Novigrad – historický klenot slunné Istrie

Novigrad, zpočátku se jeví jako nenápadné tiché chorvatské městečko. Jedná se však o historicky velmi významné místo s kulturní hodnotou a bohatým dědictvím. Leží na západě Istrie, nedaleko neméně krásného města Poreč.  Rozkládá se na malém poloostrůvku s vápencovým podložím, který omývá široký záliv.


Kdysi Novigrad sloužil jako biskupské sídlo, město bylo obehnáno masivními hradbami, jejichž pozůstatky můžeme shlédnout dodnes. Přístav Mandrač dodnes okouzluje svou krásou a slouží jako kotviště rybářských lodí.  V Novigradu trvale žije kolem 2,5 tisíce obyvatel. Převážně se živí cestovním ruchem, ale i rybolovem, tak jako od počátku věků.

Novigrad Chorvatsko

Dominantou tohoto přímořského městečka je bezesporu vedle dalších unikátních staveb městská zvonice vystavěná roku 1883. Úžasný skvost, v letních měsících otevřený pro turisty, slouží jako rozhledna.

Novigrad Chorvatsko

Pokud pomineme útrapy při stoupání po schodech téměř do nebe, vše bude následně vykoupeno nádherným výhledem na otevřené moře. Okolní stavby a zákoutí budete mít jako na dlani. Za zmínku jistě stojí procházka úzkými starodávnými uličkami, dýchne na vás duch staré doby. Jako byste cítili onu vůni rybářských sítí, tržiště s čerstvým pečivem a zeleninou, znavení námořníci v hospůdkách a všudypřítomná přímořská nálada a svěží vánek. Možná budete mít chvílemi pocit, že se nacházíte v Benátkách. Architektura rybářských obydlí je zasažena italským vlivem.

Památky, které stojí za vidění:

  • kostel svatého Pelagia a Maxmiliána,
  • Gallerion (sbírka zajímavostí rakousko-uherského námořnictva),
  • kostel svaté Agáty.

Pokud vás architektura a procházka unaví, není nic jednoduššího, než se vydat za „hradby“ města. Ihned se před vámi otevře moře. Jsou tu pro vás připravené krásně upravené pláže, z města jen skok do vody. Není nic lepšího, takže plavky s sebou a dovolená může začít.

Novigrad Chorvatsko 2

Městečko disponuje nespočtem malých penziónků, ubytování je velmi pěkné a vyhledávané. Nejoblíbenější ubytování jsou apartmány v soukromí, to je vhodné pro rodiny s dětmi, vše důležité máte „po ruce“.

Podívejte se na nabídku ubytování v Novigradu

V centru naleznete několik trhů s čerstvými potravinami, v nabídce jsou samozřejmě místní olivy, olivový olej, fíky a další dobroty. Pokud vám po výletě trochu vytráví, navštivte jednu z místních restaurací. Výběr je široký, jedna delikatesa střídá druhou.

Objevte mystiku zdejší kuchyně, architektury, působivých pláží i místní pohostinnosti.

Novigrad výlety

Vydejte se na sever do oblíbených míst a měst, jakými jsou Umag, Portorož či přírodní park Strunjan a na jihu můžete navštívit Poreč, Vrsar nebo Rovinj.

Doporučujeme:

Napsat komentář