pokud je vám okolo dvaceti, bojíte se létání a chcete si prázdniny užít někde „blízko“ u moře s partou kamarádů, moc možností se zrovna nenabízí. My s přáteli jsme se vydali do typické prázdninové destinace, kam každý rok proudí tisíce a tisíce Čechů – do Chorvatska.


Novalja, Zrče beach

Konkrétně do nejvíce pulzujícího a živého města na ostrově Pag, tedy do Novalji, v jejímž okolí se nachází věhlasná Zrče beach.

Na ostrov Pag se můžete dostat od hranic České republiky již za 8 hodin a čím více se v rámci ostrova blížíte k Novalje, tím se zvyšuje hustota zalidnění.

Most na ostrov Pag v Chorvatsku

Už při vjezdu do městečka Novalja, kde žije asi 4000 obyvatel, si všimnete zajímavého fenoménu – nejsou zde téměř žádní starší lidé. Respektive se tu najde pár zbloudilých německých turistů a hrstka překvapených českých rodinek, vesměs je zde však věkový průměr v období prázdnin zhruba 20 let a tomu je vše přizpůsobené – na každém rohu se nabízí levné ubytování, je zde spousta obchůdků s křiklavým party oblečením, fast foody, vodní atrakce a večer se promenády zaplní zahrádkami nočních barů. V Novalje není moc hotelů, spíše převažují apartmány. Důvod je jednoduchý – mladí lidé se sem jedou okoupat v moři a „zapařit“, tudíž nepotřebují přepychové ubytování.

Rezervujte ubytování

Pokud se chcete zchladit v moři, zaplavat si a třeba se potápět, v samotné Novalje nejsou pláže nijak valné. Doporučuji jet spíše na pláže v Mandre, na pláž Caska nebo pláž Zrče.

Novalja Zrce Chorvatsko

Právě poslední zmíněná pláž, někdy označovaná jako chorvatská Ibiza, byla naším hlavním cílem. Z Novalji se sem dostanete i pěšky, což trvá asi 35 minut, ovšem budete-li si s sebou brát ještě slunečník, lehátka apod., je pohodlnější jet autobusem přímo z centra Novalji (jezdí každou půlhodinu) nebo autem. Autem trvá cesta cca 5 minut a zaparkujete přímo na placeném parkovišti před pláží. Samotná Zrče beach je úplně jiný druh oblázkové pláže, než na jaký jste v Chorvatsku zvyklí. Hraje zde hlasitá hudba a s postupujícím časem přibývá lidí, kteří se již vyspali po předchozí bujaré noci. Chcete-li zajímavý zážitek, můžete se projet na vodních lyžích nebo jiných atrakcích nebo skočit bungee jumping z vysoké věže. Můžete si samozřejmě zaplavat v moři, které je zde překvapivě velmi čisté. Také je tu hodně barů a disko clubů, které jsou otevřené i přes den, ale opravdu ožívají až v noci.

Večer a přes noc si pláže a samotného moře téměř nevšimnete. Všude totiž svítí a blikají neonové nápisy tanečních klubů a barů. Některé kluby nevyžadují vstupné, jiné ano. Nápoje a alkoholické drinky jsou v místních podnicích ale vážně předražené, takže není výjimkou, že si dáte míchaný koktejl za 200,- Kč nebo třetinku piva za 100,- a více.

Chorvatské pivo

Upřímně doporučuji se alespoň jeden večer plácnout přes kapsu a zajít např. do klubu Papaya či Kalypso, které jsou dražší, ale večer si skutečně užijete. Můžete zde tančit na několika podiích, koupat se v bazénech a vychutnávat si místní bláznivou atmosféru.

Novalja Chorvatsko bazén

V brzkých ranních hodinách se ukazuje trochu odvrácená strana Zrče – opilci močící do moře (ano, v těch místech, kde se druhý den koupete) a plastové kelímky kamkoliv se podíváte. Nutno ale podotknout, že uklízecí čety sem naběhnou ihned po skončení nočního řádění a ráno vše zase vypadá jako ze škatulky.

Tento typ dovolené jistě není pro každého a ani já sama bych si dnes s blížící se třicítkou na krku takové prázdniny neužila, ale pro mladé lidi (jak tělem, tak duchem), je toto místo ideální a velmi se liší od celého zbytku středomořské turistické perly.

Novalja Chorvatsko

Levné ubytování Novalja

Ještě si přečtěte:

Napsat komentář