Novigrad – historický klenot slunné Istrie


Novigrad, zpočátku se jeví jako nenápadné tiché chorvatské městečko. Jedná se však o historicky velmi významné místo s kulturní hodnotou a bohatým dědictvím. Leží na západě Istrie, nedaleko neméně krásného města Poreč.  Rozkládá se na malém poloostrůvku s vápencovým podložím, který omývá široký záliv.

Kdysi Novigrad sloužil jako biskupské sídlo, město bylo obehnáno masivními hradbami, jejichž pozůstatky můžeme shlédnout dodnes. Přístav Mandrač dodnes okouzluje svou krásou a slouží jako kotviště rybářských lodí.  V Novigradu trvale žije kolem 2,5 tisíce obyvatel. Převážně se živí cestovním ruchem, ale i rybolovem, tak jako od počátku věků.

Novigrad Chorvatsko

Dominantou tohoto přímořského městečka je bezesporu vedle dalších unikátních staveb městská zvonice vystavěná roku 1883. Úžasný skvost, v letních měsících otevřený pro turisty, slouží jako rozhledna. Pokud pomineme útrapy při stoupání po schodech téměř do nebe, vše bude následně vykoupeno nádherným výhledem na otevřené moře. Okolní stavby a zákoutí budete mít jako na dlani. Za zmínku jistě stojí procházka úzkými starodávnými uličkami, dýchne na Vás duch staré doby. Jako byste cítili onu vůni rybářských sítí, tržiště s čerstvým pečivem a zeleninou, znavení námořníci v hospůdkách a všudypřítomná přímořská nálada a svěží vánek. Možná budete mít chvílemi pocit, že se nacházíte v Benátkách. Architektura rybářských obydlí je zasažena italským vlivem.

Památky, které stojí za vidění:

  • kostel svatého Pelagia a Maxmiliána,
  • Gallerion (sbírka zajímavostí rakousko-uherského námořnictva),
  • kostel svaté Agáty.

Pokud Vás architektura a procházka unaví, není nic jednoduššího, než se vydat za „hradby“ města. Ihned se před Vámi otevře moře. Jsou tu pro Vás připravené krásně upravené pláže, z města jen skok do vody. Není nic lepšího, takže plavky s sebou.

Novigrad Chorvatsko 2

Městečko disponuje nespočtem malých penziónků, ubytování je velmi pěkné a vyhledávané. Ubytování je vhodné pro rodiny s dětmi, vše důležité máte „po ruce“.

Podívejte se na nabídku ubytování v Novigradu

V centru naleznete několik trhů s čerstvými potravinami, v nabídce jsou samozřejmě místní olivy, olivový olej, fíky a další dobroty. Pokud Vám po výletě trochu vytráví, navštivte jednu z místních restaurací. Výběr je široký, jedna delikatesa střídá druhou.

Objevte mystiku zdejší kuchyně, architektury, působivých pláží i místní pohostinnosti.

Sdílejte článek s přáteli
  •  
  •  

Napsat komentář