Nové auto pořídíte bez úspor. Jak financovat koupi vozu a na co si dát pozor?

Pro většinu lidí je koupě nového auta nemalou investicí, dnes už ale s pořízením vozu, ať už ojetého či nového, nemusíte dlouhá léta otálet. S financováním vám pomůže banka, automobilka i leasingová společnost. Zjistěte, jaká varianta je pro vás nejvýhodnější a čemu se naopak vyvarovat.


Pokud nekupujete automobil z úspor, je nutné vždy počítat s tím, že ho ve finále o několik desítek tisíc korun přeplatíte. Proto je obzvlášť důležité snížit ostatní náklady na provoz vozu na minimum. K nalezení nejlevnějšího pojištění pomůže například online kalkulačka povinného ručení od Srovnejto. Možná budete překvapeni, jak se cenové rozdíly v nabídkách jednotlivých pojišťoven mohou lišit a vyšplhat i na několik tisíc ročně.

Půjčku vybírejte pečlivě jako nové auto

Nabídka spotřebitelských úvěrů je dnes nepřeberná a každá banka svým klientům nabízí již předběžně schválenou výši úvěru. Díky tomu zabere sjednání půjčky jen pár desítek minut. Nespornou výhodou je možnost pojistit se proti neschopnosti splácet a to, že od začátku jste majitelem vozidla i na papíře. Na druhou stranu se musíte postarat o veškeré administrativní záležitosti kolem auta včetně pojistky. Měsíční splátky pak bývají obvykle vyšší.

Možnosti financování automobilu

Klasický leasing jako kombinace úvěru a nájmu

V případě, že si budete brát auto na leasing, nebudete ve skutečnosti jeho majiteli vy, a to až do plného splacení, ale leasingová společnost. Na druhou stranu po finanční stránce je tato varianta výhodnější. Pravidelné měsíční splátky jsou o něco nižší, než u spotřebitelského úvěru a leasingová společnost se postará o další provozní věci, jako je třeba pojištění. Počítejte s tím, že je nutné z úspor uhradit akontaci, která bývá zhruba ve výši 10 % z ceny vozu. Stejně tak úhrada nákladů na servisní prohlídky a opravy půjde z vaší kapsy.

Ježdění bez starostí? Zkuste operativní leasing

Čím dál tím větší oblibě se těší operativní leasing, který je na principu jakéhosi nájmu. Neplatíte žádnou akontaci, servis ani pojištění. Každý měsíc jen zaplatíte smluvenou splátku a s ničím dalším kromě paliva si nemusíte lámat hlavu. Vozidlo nicméně zůstane majetkem společnosti a po uplynutí smluvené doby, což bývá 3 až 5 let, vám auto vymění za nový model. Tato varianta je sice nejdražší, na druhou stranu vám opadnou veškeré starosti s provozem auta.

Ať už si sjednáte půjčku či leasing v bazaru, automobilce nebo bance, nikdy nepodepisujte první nabídku. Vždy pečlivě zvažte všechny možnosti, podívejte se na nabídky ostatních společností a nenechte se nalákat na nízké měsíční splátky, se kterými jde vždy ruku v ruce delší doba splatnosti i vyšší úrok.

Zdroj fotky: Unsplash.com

Napsat komentář