Novohradské hory – tip na výlet


Novohradské hory, málo turisticky navštěvovaný, avšak nádherný kout naší kotliny, se rozprostírají u státních hranic s Rakouskem (ostatně do Rakouska také vydatně zasahují), asi čtyřicet minut jízdy autem na jih od Českých Budějovic. Místní neporušená příroda skutečně stojí za návštěvu, a to i přesto, že si budete muset občas vyšlápnout nějaký ten kopec (jste přece v horách.)

Výlety v okolí

Nejlepší startem je bezesporu městys Nové Hrady, ležící v podhůří těchto impozantních kopců. Milovníci historie a památek zde můžou navštívit hrad založený již ve 13. století, ke kterému se, stejně jako ke spoustě dalších hradů vlastněných Rožmberky, váže bezpočet zkazek a legend.

Novohradské hory
Novohradské hory

V Nových Hradech na náměstí také začíná červená turistická značka, která se jako had vine přes celé Novohradské hory.

TIP: Prales Hojná Voda – Národní přírodní památka v Novohradských horách

Po mírném začátku, vedoucím spíše přes louky, začne cesta neúprosně serpentinovitě stoupat do vesničky Dobrá Voda.

Zdejší skutečně dobrá voda dala název i oblíbené minerálce, kterou dnes můžete pohodlně pořídit v kterémkoli obchodě. Tak proč neochutnat přímo na místě?

Následuje opravdový „krpál“ k rozhledně na Kraví hoře, výhled z ní však rozhodně stojí za to. Jediným pohledem můžete obsáhnout třeboňskou pánev s jejími rybníky, pozdravit sousedy v Rakousku a při výjimečné viditelnosti spatřit i vrcholy zasněžených Alp. Dále už cesta vede neprostupnými hustými lesy, jaké už Česku najdete málokde, a tak doporučuji jen se kochat nádhernou přírodou.

Červená značka ústí až do Benešova nad Černou, jemuž se přezdívá „Brána Novohradských hor.“

Drobnou nevýhodou je, že se trasa nedá příliš zkrátit, větší města, odkud se dostanete autobusem či vlakem, jsou v okolí opravdu jen tato dvě. Snad vás to ale neodradí a trasu dlouhou něco málo přes dvacet kilometrů si projdete, stojí totiž určitě za to!

Ubytování v Novohradských horách